Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Chyba będzie afera...?
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Tue Nov 24, 2009 8:20 pm    Temat postu: Chyba będzie afera...? Odpowiedz z cytatem

Nie wiem, czy do waszych szkół dotarło już pismo z firmy "2pe" w sprawie nielegalnego wykorzystywania w pracowniach internetowych z UE domen: sbsmen.edu.pl, sbsmenis.edu.pl, sbs.edu.pl ????

Ktoś odpowiadający z realizację projektu zapomniał chyba zarejestrować te domeny a firma sprytnie to wykorzystała i teraz chce zbierać haracz od tysięcy szkół w Polsce...
Chcą blokować dostęp do internetu pracowni, jeśli nie podpisze się umowy na dzierżawę domeny...

Ciekawe jak z tego wybrnie MEN i kuratoria...? Rolling Eyes Question
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Nov 24, 2009 8:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie słyszałem o tym. faktem jest, ze od pewnego czasu ping na te domeny wszystkie idzie na sedoparking.com, wcześniej tak nie było. Każda z tych domen była wykupywana (tak przynajmniej pamiętam). Pierwotnie nawet były plany wykorzystania ich do celów edukacyjnych.
Z tym, że żadnej afery nie będzie. Domena nie jest piosenka ani filmem. Nie może zaistnieć sytuacja nielegalnego wykorzystania domeny (poza jedną sytuacją, którą niżej opiszę*). Swój komputer mogę nazwać united-states-of-america i nikt mi tego zabronić nie może. Mogę też swojej wewnętrznej sieci adres onet.pl i nadal nikomu nic do tego (najwyżej sam sobie kuku zrobię**). Każdy dyrektor, który otrzyma pismo z żądaniem zapłaty może spokojnie kazać wyp*** z takim żądaniem. Mało tego, powinien jednocześni zgłosić na policje próbę wyłudzenia***.

*) Jeśli np. dzięki bałaganiarstwu rejestratora udałoby mi się zarejestrować domenę microsoft.pl, to zapewne straciłbym ja później wyrokiem sądowym. I używałbym jej nielegalnie, bo domena ta związana jest ze znakiem towarowym i jednoznacznie się do tego znaku odwołuje. A znak zastrzeżony jest prawnie.
**) Jeśli nadam swojej sieci nazwę onet.pl, to wszystkie adresy z tej domeny będą dla mnie niedostępne. Próba wywołania onet.pl będzie skutkowała szukaniem adresu w sieci lokalnej.
***) Domena nie jest znakiem towarowym zarejestrowanym prawnie. Domena nie podlega też ochronie prawa autorskiego. Próba potraktowania domeny w ten sposób jest ze strony dowolnej firmy próbą oszustwa i powinna być ścigana z mocy prawa.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny


Ostatnio zmieniony przez Maciek dnia Wed Nov 25, 2009 4:54 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Wed Nov 25, 2009 5:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli jesteś zaintresowany, jutro zamieszczę kopię tego pisma...
Myślę, że już wkrótce także do innych szkół przyjdą podobne powiastki i pierwszy odruch dyrekcji i osób odpowiedzialnych będzie jak u mnie - konsternacja i pytanie o co chodzi...?

Wiem, że po okresie boomu na początku przemian w Polsce, wielu kupowało domeny typu cococola.pl w nadziei że firma zechce od nich ją odkupić za sporą kasę...
Z tego co wiem, to się trochę zmieniło i byle kto nie może zarejstrować sobie domeny z nazwą, która nawiązuje do zarejstrowanej nazwy firmy.

Pozostaje pytanie, czy firma nie znalazła jakiejś luki prawnej skoro na bezczela wysyła takie pisma?
Sprawdzałem w sieci i w istocie ta firma Polska Poczta Elektroniczna jest właścicielem tych domen...
Strony jednak pod tym adresem nie ma...
Też wydaje mi się to dziwne, że próbują wcisnąć jakiś kit - wszak po wpisaniu www.sbsmen.edu.pl nie wyświela się moja sieć w szkole... hehe, więc praktycznie nie jest to sieć istniejąca w internecie.
Mogą sobie swobodnie zakładać swoją stronę pod tą domeną i niech działają... z tym, że jest to typowa próba wyciagnięcia kasy...

Swoją drogą - ciekaw jestem, czy mogą używać nazwy Polska Poczta... bo kiedyś słyszałem, że jakaś firma kurierska musiała zlikwodować w nazwie słowo poczta... Wink

Ps. Jakaś awaria była na forum, czy konserwacja????
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Wed Nov 25, 2009 3:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak mozesz to zamieść kopię tego pisma.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Wed Nov 25, 2009 4:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PiotrT napisał:
Jak mozesz to zamieść kopię tego pisma.



http://www.gimnazjum9dg.yoyo.pl/pdf/ppe.pdf

Do tego jest oczywiście propozycja umowy na dzierżawę domeny oraz dodatkowe usługi zdalnej administracji nad klasopracownią...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Nov 25, 2009 6:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Szanowni Państwo,
W związku z pismem z dnia .... na temat niewłaściwego wykorzystania pracowni komputerowych oświadczamy, co następuje:
1. Podmiotem realizującym projekt wyposażania szkół w pracownie komputerowe nie jest nasza szkoła, a Ministerstwo Edukacji Narodowej. Właścicielem wszystkich licencji, a co za tym idzie również konfiguracji jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. W tej sytuacji państwa pismo zostało odesłane do MEN wraz z odpowiednim pismem przewodnim.
2. Domena internetowa w świetle Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, zwanej dalej Ustawą nie przewiduje ochrony prawem autorskim domen internetowych. Ustawa definiuje w art. 1.2 utwór jako przedmiot ochrony prawa autorskiego i w żaden sposób nie dotyczy to domen internetowych.
3. Domena internetowa sbsmen.edu.pl jednoznacznie należy do domen funkcjonalnych EDU, które przysługują wyłącznie podmiotom związanym z edukacją. Ciąg słow "sbsmen" nie ma innego rozwinięcia jak Small Bussiness Server Ministerstwa Edukacji Narodowej, zatem zachodzi przypuszczenie, ze nazwa domeny została przez państwa firmę zarejestrowana w złej wierze. W związku z powyższym kopia państwa pisma wraz z uzasadnieniem podejrzenia popełnienia przestępstwa na niekorzyść skarbu państwa (właścicielem pracowni jest MEN) zostało w dniu dzisiejszym skierowane do Prokuratury Rejonowej w ..... .
4. Ponieważ nazwy komputerów w sieci LAN są sprawą prywatna użytkownika, a nie korzystamy z domeny sbsmen.edu.pl (ani pokrewnych) w internecie, więc żądania uważamy za bezpodstawne do chwili przesłania przez państwa firmę dowodów na to, że z naszych komputerów wyszło jakiekolwiek żądanie autoryzowane domeną sbsmen.edu.pl. W przypadku nieotrzymania takiego dowodu będziemy zmuszeni uznać, że nastąpiła próba wyłudzenia nienależnych korzyści majątkowych, o czym powiadomimy organ prowadzący szkołę (jako instytucję finansującą) wraz z sugestią zgłoszenia tego faktu do prokuratury.

z poważaniem
dyrektor szkoły

Takie pisemko sugerowałbym odesłać do firmy. Oczywiście zgodnie z jego treścią kopie pisma wraz ze stosownym zawiadomieniem należy wysłać również do ministerstwa oraz do lokalnej prokuratury.
Odnośnie ostatniego punktu, to oczywiście należy go wykreślić, jeśli ktoś był na tyle głupi, by używać tej domeny w Exchange i odblokować wysyłanie śmieci z Exchange na zewnątrz. Jeśli ktoś Exchange nie używał, to nie ma się o co martwić.
Jeśli ktoś sobie przypomina moje teksty na forum lub wystąpienia na spotkaniach, to już dawno mówiłem, ze pomysł z nadawaniem nazwy domenowej w szkołach jest idiotyczny i powoduje problemy. W zasadzie kwestią czasu było pojawienie się cwaniaka, któremu wydaje się, ze na głupocie i niekompetencji nauczycieli będzie mógł zarobić kasę.

/edit
Jak by ktoś chciał im dokopać jeszcze bardziej, to jest tam w piśmie taki cytat:
... nasza firma poczyni /.../ stosując u Państwa blokadę dostępu do internetu...
Wg mnie to już jest groźba karalna, bo używając legalnych sposobów nie można tego zrobić, czyli grożą włamaniami Very Happy
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Thu Nov 26, 2009 2:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodam jeszcze:
Cytat z listu: " .. Nasza firma poczyni ....stosując u państwa blokadę
dostępu do Internetu z komputerów pracowni i serwera w naszej domenie... " - Zablokować dostęp do Internetu może dostawca, gdy uzytkownik naruszy postanowienia umowy o świadczenie usługi.

Cytat z listu: " Ponadto w myśl zawartej umowy, nie możecie Państwo
ingerować w otrzymaną pracownię przynajmniej przez okres 5 lat" - to
stwierdzenie jest bzdurą, gdyż:

- szkoła zobowiązała się do korzystania z wyposażenia wyłącznie do celów
związanych z działalnością dydaktyczno - wychowawczą. Nie jest dopuszczalne
wynajmowanie lub użyczanie w celach zarobkowych. Nie można również
udostępniać pracowni bezpłatnie dla firm które organizują szkolenia za
odpłatnością dla uczestników lub ich działalność szkoleniowa jest
finansowana z innych źródeł;

- szkoła zobowiązała się, że przez okres minimum pięciu lat od przekazania
wyposażenia będzie ono traktowane jako funkcjonalna całość i nie ulegnie
rozdzieleniu. Nie wyklucza to możliwości modernizacji sprzętu lub rozbudowy
pracowni przy zachowaniu oznaczeń projektu, tj. naklejek z logo EFS;

- sprzęt i pomieszczenia powinny zostać oznakowane zgodnie z założeniami
projektu.

Można bez przeszkód modyfikować ustawienia serwera (zmianę domen, adresację
ustawienia i nazewnictwo kont oraz jednostek organizacyjnych)



Zastanawiające są również zawarte w liście propozycje nawiązania współpracy
dotyczącej:

- zdalnej administracji serwerami sbs szkoły oraz

- usługi "przywracania" pracowni komputerowej do stanu pierwotnego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Thu Nov 26, 2009 3:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maćku!
Czy to ty jesteś autorem cytatu???
bardzo mi się podoba...

Mam pytanie do pkt.4 - jak należy dokładnie rozumieć "żadanie autoryzowaną domeną sbsmen.edu.pl"...?
Czy jeśli nasi uczniowie korzystając z sieci pod tą domeną, nie mogą w jakiś sposób tego zrobić? Np. wysyłając pocztę elektroniczną...
Z Microsoft Outlook - korzystamy wyłącznie lokalnie, ale wykonywaliśmy ćwiczenie polegające na kofiguracji konta pocztowego w programie Poczta Systemu Widnows - no i muszę sprawdzić czy w źródle wiadomości nie zabiera się przypadkiem nazwa domeny...?

Nie korzystaliśmy także z akcji Webuzzz, a więc standardowo Smile jak zawarte w umowie... hehe

Póki co nadaliśmy sprawę władzom nadrzędnym i zobaczymy co odpowiedzą - wtedy dopiero podejmiemy odpowiednie kroki.
W końcu tak naprawdę to nas jako szkoły nie dotyczy... Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Nov 26, 2009 4:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten wzór pisma wymyśliłem sam i oczywiście jest udostępniony na licencji GPL. Można korzystać dowolnie i modyfikować. Very Happy
Piotr ma rację, zwracając uwagę na te oczywiste nieprawdy i bzdury w tym piśmie. Ja się tym nie zajmowałem dlatego, że od strony prawnej na razie nie ma to znaczenia, miałoby to znaczenie w procesie, jako dowód, że firma w ogóle słabo zorientowana jest w zagadnieniach edukacyjnych.
Odnośnie punktu 4. Same ćwiczenia z uruchomionym Exchange jeszcze nie są groźne. Dopiero próba wysyłania wiadomości na zewnątrz może być odbierana jako podszywanie się pod domenę. Jak to działa?
Uczeń X wysyła wiadomość ze szkolnego komputera używając serwera smtp na SBS do np. xyz@wp.pl. Serwer wp.pl zapewne potraktuje taką wiadomość jako fałszywą i spamerską. Dlaczego? Bo została wysłana z innego IP niż wskazują na to rekordy DNS dla domeny. Serwer wp.pl taka wiadomość odrzuci. Gorzej będzie jeśli ten serwer będzie skonfigurowany wg założeń sprzed paru lat, wtedy odbije informację nie do nadawcy, ale do prawdziwego serwera sbsmen.edu.pl. W takim wypadku firma 2pe będzie miała dowody kiedy i z jakiego IP ktoś próbuje się podszywać pod domenę.
Pragnę jednak uspokoić, że takich serwerów odbijajacych pełen komunikat do oryginalnej domeny jest niewiele dzisiaj. Spamerzy wymusili zmiany. Obecnie serwery smtp nie wysyłają zwrotek. Jeśli jakas przesyłka jest "uwalona", to robi się to już na etapie komunikacji z nadawcą. W zależności od maila, nadawcy, serwera odrzuca się przesyłki czasem już na etapie EHLO, często na etapie FROM (niezgodność IP z DNS), czasem na etapie TO (brak odbiorcy).

Władzom nadrzędnym - mówisz - nadaliście sprawę. A władze nadrzędne powinny dostać również wyjaśnienie, że jest to próba wyłudzenia. Bo władze nadrzędne też mogą być głupie i się przestraszyć (na co liczy ta firma).
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Thu Nov 26, 2009 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podłączę się pod wątek z dość podobną sprawą (tzn. firma "naciągacz"). Otóż niedawno dotarło do szkoły pismo od firmy X (z logo podobnym do TPSA) a jak coś dotyczy internetu, to pisma trafiają do mnie (może i na szcęście Smile) Zatem czytam, że firma prowadzi katalog stron i chciałaby sprawdzić poprawność danych dotyczących naszej szkoły i naszej domeny i pyta pod jakimi słowami kluczowymi "nas" dopisać ..., czytam, czytam ... i w danych dostrzegam drobne błędy, wręcz literówki, które aż się PROSZĄ, aby je sprostować (zostawione specjalne miejsce na poprawki). Tylko wpisać poprawki podpisać i odesłać ale poniżej drobny tekst ... a jak zacząłem czytać, to aż włos się "jeżył" - otóż ... podpisując niniejszą UMOWĘ (wcześniej nic takiego nie było) zgadzamy się na umieszczenie naszej placówki w tym katalogu i za niniejszą usługę zobowiązujemy się płacić prawie 1000 Euro na rok (!!!!!) szczegółów oszczędzę ale radzę uważać na podobne "oferty" Twisted Evil
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Fri Nov 27, 2009 1:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jacko napisał:
Podłączę się pod wątek z dość podobną sprawą (tzn. firma "naciągacz"). Otóż niedawno dotarło do szkoły pismo od firmy X (z logo podobnym do TPSA) a jak coś dotyczy internetu, to pisma trafiają do mnie (może i na szcęście Smile) Zatem czytam, że firma prowadzi katalog stron i chciałaby sprawdzić poprawność danych dotyczących naszej szkoły i naszej domeny i pyta pod jakimi słowami kluczowymi "nas" dopisać ..., czytam, czytam ... i w danych dostrzegam drobne błędy, wręcz literówki, które aż się PROSZĄ, aby je sprostować (zostawione specjalne miejsce na poprawki). Tylko wpisać poprawki podpisać i odesłać ale poniżej drobny tekst ... a jak zacząłem czytać, to aż włos się "jeżył" - otóż ... podpisując niniejszą UMOWĘ (wcześniej nic takiego nie było) zgadzamy się na umieszczenie naszej placówki w tym katalogu i za niniejszą usługę zobowiązujemy się płacić prawie 1000 Euro na rok (!!!!!) szczegółów oszczędzę ale radzę uważać na podobne "oferty" Twisted Evil


Też podobne przyszło do naszej szkoły - ponieważ wcześniej gdzieś już o tym słyszałem, od razu wskazałem sekretarce haczyk...
A jak księgowa i dyrekcja się cieszyła, że nie daliśmy się nabrać... bo oczywiście kwota małymi literkami gdzieś tam w tekście wpasowana.
Nie dalej jak miesiąc temu podarłem kolejne takie pismo i każde następne sekretarka wie już dokładnie, że ma drzeć od ręki...
To jakaś niemiecka firma!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Fri Nov 27, 2009 2:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A w sprawie "wątkowej" sprawa podobno już trafiła do MEN, które ma zająć oficjalne stanowisko w tej sprawie. Podobne pismo trafiło już do wielu szkół a kto jeszcze nie dostał, to pewnikiem dlatego, że może jeszcze nie datarli do danych, które szkoły mają takie pracownie.
Mam nadzieję, że MEN pogoni cwaniaków... Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Fri Nov 27, 2009 2:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oto odpowiedź Kuratorium z Opola:
oryginał: http://www.kuratorium.opole.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=2198&Itemid=223

======
Redaktor: Ireneusz Podolak
26.11.2009.
W związku z mnożącymi się incydentami otrzymywania przez szkoły na terenie województwa opolskiego żądań zapłaty należności na rzecz firmy Polska Poczta Elektroniczna S.A z siedzibą w Jaworznie, Kuratorium Oświaty w Opolu informuje:


Wszystkie domeny funkcjonujące w pracowniach (także wymienione w ww. żądaniu: sbsmen.edu.pl, sbsmenis.edu.pl) współfinansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny przekazanych szkołom/placówkom w ramach programów MEN „Pracownie komputerowe dla szkół” są DOMENAMI WEWNĘTRZNYMI WINDOWS.

Natomiast Polska Poczta Elektroniczna S.A. zastrzegła sobie prawo do DOMENY INTERNETOWEJ (o zbieżnej nazwie z używanymi przez szkoły/placówki).

Ww. firma usiłuje, wykorzystując nieznajomość fachowej terminologii informatycznej, skłonić do wniesienia opłaty za korzystanie z domeny internetowej zapowiadając, iż jeśli szkoły/placówki do końca roku nie zapłacą należnej firmie kwoty – zostaną pozbawione internetu, co nie jest możliwe.

Szkoły/placówki otrzymując pracownie komputerowe w ramach ww. programów EFS nie używają wspomnianych domen jako ZEWNĘTRZNYCH DOMEN INTERNETOWYCH.

Ponadto wspomniana firma sugeruje, iż nie możecie Państwo ingerować (przez okres 5 lat) w konfigurację otrzymanego sprzętu, co jest nieprawdą, a wynika z umowy zawartej pomiędzy MEN a JST.

Ireneusz Podolak
starszy wizytator
Samodzielne Stanowisko ds. Edukacji Informatycznej
Kuratorium Oświaty w Opolu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Nov 27, 2009 2:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro już o tej domenie mowa.
Firma w jednym ma rację, zmiana tej domeny wewnętrznej jest kompletnie niemożliwa bez całkowitej nowej instalacji z oryginalnych płyt Microsoftu.
Piszę to na wypadek, gdyby ktoś w panice chciał to zmieniać. Smile
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Sun Nov 29, 2009 7:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prosze o przeprowadzenie poniższych testów.
Przyjmnijmy, że nasza domena wewnętrzna to sbsmen.edu.pl

1. Na stacji roboczej (może też być na serwerze) otwórz przeglądarke IE i wpisz adres: sbsmen.edu.pl
Wynik - powinna otworzyć się strona "Pracownie internetowe dla szkół" - jest to domyślna strona szkolnych pracowni stawianych z obrazu.
W przypadku wpisania adresu: sbsmenis.edu.pl - powinna otworzyć się strona firmy PPE
2. Na stacji roboczej (może też być na serwerze)otwórz wiersz poleceń i wpisz komendę: ping sbsmen.edu.pl
Wynik - w odpowiedzi powinniśmy otrzymać odpowiedź z adresem IP naszego serwera
W przypadku wykonania polecenia ping na adres sbsmenis.edu.pl - powinniśmy otrzymać odpowiedź z adresem IP 77.55.115.211 - jest to adres firmy PPE

Jeżeli otrzymamy powyższe efekty, oznacza to, że mamy prawidłowo skonfigurowany serwer DNS - czyli zapytania dotyczące naszej wewnętrznej domeny są rozwiązywane na poziomie naszego serwera DNS. Te zapytania nie są wysyłane do DNS-ów nadrzędnych.

Jeżeli chodzi o wysyłanie poczy e-mail - i tu tkwi problem

Uczeń może wysyłać pocztę wewnątrz sieci LAN oraz do WAN. (adresat po otrzymaniu poczty będzie widział np.: Student001a@sbs2005.sbsmen.edu.pl ), ale odpisując na ten adres np. z domu nie otrzyma już odpowiedzi na skrzynkę w szkole. Jeżeli na tej domenie, którą teraz wykupiła firma PPE jest postawiony serwer pocztowy , to odpowiedź trafi na ich serwer. Ale tam powinna zostać zignorowana ponieważ nie ma tam założonego konta Student001a@sbs2005.sbsmen.edu.pl – (bynajmniej nie powinno być – a jeżeli jest to oznacza, że firma założyła je w złej wierze)

Jeżeli chodzi o możliwość zarejestrowania się na portalach internetowych, zamawiania specyfików medycznych, rejestracji w internetowych kasynach itp., to rejestracja ta nie dojdzie do skutku, ponieważ uczeń nie potwierdzi założenia konta, które zostaje przesłane na jego skrzynkę. (chyba, że zrobi to firma PPE).

Najszybszym sposobem zablokowania poczty wychodzącej jest zablokowanie regół w ISA Server z protokołem SMTP.

Mozna również zmienić adres: Uruchom kreatora internet i poczta e-mail i w oknie domena pocztowa wpisać np. sbsmen.local
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group