Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

po odbiorze ....
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
AndrzejM
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Oct 2004
Posty: 81
Skąd: kujawsko-pomorskie

PostWysłany: Tue Nov 22, 2005 4:51 pm    Temat postu: po odbiorze .... Odpowiedz z cytatem

Mam kilka pytań na gorąco ....
Kolega z gimnazjum mi mówił , że pokasował ( on ma SBS 2000 ) konta uczniów i nauczycieli - a pracuje na adminie lub uczniach lub ma swoje np grafik itp . Mówił , że muliło mu kompa serwera .A uczniowie wchodzą zawsze na to samo ( maja jedno ogólne a nie każdy swoje ). Hmm sam nie wiem . Instalatorzy pokazali mi z, że mam 500 uczniów , 100 naucztcieli n róznych poziomach kont . Sam o tym nie wiem co zrobic . Proszę o wypowiedzi .
Andrzej
ps. instalatorzy zostawili mi obrazy stacji i SBS .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Nov 22, 2005 7:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak prawdę powiedziawszy to kilkakrotnie obserwowałem, że mało kto z tych wielu kont korzysta. Nauczyciele każą się na przykład logować jako student10c i wszyscy pracują na tym samym koncie. Jeśli chcemy indywidualnie, to loginy te nie są zbyt zindywidualzowane i będąc uczniem łatwo bym zapomniał czy jestem student1c, czy może 10c a może 1b.. biorąc pod uwagę, że moi użytkownicy rozmaici potrafią mi co jakiś czas zameldować, że zapomnieli hasło do swojej poczty, to analogiczna sytuacja będzie z hasłami do pracowni jeśli uczniowie sobie pozmieniają. A czy nauczyciel będzie pamiętał, że student23c to Jaś Kowalski z VIb? Założę się, że nie. Na dodatek kilka osób mi potwierdzało, że serwer tym wolniej pracuje im więcej jest użytkowników.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
AndrzejM
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Oct 2004
Posty: 81
Skąd: kujawsko-pomorskie

PostWysłany: Tue Nov 22, 2005 11:01 pm    Temat postu: PARTYCJE DYSKÓW NA KOMPOACH KLIENCKICHk Kolejne zgadanienie Odpowiedz z cytatem

Witam
Więć kolejne pytania do kol i kol użytkowników SBS itp .
1. Aż mnie korci by te uczniowskie HD podzielic na partycje ( dla kilku powodów - na miejsce na obraz dysku no i mojego ulubionego Linuxa - mam juz go w domu jako alternatywny na moim kompie ) . Czy sa problemy później z tym z SBS i nie tylko ?
p.s. nie chce kasowac win xp ale pod PM zmniejszyc partycje - 3 zrobic - 1 win xp 2 linuxa a 3 na obraz ( tak robiłem w starej pracowni na luznych kompach ) .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz Dwornicki
Moderator


Dołączył: 04 Nov 2004
Posty: 89
Skąd: Zwoleń

PostWysłany: Tue Nov 22, 2005 11:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja u siebie konta rozwiązałem następująco:
uczeń o nazwisku XXXX i imieniu YYYYY ma login
YYYYY.XXXX. Standardowe poblokowałem (wziołem się za to gdy zaczeły siędziać różne dziwne sytuacje - np. SMSy ze szkoły wychodziły - teraz widzę kto i kiedy wysłał ze strony. Uczniowie mają poblokowane np. stacje CD i aplet ekranu (oraz resztę panelu sterowania), nie mają w menu start komendy uruchom, zablokowana zmiana tapety (nawet pliki BMP przy pomocy np. painta) plus wiele innych. Konta standardowe nauczycieli mają nauczyciele zaś studenci są poblokowani (zostawiłem je ponieważ zdarzają się czasami okazje, że są potrzebne konta np. jak przyjdą dzieci z innych szkół obejrzeć naszą szkołe, wtedy je odblokowywuję i logują się na standardowych).
Wbrew pozorom nie mam dużej ilości kont, są ułożone w jednostkach orgaminacyjnych klasami. Klasy I mają TI więc wszyscy uczniowie z klas I mająswoje konta z klas II tylko informatyczne (z III też - jeśli mają informatykę w klasie III), resztę kont kasuję na początku roku jak i wpisuję nowe. Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Tue Nov 22, 2005 11:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Andrzej polecam jak najbardziej posiadanie 2 systemów na stacjach. Możesz pokazać różne systemy i że nie takie straszne te linuxy. Powiem szczerze że jak pokazałem w klasach młodszych to wiekszość chciała je mieć w domu i dostali płytki z EDU-CD pracującym z płyty.
W ubiegłym tygodniu padła sieć co opisuję w innym posci i walcze z nią do dnia dzisiejszego, ale uczniowie poznają dalej edytor tekstu na oprogramowaniu otwartym, a nie na sucho w zeszytach.
Przez to że mamy szkołę zaoczną a nauczałem SO i w kasach 2 jest linux poinstalowlismy różne dystrybucje, nieraz to przeszkadza bo wiadomo że każde ma inne narzędzia programy i nieraz trudno prowadzić zajęcia za rączkę, ale dzieki temu dopasowują SO do takiego co im najbardziej odpowiada lub posiadają w domu. Trzeba tylko ustawić botowanie by 1 uruchamiała się winda bo uczniowie nie zdanżali przełaczali się i byli zdiwieni ze mają "coś innego".
Z konfiguracją dostępu do netu były problemy bo sbs nie lubinic innego jak windy i nie chciał przepuszczać pakietów linuxowych, ale dzieki zyczliwości kolegów (Lezska Maćka i Mirka) udało się przepchnąć sygnał w świat i ze światu.
Co do EDU-CD bardziej uczniom odpowiadała ver 0.4 na Knopixie (Ze względu na gry) niż 0.5
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Grzegorz Dwornicki
Moderator


Dołączył: 04 Nov 2004
Posty: 89
Skąd: Zwoleń

PostWysłany: Tue Nov 22, 2005 11:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja jestem za 2 systemami, ale nie poradze nic jeśli uczniowie chcą tylko grać... umnie w szkole niestety nie ma zainteresowania tym systemem (no może nieliczni...). Jeśli znalazłbym sposób aby ich zainteresować na 100% część zajęc obywałąby się na Linuxie Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Nov 23, 2005 2:43 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Również popieram rozwiązania z dwoma systemami. Są niestety pewne problemy, o którym pisałem w wątku:

http://www.kopi.eduforum.pl/forum/viewtopic.php?t=110

Obiecywałem ciąg dalszy tych rozważań i chyba jest okazja ku temu.
Wspominałem o usłudze RIS, która umożliwia pobieranie klienta z obrazu na serwerze. Tak się składa, że kilka razy przyszło mi to robić. Ku mojemu zdziwieniu reanimacja klienta powodowała wymazywanie tablicy partycji przez co z wielosystemowej stacji dostawaliśmy nowego czystego winXP. Oczywiście bez Linuksa. Moje pytania w MS i na grupach dyskusyjnych o przyczyny tego stanu rzeczy prowadziły do wnisku, że należy zmienić odpowiednio plik:

Cytat:
R:\remoteinstall\Setup\Polish\Images\kom4obraz\i386\Templates\riprep.sif

Najbardziej dla tego pliku interesujący zapis to:

Cytat:
[RemoteInstall]
Repartition = Yes
UseWholeDisk = Yes


Kiedy zmieniałem ten zapis na NO to efekt był bez zmian. Jestem bardzo ciekaw, czy komuś już przyszło się z tym zmierzyć. Może popełniam jakiś błąd? Będę wdzięczny za podzielenie się Waszymi własnymi doświadczeniami w tym zakresie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Wed Nov 23, 2005 3:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ze względu że sieć "siedzi" i nie mam czasu na pełną dydaktykę a nie ma sieci i internetu, a pracują na Linux-ach obiecałem ze jak skończą wczesniej ćwiczenia przewidziane na te zajęcia to mogą pogrzebać w tym systemie. Jest to dla wiekszości zacheta bo wiadomo w czystym sbs nie ma za duzo możliwości rewkreacji a zwąłszcza jak nie ma internetu.
Mirku niestety po reinstalcji koncówki musiałem instalować od nowa wszystkie programy na końcówce i to mnie teraz przeraża na 20 kompach to przerabiać ponownie (oczywiścoie w ramach obowiazującego pensum)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
AndrzejM
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Oct 2004
Posty: 81
Skąd: kujawsko-pomorskie

PostWysłany: Wed Nov 23, 2005 3:47 pm    Temat postu: partycjonowanie dysków ...... Odpowiedz z cytatem

Mirku !
Chyba masz racje . SBS rządzi . A chciałbym ja nim troche porządzic ( kto jest dla kogo .... ) . Obawiam sie mając ( 1 raz taka pracownie ) chcialbym troche "pofantazjować i powgrywać cos sensownego - np partycje lina , partycje na obrazy i jakąs moze na cos jeszcze .....
I obawiam sie ze SBS na mnie sie wypnie - pisałeś ze po reinstalacji wykasował Ci te partycje ...
Chciałbym troche na tej gadzinie poeksperymentować , A z drugiej strony brak czasu bo mam w tej chwili kompy z prawie calej szkoły na glowie . ( stara pracownia - panie palcem nie kiwna z 1-3 aby cos poinstalowac , Pani ze sekertariatu ze jej komp sie wykrzaczył ech .... ). Szara rzeczywistośc ....
Andrzej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Nov 23, 2005 7:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dwa systemy na komputerach klienckich to dobry pomysł, z repartycjonowaniem automatycznego instalatora jednak nic nie poradzę, może ktos obeznany z windowsami będzie potrafił powiedzieć...
W ostatnim linux magazine był nawet opis jak zrobić - aby linux logował się do domeny NT.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz Dwornicki
Moderator


Dołączył: 04 Nov 2004
Posty: 89
Skąd: Zwoleń

PostWysłany: Thu Nov 24, 2005 11:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

takie rozwiazanie jest dobre, w lekturach o linuxie tez takie opisy mozna znalesc. W wielu ktore przegladałem była taka procedura aby linuxa tak ustawić, oraz było więcej (postawić domenkę NT na nim) + wiele informacji nawet dla laików. Może warto zainwestować pare złotych na książki lub czasopisma Wink??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Thu Nov 24, 2005 6:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W tym lub przyszłym miesiącu będe przy odbiorze komputerów dla biblioteki.

Mam nadzieje że będzie to wykonane rzetelniej niz opisywane tu powyzej Wink Chociaż z tego co sie dowiedziałem to ta ekipa która przyjezdza do nas jest tą samą co była u Mirka:?

Chociaz zrazilo mnie juz to ze nie dostajemy serwera, tylko switch który bedzie wpięty do sieci szkolnej. Komputery pod kontrolą windows'a xp Twisted Evil Bez domeny, nie jestem sobie stanie wyobrazic jak to bedzie chodzic Wink W ogole, nie zaznajomione panie z Biblioteki, przeładowana pracą nauczycielka informatyki. A dostajemy takie maszyny ze założe sie że będą wykorzystywane przez młodziez do gier. A kto ma nad tym panowac?

W ogole nie rozumiem dlaczego te komputery poszly do biblioteki a nie do pracowni w której (tej lepszej!) mamy celerony 400. Wiem że to zarządzenia od górne ale są poprostu głupotą bo te komputery nie będą wykorzystywane należycie.

Nie wspomne o tym ze komputery będą wpięte bezpośrednio do sieci wystawionej na Internet, a antyvirusa żadnego nie dostajemy.

Chciałbym tam wgrać na tych komputerach jako drugi system linuksa, ale zobaczymy na ile to wyjdzie.

Mam nadzieje ze panowie instalatorzy będą mili po inaczej... Twisted Evil Laughing

Po odbiorze napisze kilka słów o tym jak było Wink

Pozdrawiam Serdecznie Very Happy
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Nov 25, 2005 12:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jakub, my też czekamy na kompy do szkolnej biblioteki, zapewne ustawienia będą takie jak w komuterach z ikonki. Czyli totalna blokada wszystkiego, nawet dysków nie widać... ale nie ma problemu wszystko da się zainstalować - jeśli tylko jako miejsce docelowe wybierzesz folder Moje dokumenty. Nie da się zmienić ustawień ekranu (tapeta) ale juz z poziomu IE możesz sobie tapetę ustawić jaką chcesz... jednym słowem bajka. W tuchomskiej bibliotece komputetry z ikonki były przeinstalowywane parę razy, za każdym razem przyjeżdżał pan z firmy, który nie bardzo orientował się co to IP a co maska, ale kase za reinstalację pobierał. Rzecz jasna hasło administratora zabierał ze sobą, więc nikt nic nie mógł zrobić...
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Fri Nov 25, 2005 1:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, i to mnie boli Wink
Blokada blokadą ale system idzie zepsuc nawet przypadkowo. Szczególnie xp.

Takie zabezpieczenia są tylko wkurzające a jak ktoś sie co nieco zna na rzeczy to i tak moze zrobic praktycznie wszystko.

Myslalem zeby raczej zrobic zupelnie odblokowane systemy ale sprawować kontrole co kto na nim robi. Tzn. chodzi mi o to ze ktos chcacy skorzystac z komputera musi pokazac swój identyfikator(mamy takie cos w szkole Laughing ), jest wpisany na liste, gdy cos nagrzebie pociąga sie go do opowiedzialności. Mamy taki system w jednej z pracowni i nikt nic nie psuje.

Ogólnie to nie rozumiem ludzi którzy przychodzą zgrzebać system, to bez sensu. Dlaczego nie zepsują swojego komputera?

Tak sie zastanawiam, postawienie domeny na linuksie jest problematyczne? Bo 15 grudnia konczy sie licencja na 2003 server i cos musze wykombinowac Smile


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Nov 26, 2005 11:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kiedyś na Freesco jeszcze z sambą miałem postawiony kontroler domeny. Działało to ponad rok, aż do całkowitego zepsucia się komputera, potem przyszło nnd... W sąsiedniej szkole Freesco jako kontroler domeny pracuje do dziś.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group