Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pytanie do znawców Excela

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Informatyka w szkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Tue Jan 05, 2010 1:31 am    Temat postu: Pytanie do znawców Excela Odpowiedz z cytatem

Mam pytanko do znawców excela...

Zrobiłem taki pliczek ułatwiający tworzenie planu lekcji - zamiast wielkiej tablicy, gdzie wpina się kolorowe klocki symbolizujące danego nauczyciela.
Tutaj każdy nauczyciel ma swój symbol i w odpowiednich kolumnach wpisujemy te symbole jako przydziały godzin.



Tylko te symbole pojawiają się potem w listach rozwijalnych danej klasy, a więc jeśli nauczyciel KOWAL nie uczy w tej klasie, nie ma go na liście.



Na podstawie wydruku tak ułożonego planu wyświetlającego nauczycieli, trzeba potem z list wybieralnych zastąpić symbole nauczycieli nazwami przemiotów.



Problem w tym, aby działo się to automatycznie...

Można zastosować do tego funkcję JEŻELI, ale wpisywanie kaskadowo tej funkcji na zasadzie Jeżeli(a2;D1-P;biologia) może zakończyć się komunikatem, że za długa formuła. Poza tym jeśli jeden nauczyciel uczy biologii i jest jednocześnie wychowawcą to formuła może się pogubić bo nie będzie wiedziała, czy wtedy przyporządkować biologię, czy godz. wych.

Dobrym rozwiązaniem byłaby funkcja WYSZUKAJ(a2;{"D1-P";"X2-W"};{"biologia";"WF"}).
Dobre, ale przypisanie tej formuły na sztywno wymagałoby na początku roku stworzenie odpowiednich formuł - a chciałbym, aby użytkownik tylko wpisał przydziały w tabeli, a reszta żeby się działa automatycznie.

W tej sytuacji zamiast symboli nauczycieli i przedmiotów, chciałbym wpisać adresy komórek skąd będą pobierane te dane.
Z tego co się zdążyłem zorientować, chyba funkcja WYSZUKAJ nie obsluguje adresów...
No chyba, że przed adresem komórki trzeba wpisać jakiś symbol????

A może ktoś ma inny pomysł (funkcje) na automatyczną zamianę symbolu nayczuciela na nazwę przedmiotu?
Rolling Eyes Embarassed Question
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Jan 05, 2010 1:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To będzie nie na temat, ale może dałbyś radę namówić dyrekcję na kupno świetnego programu do układania planu - ASCTables.
Programu się da używać także w wersji demo - tyle, że nie da się drukować.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Tue Jan 05, 2010 2:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problem polega na tym, że mamy jakiś program do układania planu chyba Vulcana - niestety nie do zastosowania w warunkach... szkolnych Wink Laughing

Za dużo warunków i życzeń do zrealizowania, no i poza tym przy automacie robi tyle okienek, że chyba układających pogonili by gdzie pieprz rośnie... Very Happy Idea

Dlatego komisja planowa układa na dużej tablicy i w miarę wszyscy są zadowoleni... Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Jan 05, 2010 3:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlatego właśnie piszę o ASC Tables. Vulcan to jest zemsta sfrustrowanego programisty, który miał pałę z polskiego i matematyki, a ponadto gnoił go pan od wuefu.
Jak dostałem polecenie zrobienia planu plus instalkę vulcana - ładnych parę lat temu, to chciałem się powiesić. Na szczęście skorzystałem najpierw z Google.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Jan 06, 2010 5:07 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Kilka lat temu robiłem taki plan lekcji w Excelu. Było z tym trochę gimnastyki i mając już finalną część tego programu stwierdziłem, że szkoda mojej pracy a robiłem to kilka miesięcy. Główny problem, to mała funkcjonalność języka VBA. Dajmy dla przykładu funkcje Mid. Zastosowanie wyszukiwania ciągu znaków jest niezwykle utrudnione, a lepszej metody nie znalazłem. W innych językach jest to proste bo wystarczy zastosować wyrażenia regularne. Ponadto przetwarzanie danych odbywa się za pomocą danych zebranych na arkuszach, gdzie przeszukiwania np. właściwego symbolu odbywa się po kolejnych komórkach. To oczywiście zwalnia działanie programu. Dziś, gdy odpalam ten program w nowym Office wyskakuje mi komunikat błędu właśnie funkcji mid, której nie ma w bibliotekach. Nie śledziłem ostatnio zmian w tym języku stąd pewnie coś musieli z tym robić.

Z drugiej strony polecam działania w zakresie programowania VBA szczególnie w pracy z uczniami zdolnymi, bo jest to dobry darmowy (dla szkół) program. Ponadto ma ogromną zaletę w postaci makr, które w sytuacjach trudnych do rozwiązania pokazują gotowe wzorce.

Co do tego konkretnego przypadku
Zagłębianie funkcji JEŻELI jest ograniczone i nieefektowne, dlatego lepiej stosować Do Until - Loop lub Select Case
W moim programie zastosowałem kilka oddzielnych arkuszy zbierających poszczególne dane: klasy, przedmioty, nauczyciele
Połączyłem nauczycieli z odpowiednimi przedmiotami funkcją:
Cytat:
=ZŁĄCZ.TEKSTY(B2;"-";C2)

tak by przy wyszukiwaniu pobierał tylko nauczyciela przypisanego do odpowiedniego przedmiotu (skrótami). W rezultacie otrzymujemy zapis np:
Cytat:
Bałazy-w-f/ch
Bałazy-inf
Przy zliczniu moich godzin system wyszukiwał słowa Bałazy i dodawał godziny wszystkich przedmiotów

Oczywiście zastosowanie symboli również można wprowadzić przy założeniu, że program je w odpowiednim miejscu będzie czytelnie prezentował. To w excelu jest możliwe

Co do wyszukiwania stosowałem funkcję FIND tworzac np taki zapis:

Cytat:
Sheets("planklas").Select
Set zakres = Range(Cells(w, 1), Cells(w, ileKlas - 1)).Rows
Set jest = zakres.Find(d, lookat:=xlPart)

gdzie zmienna d jest poszukiwaną wartością lub ciągiem liter.

Niestety w takich operacjach o wiele lepiej radzą sobie bazy danych, które powszechnie stosuje sie w Internecie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Thu Jan 07, 2010 3:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłem sposób - funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO
właśnie pracuję nad wdrożeniem...
pierwsze próby wypadają pomyślnie.
Rzeczywiście wykorzystałem funkcję łączenia tekstów (skrót nazwiska i litera symbolizująca przedmiot).
Podsunąłeś mi też myśl, aby monitorować ilość godzin którymi należy jeszcze obdzielić nauczyiela...
Rolling Eyes Idea
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Informatyka w szkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group