Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pracownie Internetowe dla Szkół 2005 problemy odbioru
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
AndrzejM
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Oct 2004
Posty: 81
Skąd: kujawsko-pomorskie

PostWysłany: Tue Oct 18, 2005 5:35 pm    Temat postu: Pracownie Internetowe dla Szkół 2005 problemy odbioru Odpowiedz z cytatem

Właśnie dzisiaj wróciłem ze spotkania w sprawie warunków odbioru wyposażenia dla pracowni w mojej szkole . Wydaje mi się , że znajdzie się grupa zainteresowana tym tematem . Czekam na wypowiedzi .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Mon Nov 14, 2005 11:38 am    Temat postu: Warunki Odpowiedz z cytatem

Andrzej w związku, że zaczyna być ciekawie co do oddawanych pracowni napisz nam o tych warunkach.
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Mon Nov 14, 2005 3:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Opowiadaj co nowego w trawie piszczy? U nas jeszce cisza z pracowniami za 2005. a jestem zainteresowany mamy otrzymać 2 + do biblioteki. Tak że w bibliotece powinno być 16 kompów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
AndrzejM
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Oct 2004
Posty: 81
Skąd: kujawsko-pomorskie

PostWysłany: Wed Nov 16, 2005 11:23 pm    Temat postu: .... nowe pracownie Odpowiedz z cytatem

Witam !
Ano dostałem dzis sprzęt zapakowany i mam czekać na Vipy.Ale nawet nie znam terminu ich przyjazdu . Na www.ofek.waw.pl nikt nie aktualizuje tych infoarmacji czyli zaczyna sie od " małego bałaganu " na razie .....
A propo Leszku hmmm nie wiem czy to infrmacja w tym podtemacie dla wszystkich . Bo nie wszyscy otrzymują nowe pracownie oparte na SBS 2004 , są i na Novellu i na Linuxie tez . A propo chyba ten podtemat nie jest widoczny dla wiekszosći tym bardziej dla obcyh , nowych czy jak by ich tam nazwać . Czyli w zasadzie ja będę do siebie pisał . A szkoda bo lista szkół które otrzymują pracownie nowe jest imponująca a w tym sporo jest ludzi co maja pracownie pierwszy raz . Ja również taka pracownie otrzymuje 1- szy raz .
ps. na razie mi kraty montuja do sali . a dyrektor załatwia neo przez Tepse .
pozdrawiam andrzej
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Thu Nov 17, 2005 9:52 am    Temat postu: Wątek Odpowiedz z cytatem

Może i masz rację bo sprawa dostaw nowych pracowni zaczyna być ciekawa. Może na głównej stronie forum utworzymy nowy wątek Dostawa nowych pracowni
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Thu Nov 17, 2005 12:48 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Temat stał się mi szczególnie bliski, gdyż właśnie dzisiaj przyjechali Panowie z Warszawy, którzy montują komputery z edycji SBS2005 w szkole sąsiadującej z moją. Jestem przy tym, bo poproszono mnie bym przy tym był. Tak na gorąco mogę tylko powiedzieć, że chyba wiem skąd problemy opiekunów pracowni się biorą. Bardzo często D. Fabicki odnosi się i słusznie do procedury odbioru pracowni. Większość z nich to przysłowiowa "wojna podjazdowa". Założenie większości, to zrobienie wszystkiego jak najszybciej się da. Największym problemem dla Panów, to oczywiście ktoś, kto wie jak to powinno wyglądać i jeśli taki opiekun się znajdzie to sprawa się komplikuje. Do tego stopnia, że kwestią zasadniczą jest kto kogo przetrzyma, a rzadko jest tak, że procedura odbioru jest w 100% realizowana.
W następnym wejściu napiszę o kilku szczegółach z tym związanych. Teraz jadę do owych panów i to już wiem - nie będzie miłe spotkanie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marabe
Gość





PostWysłany: Thu Nov 17, 2005 7:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Jestem właśnie po instalacji pracowni, do tego po nieudanym kursie w Poznaniu (sierpień 2004) i po fatalnym spotkaniu z integratorami, o którym dowiedziałam się dzień wcześniej i które to kolidowało z 60-leciem naszej szkoły (odpowiadałam za film i prezentację z których trzeba było zrezygnować, a panowie spóźnili się ponad 3 godziny). Nie wiem jakie są wytyczne co instalacji gniazdek sieciowych, ale panowie którzy to robili poinstalowali (wbrew mojej sugestii) gniazda po swojemu tzn. na ścianie gdzie mogło byc 6 stanowisk tylko 3 gniazdek natomiast pod tablicą aż 4... brak wyobraźni??? kolejna ekipa, która instalowała sprzęt robiła to w niedzielę w wielkim pośpiechu (2 dni opóźnienia) bez jakiegokolwiek odbioru. Podłaczyli to co mieli podłączyć (był problem z serwerem,pan wymieniał w nim nawet płytę główną) poczym rzucili stertę książeczek, płyt i dyskietek, wydrukowali z laptopa na drukarce sieciowej hasła i licencje, właczyli na kilka sekund rzutnik multimedialny i kazali CO¦ podpisać dyrekcji. I tyle ich widzieliśmy. Następnego dnia serwer od ranma nie uruchomił się jak trzeba- coś z usługa DHCP nie tak. Kolejne dni i kolejune problemy z serwerem- uruchamia sie około 90 minut, poczym samoistnie się zamyka i takie tam rózne dziwne historie. Nie miałam nawet pojęcia, że ten podpis dyrekcji to był właśnie odbiór pracowni Sad Teraz mam problem, bo jest nowy sprzęt który nie działa a ja nie wiem co z tym fantem zrobić , bo jestem tylko mgr matematyki+ podyplomowe z informatyki i to do nauczania w szkole podstawowej zupełnie wystarcza, ale do administrowania pracownią z błędami to dużo za mało. Piszę to ku przestrodze innych- miejcie gdzies opóźnienia panów instalatorów, unijne fundusze i wszytsko inne, przestrzegajcie procedury odbioru zawartej w informatorze, bo jak dyrekcja złozy podpis to juz koniec ... nie ma pomocy Sad
Powrót do góry
AndrzejM
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Oct 2004
Posty: 81
Skąd: kujawsko-pomorskie

PostWysłany: Thu Nov 17, 2005 9:05 pm    Temat postu: odbior pracowni .... Odpowiedz z cytatem

Witam .
Hmm przeczytałem koleżanki post i ............. własnie sie tego obawiam . Kazali nam ciagle ogladać terminy odbioru 1. instalacji sieci 2. podlaczenia całośći . I tam nawet nikt nie stara sie aktualizowac co ma być i kiedy. W trakcie pobytu u Leszka w Sztumie , byli własnie Ci Panowie - zupełnie nie zapowidziani w niedziele i cos tam pomontowali a ja sie dowiedziałem ostatni w poniedzialek o tym . Aż skóra mi ciepnie jak przyjadą w nocy a ja bede np na balu dla szczęścliwych odbiorców pracowni np w sąsziedniej miejscowośći ..... Smile Jak byłem z dyrektorem w Bydgosczy na spotkaniu w/w/ sprawie ,to "oni " naciskali aby podpisywać odbiór a potem sie martwic i wzywac ich a na pewno pomogą ............... A propo zajrzałem dzis na www.ofek.waw.pl to ponoć mam wpis koncowy odbior pracowni na wczoraj 16 11 . hahahahahahah chyba duchowo bo dzis sie o tym dowiedziałem ..
Sprzet przyjechał wczoraj rano i mam oczywiscie nie otwierac do ich przyjazdu
pozdrawiam andrzej Shocked
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marabe
Gość





PostWysłany: Thu Nov 17, 2005 10:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jest tak, że Panowie którzy instalują sprzęt nie pomogą, osobiście dzwoniłam i pytałam, odesłali mnie do serwisu OFEK.waw, tam z kolei powiedziano mi, że jakakolwiek gwarancja dotyczy tylko sprzętu, za oprogramowanie i wadliwa instalację nie odpowiadają. Jednym słowem, radźcie sobie sami... Pan z serwisu był jednak uprzejmy zaoferować mi ewentualnie wysyłkę karty sieciowej e celu sprawdzenia czy ta zainstalowana na serwerze nie jest wadliwa. Uczciwie przyznaję, że nie znam się na sieciach, nigdy wczesniej nie miałam z tym do czynienia. Czytam teraz wszystkie skrypty Fabickiego (widzę, że przynajmniej Oni porządnie szkolą) i książkę Williama R. Stanek Windows Serwer 2003 i jak juz to wszystko pojmę i postawię serwerek na nogi to nie będę traciła umiejętności w szkole, bo nikt mi za to nie zapłaci Mad a czas trzeba cenić. Ponadto, instalowany na serwerze MKSvir nie jest wystarczającym zabezpieczeniem, chyba przepuścił sassera (w pierwszych minutach po instalacji pracowni) i być może stąd cały ambaras, ale jeszcze jestem w trakcie sprawdzania tego i nie mam 100% pewności.
Pozdrawiam i życzę więcej szczęścia niż w moim przypadku
Powrót do góry
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Fri Nov 18, 2005 8:18 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Może na początek kilka słów wyjaśnień dotyczących organizacji tego Forum. Ten wątek nie jest na stronie głównej, a to dlatego, że już i tak strona ta zawiera zbyt dużo tematów i zgodnie z sugestiami Platyny nie będziemy jej rozwijać a co najwyżej jeszcze bardziej ograniczać. Mamy na myśli małe porządki. Ponadto przenoszenie wątków zagłębionych nie jest działaniem automatycznym i wymaga pewnych nakładów. Sądze, że po zakończonej akcji przyjmowania pracowni krąg osób poważnie sie ograniczy. No chyba, że będą nowe edycje i większe zainteresowanie to zobaczymy ...
------------------------------
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Fri Nov 18, 2005 8:35 am    Temat postu: Forum Odpowiedz z cytatem

Myślę, Mirku że zainteresowani trafią tutaj a jak nie to się ich skieruje, ale dyskusja napewno się przyda, zwłaszcza, że szykują się kolejne projetkty i trzeba wyeliminować tego typu sytuacje. To o czym czytam na naszym forum i grupach dyskusyjnych przechodzi samo siebie, obowiązki zainstalowania oprogramowania spadają na opiekunów pracowni a kasę za integrację pracowni biorą firmy. Myślę, że mamy szansę wpłynąć na jakość tej integracji chociażby pisząc ludziom o parodiach do jakich dochodzi a co opiekunowie powinni zrobić z nowo dostarczonymi pracowniami. Przykre jest to, że w tej kwestii opiekunowie są pozostawienie sami sobie.
Myślę jednak idąc w ślad za marabe, że przede wszystkim powinniśmy dyrektorom uświdomić aby nie podpisywali żadnych protokołów odbioru dopóki opiekun nie odbierze pracowni, która działa sprawnie.
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Fri Nov 18, 2005 9:46 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Polecam wszystkim materiał nadesłany przez kol. Renatę dotyczący konfiguracji i odbioru pracowni internetowych (instalator i poprawki).
Choć zbiór przygotowany jest pod edycję 2004, to wiele z tych plików może się przydać w pracy każdego administratora.

Adres:

http://www.kopi.eduforum.pl/pliki/index.html

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Grzegorz Dwornicki
Moderator


Dołączył: 04 Nov 2004
Posty: 89
Skąd: Zwoleń

PostWysłany: Fri Nov 18, 2005 12:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja zacznę od swojej szkoły mamy niedługo otrzymać pracownię (przynajmniej tak nam mówiono), zaczynam zaciskać ręce z niecierpliwości. Ciekawi mnie bardzo ajk to będzie u nas wyglądało. Ta uwaga aby uświadamiać dyrekcję się napewno przyda. Napiszę więcej jak dostarczą... Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Fri Nov 18, 2005 6:08 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Tak, jak wcześniej pisałem miałem okazję uczestniczyć w odbiorze pracowni.

Pierwszy zawód - totalne zaskoczenie, ekipa przyjeżdża bez powiadomienia. Czysta „partyzantka”. Żadnej informacji.
Zastanawiam się, co robią te szkoły, gdzie nauczyciel, czy osoba odpowiedzialna za odebranie sprzętu jest chora, na własnym weselu (bo tym Panom nie robi: sobota, czy niedziela), nie wspomnę o przypadkach losowych.

Jadąc do sąsiedniej szkoły miałem złe przeczucia i to w zupełności się potwierdziło.

Już na wstępie okazało się, że nie ma w zestawie sprzętu - laptopa. O konfiguracji i prawidłowej procedurze odbioru nie było mowy. Panowie szybko zabrali się do montowania tego, co było. Na wszelkie pytania i sugestie pozostawali bierni. Nie ważne, gdzie postawić serwer, gdzie stanowisko nauczyciela, jak konfigurować. Oni wiedzą najlepiej.

W załączniku nr 5 protokołu odbioru jest zapis
Cytat:
Materiały niezbędne do przeprowadzenia procedury testowej dostarcza Wykonawca (płyta CD-RW, DVD-RW i płyta z nagraniem w standardzie DVD)
– oczywiście ich nie było. Gdy poprosiłem o nośniki do instalacji serwera, Pan stwierdził, że system był z obrazów i ich nie ma. Oczywiście samych obrazów Pan również nie chciał zostawić.
Na moje pytanie o instalowanie klientów wskazał katalog:
R:\remoteinstall\Setup\Polish\Images\. Poprosiłem grzecznie (instalator nie ma takiego obowiązku) o obraz laptopa, który przecież różni się sprzętowo od innych klientów. Brak reakcji.

Przeszliśmy, zatem do procedury odbiorczej.
Tutaj Pan oświadczył, że ten dokument jego nie obchodzi i mogę wpisać „Porażka”. Zresztą już na dokumencie tym był podpis tego Pana, stąd mogłem uznać, że wie, co mówi.
Kiedy analizowałem tę procedurę, która ujęta jest w 47 punktach stwierdziłem, że to zadanie niezwykle uciążliwe a w pewnych wypadkach przekraczające wiedzę ludzi, którzy są nawet po stosownych kursach. Żal mi tych osób, bo sam miałem okazję kilka razy widzieć, jaki przeżywają stres.
Na sugestię o braku synchronizacji czasu serwera z klientami Pan również pozostał bierny. Przejdźmy do owego załącznika:
Punkt 1.
Czy każdy z dostarczonych komputerów zawiera pełną dokumentację, w tym sterowniki i kartę gwarancyjną?
Moje wątpliwości:
Skąd Ci ludzie mają wiedzieć, jaką dokumentację powinny zawierać. Dlaczego Panowie zabierają gwarancje zbiorcze a część z nich zostaje?
Punkt 2.Czy dostarczone zostały wszystkie licencje na zainstalowane oprogramowanie?
Moje wątpliwości:
Jak je rozpoznać, gdzie i ile zostawia się jako zbiorcze, a jakie indywidualne i co jest podstawą do uznania ich ważności? O ile większość z nas zna sposoby licencjonowania różnych produktów o tyle w przypadku SBS i pakietu Office zwłaszcza zbiorowych potrzebne są stosowne instrukcje.

Kolejne punkty nie budzą większych rozbieżności. Mam wątpliwości, co do celowości realizacji niektórych z nich. Ponadto, czy ktoś sprawdził ile czasu potrzeba na to, by je w pełni zrealizowała osoba powiedzmy ze średnim doświadczeniem w administrowaniu pracownią. Zastanawiające jest również to, dlaczego w tego rodzaju procedurach brak jest odniesienia do zapisów podglądu zdarzeń. Według mnie należałoby po pracach konfiguracyjnych wyczyścić te zapisy i uruchomić ponownie serwer. Tutaj dopiero widać, co tak naprawdę nie gra. Tylko na wszystkie sugestie kierowane bez stosownego zapisu w procedurze odbioru ekipa odpowiada -
Cytat:
nie jest to przedmiotem właściwego sprawdzania.


Analizując ten dość poważny problem należy zadać pytania:

- czy nie ma możliwości, by ekipy instalujące sprzęt pochodziły się z grona doświadczonych opiekunów, którym nie są obce bolączki ludzi z krótkim stażem pracy na tych stanowiskach. Tego rodzaju spotkanie to nie walka z czasem, ale rzeczywista pomoc, w której nie zabraknie zrozumienia i ludzkiego potraktowania sprawy. Jestem przekonany, że w każdym rejonie znalazłyby się osoby z pewnym już doświadczeniem w tym względzie (może po krótkim przeszkoleniu). Byłyby w kontakcie, osoby identyfikowalne a przede wszystkim odnoszące się do tych problemów ze zrozumieniem.

- czy opiekun z niewielkim stażem jest właściwą osobą do odbierania pracowni. Może tutaj pomogliby doświadczeni koledzy, administratorzy, kuratorium (te organizowane przed odbiorem pracowni moim zdaniem, nie spełniają oczekiwań).

- czy nie należy zweryfikować i uprościć procedury sprawdzającej wskazując jedynie na najbardziej znaczące kwestie;

- czy organizowane szkolenia przed odbiorem pracowni nie powinny być ukierunkowane na najbardziej istotne zagadnienia związane z prawidłowym funkcjonowaniem pracowni.

Tyle na gorące. Sprawa rzeczywiście wymaga gruntownego przemyślenia, bo problemów i wątpliwości jest zdecydowanie więcej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Fri Nov 18, 2005 9:09 pm    Temat postu: Pracownia Odpowiedz z cytatem

Widzę Mirku, że miałeś szczęście. W końcu pracownia jest postawiona i pracuje. No nie wnikam jak
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group