Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Testowanie grudzień 2005

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Testowanie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krystian
Użytkownik Forum


Dołączył: 10 Nov 2004
Posty: 58
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Sun Nov 06, 2005 2:34 pm    Temat postu: Testowanie grudzień 2005 Odpowiedz z cytatem

W czasie spotkania w Sztunie w rozmowie z pomorskim koordynatorem ustaliliśmy, że będziimy wspierani w naszych działania związanych z testowaniem sprzętu i oprogramowenia, które mogłoby znaleźć się w naszych pracowniach już od edycji 2006.
Dlatego prosimy o wypowiedzi na temat sprzętu i oprogramowania, które Waszym zdaniem warto byłoby przetestować i zaproponować do wdrożenia w następnych edycjach pracowni.
Pozdrawiam,
Krystian
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Sun Nov 06, 2005 9:08 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Propozycji i życzeń jest sporo. Ja sugeruję reutery i swich-e. O niedrogich kilku rozwiązaniach wspominał Radek. Do tego np. akcesoria sieciowe.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sun Nov 06, 2005 11:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Osobiście proponowałbym przetestować programy do nadzoru(jak np. Wizualny Nadzór), które myśle bardzo ułatwiły by prace na lekcji.

Ze sprzętu, najczesciej stosowanym(dosc nowym) rozwiązaniem są routery sprzętowe, które ze względu na to ze ostatnio bardzo staniały są idealnym sposobem na łatwy podział łącza. Szczególnie te z wbudowanym firewallem. Ja mam w domu Pentagram Cerberus i wbudowany w nim firewall sprawuje się doskonale.

Wg. mnie, ciekawym również sie wydaje stosowanie sieci bezprzewodowych w szkołach, a ten sprzęt ostatnio również dość znacznie staniał.

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Krystian
Użytkownik Forum


Dołączył: 10 Nov 2004
Posty: 58
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Mon Nov 07, 2005 10:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

może wyraziłem się niejasno, ale chodzi nam o konkretny sprzęt więc jeśli np. routery to konkretnie jakie zasługują na uwagę
I jeszcze jedno jeżeli nasza opinia miałaby wpłynąć na sprzęt z edycji 2006 to testowanie musi odbyć się jeszcze w listopadzie!!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Mon Nov 07, 2005 5:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Router: Pentagram Cerberus ADSL - Tanie, genialne urządzenie Laughing

Narazie tyle jeżeli chodzi o konkretne modele Wink Jak mi sie cos przypomni to dopisze Smile

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Mon Nov 07, 2005 8:35 pm    Temat postu: Sprzęt Odpowiedz z cytatem

Ja bym się pobawił samą konfiguracją jednostki centralnej a przede wszystkim procesory 64 bitowe (Intel i AMD) HDD SATA do tego płyty z PCIEx no i grafiki ATI i GF. Dodał bym do tego oprogramowanie systemowe 64 bitowe dostępne na rynku. Szczególy jak mam wybór mogę też podać Smile
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
wojuu
Użytkownik Forum


Dołączył: 19 Jun 2005
Posty: 12
Skąd: Grudziądz

PostWysłany: Wed Nov 09, 2005 6:56 pm    Temat postu: co testować? Odpowiedz z cytatem

1)z chęcią bym zobaczył i przetestował choć kawałek (serwer+1 stanowisko) pracowni na platformie Linux, którą proponują w ramach pracowni EFS

2) no i przydałby się switch taki co to można programować i podzielić za jego pomocą sieć na dwie oddzielne części
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Nov 09, 2005 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorry ale moim zdaniem nie ma co testować jeśli chodzi o linuksową pracownię, sądzę, że to totalna pomyłka. Widziałem specyfikację serwera. Poniżej podaję kilka fragmentów:
Kod:
Serwer powinien zostać tak skonfigurowany, aby możliwość dostępu
z Internetu do szkolnego serwera oraz szkolnych komputerów i innych urządzeń była zablokowana (blokada ruchu na wszystkich portach w kierunku z Internetu do szkolnego serwera i dostarczonej pracowni).

Zdaje się, że pan Fabicki nie bardzo wie, że w linuksie to jest funkcjonalność podstawowa nawet na zwykłej stacji roboczej. Nic - czego komputer "nie zamawiał" nie dostanie się do niego.. Nie ma konieczności blokowania wszystkiego i wszędzie...
Kod:
Serwer powinien być tak skonfigurowany, aby możliwy był dostęp do
raportów na temat ruchu w sieci (sieć lokalna <-> Internet) przynajmniej
przez 7 ostatnich dni.
Raporty powinny zawierać (minimum) następujące elementy:
Adres IP urządzenia, znajdującego się w dostarczonej pracowni, (serwera, stacji roboczej, drukarki) nawiązującego połączenie z Internetem
Numer portu, który wykorzystuje urządzenie, znajdujące się w dostarczonej pracowni, (serwer, stacja robocza, drukarka) w celu połączenia z Internetem
Adres IP urządzenia docelowego (znajdującego się poza dostarczoną pracownią), z którym urządzenie znajdujące się wewnątrz dostarczonej pracowni (stacja robocza, serwer, drukarka) nawiązuje połączenie
Datę i czas zdarzenia

Chciałbym mieć pewność, że w serwerach windowsowych takowe logi są i nauczyciele z nich korzystają, jeśli tak jest to zaczynam rozumieć, dlaczego ten system muli się nawet na najlepszych komputerach.
Normalnie na serwerze loguje się wydarzenia mające znaczenie dla systemu, logowanie wsyztskich wywołań jest co najmniej bezsensowne. Tym bardziej, że ruch ma iść przez proxy, a ten ma własne logi i po doinstalowaniu statystyk można ładnie oglądać sobie to, co ważne, a zatem wywołania przeglądarek, a jaki sens ma na przykład logowanie, że komputer x odbierał pocztę z serwera y? Ponadto na stacjach linuksowych nie będzie możliwości grzebania sobie przez użytkowników, więc nie ma obawy, że ruch zacznie generować coś, czego admin nie przewidział.
Kolejnym kwiatkiem jest gradacja kont wzorem serwera sbs na serwerze i stacjach roboczych.
Kod:
Konta uczniowskie o nazwach student001a, student002a, student003a, . student500a (łącznie 500 kont), które powinny charakteryzować się:
Hasłem dostępu: pozioma
Możliwością umieszczania swoich dokumentów w folderze domowym)
Zakazem dostępu do zasobów innych kont (oprócz możliwości odczytu stron WWW tworzonych przez innych użytkowników)

Tu nie jest potrzebna żadna konfiguracja, system ma to OOTB. Dalej jest jeszcze lepiej.. zakaz dostępu do dysku, cdromu, zakaz instalowania programów... może to w windowsie jest potrzebne, ale w linuksie dostęp do plików na dysku nie wiąże się z żadnym niebezpieczeństwem, w systemie windows zainstalowanie oprogramowanie wiąże się ze zmianą rejestru i potencjalnym zagrożeniem dla komputera, w linuksie użytkownik ma prawo zapisu tylko we własnym katalogu i systemu nie może zepsuć.
Jeśli specyfikacja kont zostanie zrealizowana, nie bardzo to sobie potrafie wyobrazić, to powstaną jakieś dziwolągi, których używanie będzie dość problematyczne.
Co do zarządzalnych switchy to oczywiście jest to ciekawa propozycja, choć na serwerze linuksowym takie coś można zrealizować programowo bez trudu i wydawania kilkuset złotych.
Osobiście myślę, że dobrze byłoby sprawdzić jak sprawować się będzie wifi, bowiem dodawany do pracowni laptop ma niby takie połączenie z siecią posiadać...
Na koniec przepraszam, że tak się rozpisałem w nie bardzo właściwym wątku.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
wojuu
Użytkownik Forum


Dołączył: 19 Jun 2005
Posty: 12
Skąd: Grudziądz

PostWysłany: Wed Nov 09, 2005 10:58 pm    Temat postu: pracownia linux part2 Odpowiedz z cytatem

... no może masz rację .... nie za bardzo wczytałem się w specyfikację tego typu pracowni .... zdecydowanie bardziej kusi mnie konfiguracja na Linuxie (Fedora RC4) programowego matrixa .... tak by mieć lustro danych na dwóch dyskach .... używam właśnie takiego serwera .... i nie chciałbym go robić na nowo tylko dlatego ze mi padnie dysk .... pół biedy gdy do tego serwera są podpięte TYLKO pracownie ... najwyżej stanowiska nie będą się logować ... ale gdy na tym kompie robi kopie zapasowe księgowość i sekretariat (program księgowy, Płatnik, Vulcan Płace i Biblioteka MOL, PFron ....) to sprawa "lustra" dysku serwera jest już dla mnie warta uwagi ....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Wed Nov 09, 2005 11:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam !


Zgodnie z umowa oraz rozmowami jakie w trakcie pobytuw sztumie przeprowadzilem z mackiem, mirkiem i reszta ekipy Wink przesylam pare informacji (wraz z ss) w temacie switcha zarzadzalnego Planet ...


A wiec po kolei: switch ten posiada 16 lub 24 porty; obudowa rackowa; + dwa dodatkowe sloty jakby ktos chcial rozbudowac w/w switche o porty GBE (1Gbps)

Kontrola nad switchem odbywa sie za pomoca portu COM. Moim zdaniem warto sie nim zainteresowac z nastepuajcych przyczyn:

Switch umozliwia tworzenie tzw. VLAN'ow - mowiac inaczej: powiedzmy ze mam w szkole jedno lacze internetowe; do tego 5 kompow ksiegowosci+ 20 kompow w pracowni. Za pomoca tego urzadzenia moge stworzyc dwie niezalene podsieci (chociaz wszytskie komputery beda podpiete pod tego samego switcha) a wiec dwie niezaleznie podsieci, takie ze w jednej bedzie pracownia, w drugiej ksiegoowsc/administracja; kazda z tych podsieci bedzie mogla korzystac z netu ... ale dla siebie obydwie podsieci nie beda istnialy ...


Kolejna opcja o ktorej warto wspomniec to mozliwosc ustawienia na kazdym z portow przepustowosci (oddzielnie nadawania i odbierania) .. co pozwala ksztaltowac pasmo i dzielic przepustowosc pomiedzy poszcegolnymi sieciami lub nawet kompami ...

Urzadzenie nie jest drogie ... kosztuje okolo 600-700zl .... a wiec nie jest to kilka tys. zl...

pnizej pare linkow do ss jakie porobilem:



Okno glowne logowania:
http://www.kopi.eduforum.pl/planet/2.png


Okno opcji glownych
http://www.kopi.eduforum.pl/planet/3.png


Mednu konfiguracji
http://www.kopi.eduforum.pl/planet/1.png


Konfiguracja przepustowosci na konkretnym porcie switcha
http://www.kopi.eduforum.pl/planet/4.png

Menu konfiguracji VLAN'ow
http://www.kopi.eduforum.pl/planet/5.png


ps: wojuu .. i jak tam - udala sie kompilacja jajca/zassanie odpowiednich narzedzi i odpalenia RAID'a o ktore tak dzielnie sie wypytywales w sztumie ? Smile

--
r
Powrót do góry
Krystian
Użytkownik Forum


Dołączył: 10 Nov 2004
Posty: 58
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Thu Nov 10, 2005 8:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za dotychczasowe wypowiedzi - również za te na priva - dziś podeślę do KK naszą wstępną listę życzeń
Szczególnie za podpowiedź Gościa - r(adka) - chyba się nie mylę ;-) - bardzo konkretna i umotywowana!!!
Oczywiśćie jeśli macie jeszcze jakieś pomysły to proszę je przedstawiać.
_________________
Pozdrawiam,
Krystian
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
wojuu
Użytkownik Forum


Dołączył: 19 Jun 2005
Posty: 12
Skąd: Grudziądz

PostWysłany: Thu Nov 10, 2005 9:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:


ps: wojuu .. i jak tam - udala sie kompilacja jajca/zassanie odpowiednich narzedzi i odpalenia RAID'a o ktore tak dzielnie sie wypytywales w sztumie ? Smile

--
r


... nooo ... mam chroniczny brak czasu .... ale RAID-owy temat jest dla mnie bardzo pożądany i wezmę się za niego ... może już w najbliższy dłuugi weekend Smile

.... taki switch KONIECZNIE trzeba przetestować !!!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Thu Nov 10, 2005 11:21 am    Temat postu: Oprogramowanie Odpowiedz z cytatem

Ja się wziąłem za sprzęt i jest sporo w tej sprawie chętnych i propozycji. Może ktoś sprawdzi oprogramowanie. Rozumiem Maćku Ty zrobisz wszystko Linuxem windwsy już prawie wszyscy znają a może coś innego?? Po woli Macos wchodzi, czy ktoś by się tym zajął?
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI


Ostatnio zmieniony przez Leszek Misiuk dnia Thu Nov 10, 2005 2:06 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Krystian
Użytkownik Forum


Dołączył: 10 Nov 2004
Posty: 58
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Thu Nov 10, 2005 12:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
ale RAID-owy temat jest dla mnie bardzo pożądany i wezmę się za niego ... może już w najbliższy dłuugi weekend


no to Wojtku może dołączysz do testowania
myślę że w ten sposób łatwiej będzie Ci się do tego zebrać
_________________
Pozdrawiam,
Krystian
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Testowanie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group