Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

EOS + IPCOP

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dzanks
Użytkownik Forum


Dołączył: 07 Oct 2008
Posty: 68
Skąd: Kowalewo Wlkp k/Szubina

PostWysłany: Mon Nov 01, 2010 8:30 am    Temat postu: EOS + IPCOP Odpowiedz z cytatem

Udało mi się nąciągnąć dyrekcje na nowe podzespoły pod serwer i w założeniu chciałem je przeznaczyć pod IPCOPA - ale wraz z zapoznaniem się z projektem EOS - złoże dość szybka maszynę i postawie na niej EOS jako kontroler domeny dla wszystkich stacji w szkole - ich liczba ok 80 szt.

-założenia są takie:

1. centarlizacja zarządzania siecią
2. jedno konto ucznia w każdej pracowni
3. chęć zastąpienia sbs2003 (jeden w mojej pracowni ciagle żyje drugi u kolegi juz dawno is dead Smile kolejne 2 pracownie nie maja serwera wogole
4. wykorzystanie narzędzi dostępnych po bootowaniu przez LAN
5. nie chcę rezygnować z IPCOPA chiałbym go tylko przeinstalować i wykorzystywać tylko jako bramkę internetowa

pytania:

1. Jak to w najlepszy sposób podłączyć aby były w pełni wykorzystane-wiadomo że IPCOP i EOS to 2 serwery DHCP - w lanie bede wykorzystywał serwer DHCP z EOS'a - kombinować coś z dodatkowymi interfejsami w IPCOP (blue, gray, orange)????? czy po prostu wpiąc w EOS(w LAN) stacje robocze a IPCOPA green podłączyć z WAN EOS'a????

2. Czy w EOS aby zwiększyć liczbę adresów DHCP przypisywanych dynamicznie wystarczy zwiększyć zakres (range) w pliku /etc/dhcpd.conf ? czy jeszcze gdzieś trzeba się dokopać???? - pytam bo domyślnie jest tam ustawione chyba na 20-30 adresów mi potrzeba troche więcej???

pozdrawiam i czekam na odpowiedź - odpowiedź Maćka jak zawsze mile widziana - ale może też ktoś innych z koleżanek i kolegów się wypowie w tej sprawie - pozdrawiam!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Nov 01, 2010 11:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

IPCop jako bramka się sprawdza zawsze dobrze, więc słuszna decyzja.
1. Problemów z dhcp nie będzie. Ipcop ma pracujacy dhcp na karcie LAN, czyli interfejs zielony - ten interfejs dla EOSa będzie WANem. Inne interfejsy IPCopa możesz wykorzystać jeśli będziesz miał np. dedykowaną maszynę na serwer www (orange czyli DMZ) lub np. AP (blue).
2. EOS ma domyślnie maskę /24 i możesz podłączyć do niego 254 komputery. Jeśli EOS ma być dla wszystkich komputerów, to powinien być to dość mocny sprzęt. Dansguardian dla 80 maszyn to trochę roboty będzie miał. Zalecam dobry procesor i 3 GB pamięci.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group