Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wiek emerytalny nauczycieli

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Hyde Park
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Sat Nov 19, 2011 4:09 pm    Temat postu: Wiek emerytalny nauczycieli Odpowiedz z cytatem

http://bi.gazeta.pl/im/1/10669/m10669591,tabela.pdf
Wczorajsze wystąpienie premiera zapowiadało zmiany wieku emerytalnego. W powyższym linku rozpisane jest kto, kiedy będzie mógł odejść na emeryturę. Czy ktoś wyobraża sobie nauczyciela pracującego we współczesnej szkole mającego 67 lat?
Poprzednia zmiana zniosła wcześniejsze odejście nauczycieli na emeryturę po 30 latach pracy. Mam cichą nadzieję że nie zniosą świadczenia kompensacyjne ("dla wcześniej urodzonych" znaczy dla mnie Sad).
Z powyższego linku ja odczytuję że przez najbliższe 15 lat wszystkie szkoły pedagogiczne trzeba zamknąć bo ilości potrzebnych nauczycieli to niewielki promil gdyż nie będą odchodzić na emeryturę. Kolejną przesłanką jest zmniejszanie sie liczba dzieci a co za tym idzie uczniów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Nov 19, 2011 4:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nauczycieli do roku 2024 obowiązuje odrębna ustawa wynegocjowana ze związkami - czyli te pomostówki dla nauczycieli. Dopiero po roku 2024 nauczyciele będą przechodzić na ogólnych zasadach.
Nie che mi się tego wyliczać dokładnie, ale wychodzi na to, że zdążą ci, którzy mają około 50 lat lub nieco mniej.
A wszystkim pozostałym należy serdecznie współczuć.
Jak chodziłem do szkoły - to byli nauczyciele mający powyżej 65 lat. Mój ojciec przeszedł na emeryturę mając blisko 70 (ale jako nauczyciel akademicki). Jednak nie było to bardzo powszechne. Gdy weszła w życie karta nauczyciela z możliwością przejścia na emeryturę po 30 latach to większość z tego korzystała (w tym niżej podpisany), spora część z tych nauczycieli zaraz szukała sobie innej roboty, bo emeryturkę mieli szajsowatą.
Nauczyciel powyżej 60 lat dziś wydaje się niemożliwym kuriozum, ale cóż - a kierowca miejskiego autobusu? konduktor, który ma spędzić 2 doby w pociągu? dekarz na dachu? To trudna sprawa - i ktoś nie bez racji zaraz powie, że łatwo mi gadać - bo Europa (i my też) wymiera. Mamy za mało dzieci, za kilkanaście lat zmniejszy się liczba Polaków o milion, a za 50 lat będzie to kraj staruszków. A ktoś pracować musi.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Hyde Park Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group