Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dwie pracownie SBS2005 i 2008 połączenie
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kareo
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 May 2008
Posty: 231

PostWysłany: Wed Sep 30, 2009 2:05 pm    Temat postu: Dwie pracownie SBS2005 i 2008 połączenie Odpowiedz z cytatem

Chodzi o to że obecnei mam dwie pracownie SBS2005 i SBS2008. Polącznie wyglada tak że mam router sprzetowy podłaczony do modemu internet DSL4000. Z rutera do jednej karty SBS2008 z drugiego gniazda routera do karty internet SBSA 2005 (czyli dwie niezależne sieci na bazie innych adresów) Teraz chodzi o to aby do pracowni 2005 podłaczyć dodatkowych klientow którzy mieliby internet niezależnie od serwera 2005 (nie musiałby chodzić cały czas serwer 2005). Proszę o odpowiedź czy tak się da. Powiem jeszcze ze od routera kabelek idzie do Karty Internet a Karta Lan jest podłaczona do swicha dodanego z pracowniami.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Sep 30, 2009 2:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co piszesz wynika, że masz modem dsl i do niego podłączone dwa sbsy. Czy te sbsy mają zewnętrzny publiczny IP, czy może po drodze jest jakiś router i mają one IP z puli prywatnych?
Od tego zależy, co dalej trzeba zrobić.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kareo
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 May 2008
Posty: 231

PostWysłany: Wed Sep 30, 2009 4:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydawało mi się żę pisałem ze za modemem jest router 4 portowy. Na jednym porcie pracownia SBS2008 na drugim Pracownia 2005. W pracowni 2008 serwer chodzi cały czas ale w pracowni 2005 nie chciałbym aby tak było a do niej własnie chcep rzyłaczyć pare innych klientów pedagog itd z dostępem do neta nie koniecznie aby chodził serwer. Nie wiem czy jest taka możliwość skoro chciałbym je zainstalować zdalnie z obrazu SBS2005. I tu zonk instalacja zdlana nie idzie opisywałem problem w innym poscie TPFT i koniec. Po drodze jest inny swich spróbuje bezpośrednio kablem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Wed Sep 30, 2009 5:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak chcesz pominąć serwer patrz pkt.3

Podłaczenie dodatkowych klientów (np. pedagog, pokój nauczycielski):

1. Dołaczasz komputery do domeny,instalujesz klienta ISA, na serwerze zakładasz konta dlatych uzytkowników w AD. Komputery po dołaczeniu do odmeny pozostawiasz w katalogu jednoste Computers (nie będą pobierały ograniczeń tak jak te z pracowni). Uzytkowników pozostaw w kontenerze Users.

2. Nie podłaczasz komputerów do domeny - a w przeglądarce ISA w Ustawieniach sieci LAN wpisujesz nazwę serwera Proxy (sbs2005) oraz port 8080 - użytkownik będzie miał dostęp do internetu.
Na serwerze zakładasz konto takie samo jakie jest na stacji roboczej (i ocztywiście z takim samym hasłem)

3. Podpinasz dodatkowych klientów bezpośrednio do routera
- przed serwerem stawiasz switch do którego np. na port 1 podłączasz serwer. na port drugi podpinasz komp pedagoga, na port 3 -komp pokój nauczycielski.........
UWAGA - na routerze do którego masz obecnie podpięte dwa serwery sprawdź czy pracuje DHCP. Jeżeli DHCP jest wyłaczone to będziesz musiał wpisać z palca ustawienia TCP na komputerze pedagoga itd.

PS
Instalacja systemów operacyjnych na komputerach spoza pracowni - hmm- a licencje?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Sep 30, 2009 7:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kareo napisał:
Wydawało mi się żę pisałem ze za modemem jest router 4 portowy.

Jeśli chcesz uzyskać konkretną pomoc, to nie ma miejsca na żadne wydaje się. Zadałem konkretne pytania i oczekuję konkretnych odpowiedzi.
Wystarczy sprawdzić jakie IP mają SBSy od strony WAN i je podać.
Jeśłi komputer nie znajduje się w sieci LAN danego SBSa i/lub ma inną konfigurację sprzętową, to nie zainstaluje się go z sieci.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kareo
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 May 2008
Posty: 231

PostWysłany: Thu Oct 01, 2009 6:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Piotrze ską klienta ISa wziąć i jak skonfigurować na tym komputerze. Do tego komputer jest sprzetowo niezgodny więc jak z instalką obrazu z serwera bo chce aby był na licencji pracowni aby nie dokupywać windy offica itd.

Może jeszcze raz mam modem podłaczony do routera, do routera mam podpiętą pracownie sbs2005 i 2008 w taki sposob ze kabelek z routera idzie na karte internet (pierwszą) a karty LAN (druga) idzie na swicha dołącanego do pracowni. Druga pracownia podłaczona tak samo. W pracowni 2005 komputer pedagoga jest podpiety do swicha za posrednictwem innego swicha. DOstaje adresy z puli serwera. Czyli wszystkim zarządza serwer. Jak się serwer 2005 wyłączy nie ma neta u Pani pedagog. Nie hce Pani pedagog podłaczać bezpośrednio do routera bo nie ma mozliwości technicznych za bardzo, a przede wszystkim chce aby wykorzystać liczbę licencji w SBS2005 i chce ze wzgl bezpieczenstwa aby to szło przez serwer . Być moze tak się nie da daltego pytam.
Proszę łopatologicznie. Niestety dokształcam się sam. Na skzolenia nie wysyłają nie ma czasu, pieniędzy etc.etc.

Do Pana Macieja komputer znajduje się w sieci sbs2005 jest podłaczony do swicha dołączonego z pracownią za posrednictwem innego swicha po drodze. A sprzetowo jest niezgodny bo to sprzet stary z innej bajki.
Jak zainstalować aby miał net i był na licencji SBS2005.

Czasu na testy nie mam za bardzo bo i tak wychodze z paniami sprzataczkami które na mnie krzywo patrzą ze tyle siedze w szkole. Ale jestem osobą która chce mieć wszystko tak jak trzeba i zgłebić temat, a nie rozwiązać tylko problem, czegoś się nauczyć.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Thu Oct 01, 2009 7:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Klient ISA:
Start -> uruchom \\nazwa_serwera\mspclnt\setup.exe
Enter - rusza instalacja

Niezgodność sprzętu - najczęściej wystarczy na czas insytalacji podmienić karty sieciowe (tylko wtedy nalezy usunąć z AD komputer od którego pozyczamy kartę sieciową - bo się zdubluje GUID i instalacja nie ruszy)

Na komputery spoza pracowni TRZEBA zakupić osobne licencje na Windows oraz Office. Te które przyszły razem z pracownią są tylko dla otrzymanych komputerów i nie można ich instalować na innych stacjach.

Cytat:
Nie hce Pani pedagog podłaczać bezpośrednio do routera bo nie ma mozliwości technicznych za bardzo.

W poprzednim poscie napisałem jak podłaczyć komp pedagoga bez pośrednictwa serwera:
- przed serwerem stawiasz switch do którego np. na port 1 podłączasz serwer. na port drugi podpinasz komp pedagoga..........
UWAGA - na routerze do którego masz obecnie podpięte dwa serwery sprawdź czy pracuje DHCP. Jeżeli DHCP jest wyłaczone to będziesz musiał wpisać z palca ustawienia TCP na komputerze pedagoga itd. [/quote]
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Oct 01, 2009 11:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
chce aby wykorzystać liczbę licencji w SBS2005 i chce ze wzgl bezpieczenstwa aby to szło przez serwer

Licencji na Windows masz tyle, ile komputerów w pracowni. Licencji dostępowych jest więcej, ale to nie znaczy, że możesz zainstalować więcej Windowsów z obrazu.

Cytat:
Jak się serwer 2005 wyłączy nie ma neta u Pani pedago

Albo rybka, albo...
Jak podłączasz przez (!) serwer, to tak będzie. Jak podłączysz bezpośrednio do routera to tak nie będzie, ale wtedy nie będzie to szło przez serwer.
Albo masz ciastko, albo zjesz ciastko.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kareo
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 May 2008
Posty: 231

PostWysłany: Fri Oct 02, 2009 4:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiemiem licencja dostępowa tzn podłaczam kompa z systemem tylko do domeny i korzystam z usług jakie świadczy serwer. CZyli ISa itd.
Do routera nie da rady podłaczyć bezpośrednio, możliwości techniczne więc bedzie serwer chodził 24/h jeden i drugi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Fri Oct 02, 2009 6:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przecież wystarczy postawić bezpośredni przed kartą WAN SBSa switch (koszt ok 200 zł) i rozdzielić sygnał.
Domyslam się, że serwer stoi w pomieszczeniu gdzie jest też swich do którego są podłaczone komputery z pracowni i komputer pedagoda.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Oct 02, 2009 10:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

5-portowy Asus kosztuje 50 zł.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kareo
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 May 2008
Posty: 231

PostWysłany: Sun Oct 04, 2009 4:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panie Piotrze tak jak Pan mówi więc kabelek od routera podłaczam do swicha z niego do serwera na WAN (karta internet) drugi port tegoż swicha do pedagoga, wtedy nie musi chodzić serwer. Tak rozumiem a jeśli nie bardzo to trudno cały czas się uczę, przynajmniej chcę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Mon Oct 05, 2009 6:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie tak
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kareo
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 May 2008
Posty: 231

PostWysłany: Wed Oct 07, 2009 4:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

TYlko że niestety nie działają jak sa ustawienia w klientach na wykryj automatyczne. Na routerze jest właczone DHCP dalej idzie do swicha 1 z pracowni 2005 więc ten swich ma odres 10.0.0.1 następnie do swicha 2 tu nie wiem czy ma jakiś adres następnie do pedagoga. Jak ustawić z palca brame, DNS i Adres IP skoro automatycznie nie działa
Jak wpisuje Ipconfig /all to wyskakuje mi jakiś adres autokonfiguracji i brama ale DNS i IP nie ma. SORKI ZA LAMERSTWO
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Wed Oct 07, 2009 5:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czegoś nie rozumiem Sad
Z Twojego opisu wynika,że jednak dhcp na routerze jest wyłaczone (lub jest przerwa na kablu). Serwery maja przypisane na stałe adresy IP na kartach sieciowych. Nie sądzę aby Twoje switche miały serwery DHCP.
Sprawdź na serwerze jaki adres IP ma karta WAN (Internet). Jeżeli jest z puli 10.0.0.1
To na dodatkowych komputerach wpisz:
Adres - 10.0.0.10 - dla każdego kompa inny
maska - 25.25.255.0
brama - 10.0.0.1

Preferowany DNS - 10.0.0.1
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group