Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

postfix

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
butek
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Dec 2007
Posty: 191
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Mon Apr 20, 2009 5:47 pm    Temat postu: postfix Odpowiedz z cytatem

Mam problem z wysłaniem maila za pomoca postfixa. Jeśli nazwa uzytkownika nie zawiera w nazwię duzych liter to działa w przeciwnym przypadku wyrzuca jak ponizej.
Cytat:

<AdamkiewiczK@serverlinux> (expanded from
<AdamkiewiczK@serverlinux.domenalinux>): unknown user: "adamkiewiczk"

_________________
Mirosław Butajło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Apr 20, 2009 6:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem, czy wiesz - najwięcej dziurawych serwerów pośredniczących w rozsyłaniu spamu jest na postfiksie. Jest dość skomplikowany w konfiguracji - cała masa plików konfiguracyjnych i bardzo łatwo coś przeoczyć. Jego zaletą jest dobre działanie przy dużej liczbie użytkowników, ale nie sądzę, żebyś miał np. 30 tys. userów.
Poza tym obawiam się, że tak jakoś to głupio wymyślono, że w adresach używa się małych liter. Zauważ, że Linux rozróżnia wielkie i małe litery, ale jak w przeglądarce wpiszesz WWW.WP.PL, to otworzy ci się ta sama strona, co małymi literami napisana. Nic mi nie wiadomo, żeby w mailach było inaczej. Być może byłoby możliwe używanie wielkich liter w adresie przy zastosowaniu kont wirtualnych, ale głowy za to nie dam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
butek
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Dec 2007
Posty: 191
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Mon Apr 20, 2009 6:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jasne to wszystko wiem . Tylko jak pogodzic te duże litery w nazwie konta z małymi w mailu.
_________________
Mirosław Butajło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
butek
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Dec 2007
Posty: 191
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Mon Apr 20, 2009 6:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A Ty jaki serwer pocztowy proponujesz do sieci lokalnej ?
_________________
Mirosław Butajło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Apr 20, 2009 7:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Administruję tylko małymi serwerami poczty i używam od 7 lat exima, który jest prosty w konfiguracji i bezpieczny (przy założeniu prawidłowej konfiguracji). Obecnie na większości serwerów używam exima z kontami wirtualnymi w MySQL.
Wg mnie dobra konfiguracja exima jest w NND, szczególnie w wersji z sql, ponieważ wprowadzony jest tam mechanizm greylistingu i kilka dodatkowych zabezpieczeń, które powodują, że problem spamu prawie nie istnieje.
Co do wielkich liter - każda znana mi dystrybucja nie pozwala na założenie np użytkownika KowalskiJ, tylko kowalskij. Używasz zatem jakiejś, nieznanej mi kompletnie, co to jest - Debian? Ubuntu?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
butek
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Dec 2007
Posty: 191
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Mon Apr 20, 2009 7:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Debian
_________________
Mirosław Butajło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
butek
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Dec 2007
Posty: 191
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Mon Apr 20, 2009 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moje nazwy uzytkowników zawierają duże litery i te same nazwy występują na sambie. I co zmieniac nazwy użytkownikom - trochę sie tego boję, ale mógłbym w końcu to zrobić w wakacje . Małe wiosenne porządki - usuwamy stare konta i zakładamy nowe konta ale już z małymi literkami - chyba że jest na to jakiś bezbolesny sposób.
_________________
Mirosław Butajło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Apr 20, 2009 8:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Debian pozwala na takie rzeczy? Dziwne, jak dla mnie. Ale przyznam się, że nie znam i nie lubię Debiana, a teraz mam jeszcze jeden argument więcej. Wink
Co do nazw, można użyć równie dobrze jakichś narzędzi skryptowych, które w passwd, group, shadow, gshadow i smbpasswd zamienią wielkie litery na małe - zaletą będzie zachowanie haseł i dokumentów. Po wszystkim tylko restart i już gra. Odpowiednio oskryptować sobie można polecenie "tr", które do tego służy.
UWAGA! Trzeba bardzo starannie przygotować skrypt dla pliku shadow i smbpasswd, ponieważ tam występują wielkie litery w haszowanych hasłach i tych liter zamieniać nie należy, zatem zmiany trzeba przeprowadzać, ale tylko do pierwszego dwukropka w wersie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
butek
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Dec 2007
Posty: 191
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Mon Apr 20, 2009 9:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Próbowałem ręcznie pozmieniać litery i zrestartowałem serwer ale to nic nie dało - nie mogłem zalogować się na to konto po zmianie. Czytałem ze system gdzies zapisuje nr konta to jest chyba SID - chyba zamiana literek sprawy nie załatwi.
_________________
Mirosław Butajło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Apr 21, 2009 12:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W normalnym systemie mogę zmienić nazwę usera w plikach passwd shadow i ewentualnie group i gshadow, a jeśli trzeba w smbpasswd i podaję nową nazwę po restarcie, i na pewno działa. Mówię to z całkowitą pewnością. Chyba, że w Debianie jeszcze coś się kryje.. Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Janek_H
Użytkownik Forum


Dołączył: 04 Apr 2009
Posty: 5
Pomógł: 1

PostWysłany: Sun Apr 26, 2009 10:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do dużych liter w nazwach proponuje zainteresować sie plikiem /etc/aliases. dużo jest w dokumentacji postfixa na temat odwzorowań nazw użytkowników poczty. Można zrobić np. henio.z2b@domenajakas.ddd żeby dochodziła poczta do usera Student23c. Co do postfixa i jego bezpieczeństwa to tu się nie zgadzam. Dobrze skonfigurowany mta i uwierzytelnianie użytkowników nie jest relayem który jest otwarty na świat dla wszystkich. Sknocona konfiguracja exima chyba stwarza z niego również system do rozsyłania spamu przez innych. Domyślnie Postfix przetwarza tylko pocztę od zaufanych klientów. Nie rozumiem skąd u Maćka taka krytyka postfixa.

Janek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Apr 26, 2009 11:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Cała konfiguracja exima zawiera się w jednym pliku. W tym jest greylisting, korzystanie z list RBL, dodatkowe reguły ACL odrzucające ewidentnych spamerów i robaki, podstawowe reguły ACL, reguły autoryzacji dla użytkowników wirtualnych i reguły do współpracy z programem antywirusowym. Ile plików konfiguracyjnych jest w postfixie? Stąd moje krytyczne nastawienie do tego programu.
2. Zastosowanie aliasów nie załatwi niczego. W pliku aliases mamy coś w tym stylu:
StudentX: Janek.Kowalski@domena.pl
OK, świetnie, tyle że:
- adresy internetowe nie dopuszczają uppercase. Zatem dla programów pocztowych i serwerów Janek.Kowalski@domena.pl i janek.kowalski@domena.pl to to samo.
- pozostaje nadal problem autoryzacji, bo klient pocztowy usiłuje autoryzować studentx zamiast StudentX i nie ma na to sposobu, system dopuścił stosowanie nazwy StudentX ale w systemie pocztowym taka autoryzacja nie jest możliwa.
- użytkownik poczty musie się autoryzować zgodnie ze swoim kontem, a nie aliasem, alias można najwyżej wykorzystać w polu reply-to:, żeby ładniej wyglądało. Nie można zezwolić też, żeby np. alias wysyłał pocztę. Najogólniej jest to dziura pozwalająca na dowolne wysyłanie z dowolnego konta. Użytkownik wysyłający musi być użytkownikiem autoryzującym się.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Janek_H
Użytkownik Forum


Dołączył: 04 Apr 2009
Posty: 5
Pomógł: 1

PostWysłany: Sun Apr 26, 2009 6:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odniosłem się do twojej krytyki postfixa za dziurawe serwery oraz pliki konfiguracyjne. Aby skonfigurować postfix potrzeba min 2 pliki konfiguracyjne. W exim 1 ale to nie znaczy że postfix jest dziurawy i nadaje się na serwery dla ogromnej ilości użytkowników i jest trudny w konfiguracji. Wydaje mi się że poprostu lubimy stosować inne mta.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Apr 26, 2009 9:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście każdy lubi co innego i ma prawo stosować to, co lubi.
Oczywistą rzeczą jest też to, że konfiguracja od zera będzie trudna dla początkującego użytkownika. Dlatego też uważam exima za lepsze wyjście, ponieważ można znaleźć dobre przykłady konfiguracji i nawet defaultowy plik konfiguracyjny dostarczany ze źródłami exima nie jest najgorszy. Jest ponadto czytelny dla laika. Dlatego też odnosząc się do zapytania w tym wątku, podważyłem sensowność używania postfixa. I zapewne łatwo stwierdzić, że nie miałem na myśli przydatności tegoż dla admina, który zawodowo zajmuje się pocztą.
Jednym z najlepszych MTA jest qmail, ale w życiu nie polecałbym go nauczycielowi, który chce skonfigurować pocztę w swojej szkole Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tristan
Użytkownik Forum


Dołączył: 07 Sep 2007
Posty: 14

PostWysłany: Sun Apr 26, 2009 9:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Administruję tylko małymi serwerami poczty i używam od 7 lat exima, który jest prosty w konfiguracji i bezpieczny (przy założeniu prawidłowej konfiguracji).


A ja znów kiedyś miałem exima, ale nijak nie szło zrozumieć dokumentacji, a i sam sposób konfiguracji był skrajnie zakręcony. W końcu nic dziwnego, system stworzony przez Anglika i to naukowca. A z postfiksem o wiele łatwiej.
_________________
Jego Ponurość Bladoszara Tristan
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group