Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Sprzęt do pracowni

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2000
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Sat Nov 12, 2005 8:15 am    Temat postu: Sprzęt do pracowni Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy to dobre miejsce na mój temat... W razie czego proszę przenieść Wink

Dostałem parę złotych na sprzęt. Chcę wymienić serwer (z Celerona 2.6, 512 RAM) na coś bardziej wydajnego (rozważam P4 3GHz, 1GB RAM) za pozostałe zaś 12 000 mam zakupić 'jakieś komputery'?
Chciałbym poznać Wasze zdanie w tej kwestii. Co zrobilibyście na moim miejscu?

Dodam tylko, że rozważam ofertę 10 tanich jednostek (na Sempronie 2500+) bez oprogramowania oraz ofertę sprzętu poleasingowego (10 szt. P4 1,6GHz, 256 RAM, 20HDD, monitorki 17" +notebook PIII, matryca 14" z licencją Win2k Pro)

Kwestia licencji jest dla mnie wysoce niezrozumiała. Może ktoś mnie oświeci?
Mam pracownię z 98 (pierwotnie Win NT 4.0 SBS oraz Win98 stacje) upgrade'owaną do SBS2K, stacje WinXP Pro - kiedyś Softbank dał użytkownikom archaicznego Win NT 4.0 taką możliwość. W moim mniemaniu wszystko jest w pełni legalne (do tej pory).

Co z licencjami w przypadku zakupu tego sprzętu poleasingowego?

Zdaje mi się, że niektóre pracownie były dostarczane z Win2k Pro na stanowiskach... W takim razie Kwestia zdobycia stosownej CD Kolekcji...


PS. SBS NT2000 - nie rozumiem? Domyślam się, że chodzi o pracownie oparte na oprogramowaniu SBS2K - może się mylę?

Bardzo będę wdzięczny za wszelkie sugestie, uwagi, propozycje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Sat Nov 12, 2005 11:14 am    Temat postu: Licencje Odpowiedz z cytatem

Spróbuję krótko. Do sprzętu polisingowego możesz dostać licencje od Microsoftu chyba za darmo jeśli był na nim wcześniej zainstalowany oryginalny windows. Co do upgradów w naszych pracowniach to stare pracowniw z serwerem na NT 4.* możemy upgredować do: serwer sbs2k (win2000) a stacje do winME. Za resztę niestety trzeba płacić. W ostatnich dniach dowiedziałem się, że szkoły mogą występować do Microsoftu o licencje tylko dla nich i wtedy takowe są przygotowywane. Nie wiem ile to kosztuje, ale się dowiem i dam znać. Chodzi tu o winXP na stacjach
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Sat Nov 12, 2005 3:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tymi Windowsami zgadza się - czy są czy nie - cena taka sama.

Szkoda wielka, że kwestie oprogramowania nie są jasne i przejrzyste. Niezmiernie trudno się połapać Sad
Twierdzisz, że nie mogę (legalnie) upgrade'ować stacji do Win2k czy WinXP... tylko do WinME.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Sat Nov 12, 2005 7:57 pm    Temat postu: Legal Odpowiedz z cytatem

Na stronach oeiizk jest info co do czego można upgredować za darmo.
http://sbs.oeiizk.waw.pl/oferta/index.html
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Mon Nov 14, 2005 9:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiem i odwiedzałem już wielokrotnie te strony (oeziik i softbank). Niemniej i tak nie jestem w stanie obliczyć ile wg tego cennika kosztowałoby oprogramowanie dla szkoły posiadającej sprzęt spoza programu MENiS a chcącej mieć oprogramowanie takie samo jak dostarczane z pracowniami.
Szkoda, że nie ma takiej oferty... CD Kolekcja nie związana ze sprzętem za tyle i tyle... £atwo możnaby wybrać odpowiedni dla siebie wariant (w zależności od posiadanego sprzętu), a tak... albo piractwo albo dziesiątki godzin konfiguracji. Trochę to przypomina wyważanie otwartych drzwi - nie sądzicie?

Pozdro!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Woron
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2005
Posty: 20
Skąd: Białystok

PostWysłany: Mon Nov 14, 2005 11:15 pm    Temat postu: Re: Licencje Odpowiedz z cytatem

Leszek Misiuk napisał:
Spróbuję krótko. Do sprzętu polisingowego możesz dostać licencje od Microsoftu chyba za darmo jeśli był na nim wcześniej zainstalowany oryginalny windows.


Można coś więcej? Bo o ile kojarzę dotyczy to komputerów z darowizny a nie polisingowych... ponadto sprzęt opisany w pierwszym poście jest trochę "za dobry" jak na tę promocję microsoftu z "Nowego początku".
Jakaś inna jest?


Wiecie może czy softbank sprzedaje SBS2003 bo w cenniku widzę tylko 2003 Serv...??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Tue Nov 15, 2005 12:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wczoraj rozmawiałem z przedstawicielem softbanku - nie mają w ofercie SBS'a. Zostałem odesłany do Darka Fabickiego...

Za 10x WinXP Pro upgrade (po obecnym kursie) trzeba wybulić ok 3k PLN Sad
Zastanawiam jak się to ma do upgrade'u o którym pisałem wyżej...
SBS2k po upgrade z NT4, a stacje z Win2k (licencja dostarczona ze sprzętem) Czy w tym układzie licencje będą ok?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Tue Nov 15, 2005 12:29 pm    Temat postu: Licencje Odpowiedz z cytatem

Serwer możesz aktualizować do SBS2000 jak już pisałęm wyżej. Co do komputerów polisingowych i do nich z licencją to oczywiście, że mowa jest o darowiźnie.
A co to za waluta to 3k?
Z tego co wiem to za upgrade 1 win 98 do XP trzeba zapłacić około 280zł
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Tue Nov 15, 2005 1:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

3k - 3 tys Wink czyli 10 x ok. 300 zł = 3k PLN

Licencję na Win 2000 dostanę wraz z komputerami! I właśnie ją zamierzam upgrade'ować do Win XP Pro. Serwer jak wyżej.

Pytanie zaś jest takie: ile licencji dostępowych jest dla SBS w upgrade'owanym SBS 2k?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Woron
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2005
Posty: 20
Skąd: Białystok

PostWysłany: Tue Nov 15, 2005 8:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak coś mnie dzisiaj tknęło i zastanowiło. Dzwoniłem dzisiaj do Microsoftu z paroma pytaniami doyczącymi licencjonowania wersji MOLP Edu Windows 2003 Server. W ofercie jest tylko standard. Cena wychodzi coś ponad 500zł sztuka.

Ponieważ mam zamiar zakupić kilkanaście komputerów (to nie szkoła ale również placówka eukacyjna - uprawniona) zastanawiam się czy nie lepiej jest zakupić zamiast wersji OEM systemów Windows XP (razem z komputerami) określoną ilość licencji na 2003 Server i przystosować je do pracy zwykłego desktopa (to wcale nie jest trudne). Wersje OEM przypisują się do sprzętu i generalnie mam do nich awersję. Tu byłaby swoboda. Jeżeli nie korzystam z dostępu autoryzowanego do serwera - nie potrzbuję licencji klienckich (zwłaszcza że pracowałyby jako zwykłe stacje). Cena jest zbliżona do wersji XP Pro OEM.
W MOLPIE mam pełne systemy (a nie UPG jak w przypadku WinXP).
Ponieważ i tak będę dokupował licencje na Office więc przy okazji mnie tak coś tknęło...
Myślał kto nad takim rozwiązaniem?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Wed Nov 16, 2005 8:24 am    Temat postu: Projekt Odpowiedz z cytatem

WIdzę, że jest to problem dotyczący większości starych pracowni i trzeba by zająć się tym na większą skalę. W Sztumie dyskutowaliśmy nad etatami szkolnych administratorów, jakością dostarczanego do nas sprzętu i widzę, że trzeba do tego było dodać jeszcze znalezienie pieniędzy w przyszłych projektach MENu na upgradowanie starych pracowni do win XP. W tym tygodniu na forum ukaże się list jaki powstał po tym spotkaniu i jaki zostanie wysłany do kuratorium pomorskiego (jesli ktoś chce aby zostałon wysłany do innych kuratoriów to proszę o adres tego kuratorium), oraz MENu. Myślę, że w nim dopiszemy problem upgradowania tych pracowni.
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Fri Nov 18, 2005 7:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Część ludzi pewnie nie wypowiada się, ponieważ jedzie na nielegalnym sofcie i szczerze to wcale mnie to nie dziwi.
Przy takich zawiłych rozwiązaniach z licencjami to nawet ¦więty by się nie połapał. Do tego jeszcze dystrybutor (Softbank) i producent (Microsoft) sami nie wiedzą do końca jak to jest, to co dziwić się szaremu nauczycielowi.
Przecież to czysty zysk dla M$ kiedy my wykształcimy rzesze potencjalnych klientów. Dlatego nie powinno być takich schodów w tych kwestiach. Jasne i czytelne zasady i realne ceny - proste?

PS. W kwesti sprzętu zaś obecnie prowadzę rozmowy z http://www.device.pl/ z jakim skutkiem... Nie omieszkam powiadomić Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2000 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group