Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mandriva 2006
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Fri Oct 14, 2005 11:35 pm    Temat postu: Mandriva 2006 Odpowiedz z cytatem

W tej chwili korzystam z Mandriva 2005 i chciałbym spróbować Mandriva 2006.

Mam kilka pytań

po 1
Skąd ściągnąc najnowsza ver?

po 2
Mam karte Pixel View PV-BT878P+ (REV:2F) i bardzo duży problem z korzystaniem z niej pod innym system niż windows 98. (Pod wyższymi, po ściągnięciu sterowników, chodzi ale bardzo zamula komputer). Na Mandriva 2005 LE niestety nie udało mi się jej uruchomić, chociaż system ją wykrywał niby. W Internecie ciezko znalesc co kolwiek o konfiguracji tej karty (chyba ze wzgledu na jej starośc), a opisy które próbowałem realizować nic nie dawały. Byłem bardzo zawiedziony że nie udało mi się pokonać tego problemu. Czy Mandriva 2006 ma jakieś udogodnienia w tym kierunku?

po 3
Dźwięk, zintegrowany na płycie głównej. Płyta Shuttle AK32. Na płycie z driverami od płyty gł. są sterowniki dla linuksa jednak tylko dla Mandrake 8.0 i jakiegos tam RedHat'a jednak pod stare jądro i nie da sie ich wykorzystać. W Internecie niestety żadnych sterowników nie znalazłem. Dobrze wykrywany przez system jednak podczas wywoływania jakich kolwiek dźwięków są wydawane takie 'trzaski'. Miałem podobny problem na innych dystrybucjach gdzie jednak wystarczyło włączyć dźwięk przez ALSA i wszystko było ok. W Mandriva Alse trzeba doinstalowywać ręcznie, co mi sie udało, konfiguracja również, jednak z dźwiękiem jest bardzo różnie, raz chodzi, raz nie. Często trzeba odpalić w konsoli alsa-conf, skonfigrowac. Wtedy dopiero ładują sie sterowniki alsy i wszystko działa. Czy warto mi zainwestować w jakąś tanią karte dźwiękową na PCI wspieraną przez linuksa aby sie pozbyć tego problemu czy jego rozwiązanie jest jakieś prostsze? Może w Mandriva 2006 już nie będe miał tego problemu?


po 4, interesuje mnie z jakich środowisk graficznych korzystacie pod linuksem?


po 5, nie udało mi się zainstalować thunderbirda. Przepraszam za tak ogólny opis błędu ale już dokładnie nie pamiętam o co mu chodziło, chyba jak zwykle o zależności. Czy ktoś miał z tym problem pod Mandriva 2005 LE?

po 6, jakich programów p2p używacie pod linuksem i jakie polecacie?



Dziękuje za odpowiedzi


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Oct 15, 2005 8:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ad 1.
Sugeruję poczekać parę dni. Linux Magazine zapowiedział już wydanie Easy Linux z Mandrivą 2006 (wcześciej była Fedora 4).
Ad 2.
Mam taką kartę (chyba ma nazwę handlową Play TV Pro) i działa mi już od wersji 9.2. We wcześniejszych wersjach trzeba było ręcznie pewne parametry ustawiać, ale w 10 już automagicznie poszła. W razie jakichkolwiek problemów wystarczy dopisać dane dotyczące karty i tunera w modprobe.conf (options bttv radio=1 card=72 tuner=23 gbuffers=4).
Ad 3.
Trudno powiedzieć, konfiguracja dźwięku następuje automatycznie podczas instalacji. Alsa jest automatycznie instalowana w większości przypadków, często również są doinstalowywane sterowniki emulujące OSS, jeśli karta tego wymaga, być może to powoduje jakieś problemy. W przypadku stosowania KDE, można w Centrum Sterowania okienkowo pobawić się z różnymi ustawieniami. Osobiście nigdy się nie spotkałem z problemem dźwięku na żadnym przez siebie używanym komputerze (wliczając w to szkolne). Osobiście miałem tylko problem z używaniem skype, ponieważ czasem przerywał. Teraz na wersji 2006 beta działa idealnie.
Ad 4.
Sam preferuję KDE. Mój laptop jest często takim przykładem, jak może linux wyglądać, więc z konieczności staram się aby było strawny dla użytkowników Windows. Na wolniejszych komputerach sugeruję ICEWM, a na jeszcze wolniejszych fluxbox. Gnome nie lubię. Nie wiem czemu, to tak uprzedzając pytania Smile
Ad 5.
Instalacja jest prosta. Archiwum z polską wersją należy rozpakować i katalog przenieść najlepiej do /usr/lib. Mozna sobie znaleźć lub samemu napisać albo przerobić (z firefoxa) skrypt startujący, żeby był w /usr/bin.
Problem polega na tym, ze dziwnym sposobem thunderbird korzysta ze starej biblioteki libstdc++-5. Trzeba ją sobie znaleźć (rpm.pbone.net) i zainstalować. Tak więc jest to raczej wina thunderbirda.
Ad 6.
Programów p2p jest od cholery i żadnego nie używam Razz
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sat Oct 15, 2005 10:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Ad 1.
Sugeruję poczekać parę dni. Linux Magazine zapowiedział już wydanie Easy Linux z Mandrivą 2006 (wcześciej była Fedora 4).

Problem jest tego typu ze za pewne bedzie na dvd(?) a ja dvd czytającego wsyzstkie plytki nie mam. Jest bardzo stare, dostalem je w prezecie i czyta tylko niektóre dvd. Zreszta, mam teraz dosc szybkie lacze dlatego duzo korzystniej jest mi sciagnac te 3 plytki. Tylko szukalem na stronie mandrivy i nie moge znalesc downloadu ver 2006. Więc byłbym bardzo wdzieczny za te linki Smile Kiedys na forum byly podane ale po tych roszadach z baza danych nie moge isc znalesc.

Maciek napisał:

Ad 2.
Mam taką kartę (chyba ma nazwę handlową Play TV Pro) i działa mi już od wersji 9.2. We wcześniejszych wersjach trzeba było ręcznie pewne parametry ustawiać, ale w 10 już automagicznie poszła. W razie jakichkolwiek problemów wystarczy dopisać dane dotyczące karty i tunera w modprobe.conf (options bttv radio=1 card=72 tuner=23 gbuffers=4).

Więc spróbuję na 2006. Mam nadzieję że sie uda. Jak nie, moge liczyć na Pana pomoc? Smile Wtedy już bym mógł (jak załatwie sobie dobry dźwięk na linuksie) zupełnie odstawić window$ do piwnicy;)
Maciek napisał:

Ad 3.
Trudno powiedzieć, konfiguracja dźwięku następuje automatycznie podczas instalacji. Alsa jest automatycznie instalowana w większości przypadków, często również są doinstalowywane sterowniki emulujące OSS, jeśli karta tego wymaga, być może to powoduje jakieś problemy. W przypadku stosowania KDE, można w Centrum Sterowania okienkowo pobawić się z różnymi ustawieniami. Osobiście nigdy się nie spotkałem z problemem dźwięku na żadnym przez siebie używanym komputerze (wliczając w to szkolne). Osobiście miałem tylko problem z używaniem skype, ponieważ czasem przerywał. Teraz na wersji 2006 beta działa idealnie.
Problem ten jest mysle bardziej rozległyWink Bo dźwiek po niektórych ustawieniach dziala, ale tylko do restartu, po innych w ogole nie dziala a po jeszcze innych działa ale z zakłóceniami. Jest to coś co doprowadza mnie do szału bo mój komputer musi mieć dźwięk dostępny cały czas ze względu na to że zazwyczaj pracuje przy muzyce Smile Dlatego myslalem nad kupnem karty na PCI bo jakosc tej wbudowanej i tak mnie średnio zadowala. Jaką polecacie tanią karte która na 100% będzie chodzić z Linux Mandriva 2006?
Maciek napisał:

Problem polega na tym, ze dziwnym sposobem thunderbird korzysta ze starej biblioteki libstdc++-5. Trzeba ją sobie znaleźć (rpm.pbone.net) i zainstalować. Tak więc jest to raczej wina thunderbirda.
Właśnie z tym miałem problem.

I mam jeszcze pytanie: Chłopaki w Tuchomiu na swoich Mandiva'ch mieli na pulpicie takie paski wyświetlające stan pamięci itd. Jaką to ma nazwe?Wink

Serdecznie dziękuje za pomoc i pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Oct 16, 2005 1:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Karty dźwiekowe na PCI są rozmaite i większość nie będzie sprawiać kłopotów. Zapewne warto kupić jakąś tańszą Sound Blastera, one są z reguły dobrze obsługiwane. Unikałbym raczej tych na czipsetach realteka.
Easy Linux zapewne będzie zawierał dystrybucję na dvd. Ostatnio robiłem instalację tak, że dvd było katalogiem www na innym kompie i instalację robiłem sieciowo. Dawniej podłączałem dodatkowy napęd na usb i z niego robiłem instalację. Co do repozytoriów, to zwykle korzystam z ftp://mandrake.contactel.cz.
Aplet na pulpicie nazywa się zapewne gkrellm.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sun Oct 16, 2005 2:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam tylko pytanie, czy w Mandriva 2006 są potrzebne 3 płyty? Czy tylko dwie tak jak to było w 2005 (trzecia była do jakiegos specjalnego systemu plików).

Jeszcze jedno pytanie jest takie, jak zainstalowac ten system tak zeby nie uszkodzic partycji? Tzn. Czy usunac 2005 czy On bedzie sie próbowal jakos zaaktualizowac, czy sformatowac tylko partycje z systemem linuksa? Zalezy mi na tym zeby win mi nie przestal dzialac.


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Oct 16, 2005 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to kolega nie uważał w Tuchomiu... mówiłem o tym. Smile
Podczas partycjonowania wybieramy zawsze opcję zaawansowane. Wbrew pozorom jest najprostsza. Dysk widzimy jako pasek, na którym kolorem niebieskim zaznaczony jest windows a czerwonym linux. Wystarczy wybrać do formatowania istniejącą już partycję z linuksem (jeśli /home jest na oodzielnej partycji, to jej nie zaznaczamy, trzeba jedynie ponownie wybrać że np. /dev/hda6 ma być partycją /home). Polecam wybrać instalację na nowo, a nie upgrade.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sun Oct 16, 2005 9:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moze mnie akurat nie bylo albo wylecialo mi z glowy Wink

Mam juz nowa karte dzwiekowa ktora posiada sterowniki do linuksa Smile

Postaram sie aby na Mandriva 2006 wszystko dzialalo i wtedy będe mogl odstawic window$a do konca Smile


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Platyna
Gość





PostWysłany: Sun Oct 16, 2005 10:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ze środowiska graficznych to używam KDE. Parę screenshotów:
http://platyna.platinum.linux.pl/screenshoty/inne/.
Nie wiem po co się męczysz z tą karciochą graficzna jeśli za jakieś 30 PLN
możesz mieć 32 MB Nvidię GF II.

Nie wiem po co komu krowiasty thunderbird, jest Kmail i jako GUI klient jest
całkiem fajny (ja tam wolę CLI Pine).

P2P? Tsk, tsk...
No dobra...
GTK-Gnutella, DCGUI, Amule, eDonkey...


Pozdrawiam.
Powrót do góry
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sun Oct 16, 2005 10:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Platyna napisał:

Nie wiem po co się męczysz z tą karciochą graficzna jeśli za jakieś 30 PLN
możesz mieć 32 MB Nvidię GF II.

Ja mam problem z kartą dźwiękową a w gruncie rzeczy to mam nadzieje ze miałem problem:)
Platyna napisał:

Nie wiem po co komu krowiasty thunderbird, jest Kmail i jako GUI klient jest
całkiem fajny (ja tam wolę CLI Pine).
Bo jestem przyzwyczajony do Thundebirda z window$ow Wink
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Oct 17, 2005 6:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do klientów mail droga Zuzanno - to są różne gusty. Ja na przykład, mając kilka kont, lubię, żeby każde konto było osobno, a nie wszystko razem... stąd szukałem czegoś podobnego do The Bat z Windows i od lat najpierw używałem mozilli dużej, a teraz thunderbirda... Kmaila nie lubię (czemu? nie wiem)
Co do screenów, to się spodziewałem, że będą takie matriksowo-haevymetalowe Smile Podobają mi się te plastelinowe ikonki - zdradź co to za jedne? Kolorki to ja wolę jasne i pogodne, na co dzień i tak mam pełno mrocznych klimatów Smile
Kiedyś już podawałem chyba adres swoich zrzutów ekranu, ale co tam, podam jeszcze raz... http://emti.mine.nu - są tam widoczki mandarynki jeszcze od wersji 9.0.
Jakub - chyba chciałeś powiedzieć, że odstawisz windowsa do kąta? Very Happy
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wed Oct 19, 2005 9:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:

Jakub - chyba chciałeś powiedzieć, że odstawisz windowsa do kąta? Very Happy

W którym miejscu? Very Happy Robie wszystko zeby tak sie stało ale najpierw musze sie do końca dogadać z pingwinem zeby mi wszystko działało Smile

Wlasnie koncze sciagac 2 płyte i nie wiem czy 3 potrzebna. Odpowie mi pan na pytanie?Smile
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Oct 20, 2005 8:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Potrzebna.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Thu Oct 20, 2005 10:50 pm    Temat postu: Wymagania sprzętowe Odpowiedz z cytatem

Jakie są wymagania sprzętowe do instalacji Mandrivy?
W pracowni z sbs2003 instalowałem bez problemu. W domowej maszynie t.j. pentium 450 Mhz i 194 RAMu instalator startuje, ale po chwili wstrzymuje ten proces.
Trochę mnie to dziwi, gdyż na tym sprzęcie zainstalowałem serwer win 2000 i chodzi bez zarzutu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Fri Oct 21, 2005 3:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę że to nie jest wina za słabego komputera tylko raczej jakiegoś sprzętu który sie nie potrafi dogadać z linuksem. Wydaje mi sie że do rozwiązania tego problemu przydało by sie znać dokładną konfiguracje tego komputera.

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Oct 21, 2005 4:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak Jakub sądzę, że to problemy ze sprzętem. Mandrake/Mandriva od dawna najlepiej radzi sobie z wykrywaniem urządzeń, jednak w niektórych wypadkach owocuje to też problemami podczas instalacji, jeśli coś w komputerze jest źróðłem konfliktów.
Sam miałem tylko jeden przypadek na komputerze z płytą Asrock, że Mdk się wcale nie dał zainstalować (dał się Yoper, Slackware...). Niedawno na komputerze z procesorem Via, okazało się, że konieczna była instalacja przez sieć, bo bezpośrednio z płyty miałem komunikat o błędzie libm.so.6. Na dodatek po instalacji okazało się, że nie działa uwierzytelnianie przez su, pomogło wgranie su ze slaxa. Stąd moja rada - unikajmy sprzętowego badziewia. Płyty kadłubki z jakimś windowsonly-biosem, podpięte na jednej taśmie dyski i napędy cd, sugeruję tradycyjne komputery z procesorami intela...
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group