Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zagadnienia monitoringu w szkołach.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Nov 18, 2009 2:21 am    Temat postu: Zagadnienia monitoringu w szkołach. Odpowiedz z cytatem

Monitoring w szkołach to w zasadzie przede wszystkim jeszcze jeden sposób, żeby dobrze zarobić dla rozmaitych firm. Niemniej jednak w szkołach on jest i czasami dyrekcja życzy sobie mieć dostęp do monitoringu z domu.
Ostatnio zajmowaliśmy się tym zagadnieniem z Krystianem w jednej ze szkół, w której zajmuje się on siecią. Zaczęło się od tego, że pomimo wykonanych prawidłowo czynności administracyjnych, monitoring z lokalizacji zewnętrznej nie działał. Ponieważ zajęło nam to ładnych parę godzin, zatem postanowiłem opisać nasze zmagania, bo być może oszczędzi to trochę czasu komu innemu.
Po pierwsze trzeba być pewnym, że sprzęt monitorujący ma określony stały IP w sieci i że ten IP zmieniać się nie będzie.
Po drugie musimy forwardować porty potrzebne do kontaktu z urządzeniem monitorującym. I tu pierwsza trudność, trzeba wydobyć te porty od firmy instalującej te urządzenia. Niestety okazuje się, że czasem nie jest to łatwe. Jedno z urządzeń korzystało np. z portów od 7620 do 7624. Jednak poznaliśmy te porty tylko dlatego, ze Krystian sam siadł do urządzenia i to sprawdził. Panowie instalatorzy podawali port 7620 i nic więcej. W rozmaitych opisach pojawiała się też informacja, ze trzeba przekierować nie tylko tcp, ale i udp. A to nieprawda.
W końcu przekierowaliśmy porty 7620 do 7624 dla urządzenia i port 8090 jako port http i monitoring zaczął działać.
Po trzecie, jeśli mamy zmienny IP (neostrada) musimy postarać się o jakiś adres typu dyn.pl, no-ip.org czy dyndns.org. Bez tego nie będziemy wiedzieli czasami jaki jest IP serwera w szkole. Oczywiście wszystko, co zostało napisane o forwardowaniu portów robimy na głównej bramce szkolnej. Lepiej żeby to był router na Linuksie lub sprzętowy z górnej półki. Nie polecam SBSa w tej roli. Jednak mechanizm forwardowania portów na ISA będzie podobny, jeśli już ktoś się bardzo upiera.
Wreszcie po czwarte, Nie zawsze to będzie koniec kłopotów. Jedno z urządzeń monitorujących wymagało przekierowania tylko jednego portu. Za to chciało w IE zainstalować niepodpisany dodatek. I tu dopiero zaczynają się schody. Co bym złego nie chciał powiedzieć o Windows, to kolejne aktualizacje zmierzają do poprawy bezpieczeństwa.
Zatem niepodpisany dodatek się nie chciał zainstalować. W systemie XP pomogło dodanie adresu do zaufanych witryn. Obniżenie poziomu bezpieczeństwa zaufanych witryn do niskiego i wówczas dopiero można było zobaczyć obrazy z kamer. Jednak w Windows 7 taka sztuczka już nie zadziałała. Wniosek jest prosty, do takiego podglądu trzeba raczej dysponować starszym systemem i starszym Internet Explorerem. Drugi wniosek jest taki, ze oprogramowanie do monitoringu jest niedopracowane i byle jakie. Może należałoby dowiedzieć się¼ o szczegóły zanim firma dostanie zlecenie na grubą kasę.

No i na koniec jeszcze poproszę Krystiana, by dopisał w miarę możliwości, jakie to są urządzenia do monitoringu. Być może się to komuś przyda. A może inni potem dopiszą swoje, gdzie porty do forwardowania są inne. Smile
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Krystian
Użytkownik Forum


Dołączył: 10 Nov 2004
Posty: 58
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Wed Nov 18, 2009 5:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te rejestratory to: Optiva (symbolu nie pamiętam) i Novus NV-DVR1208/DVD. Więcej kłopotów sprawił ten pierwszy. Co do XP i IE to brak mi słów. Bo fakt jest teki, że 2 tak samo zaktualizowane XPki i IE nie dają gwarancji sukcesu. U mnie w domu na jednym kompie puszcza obrazy z kamer a na drugim już nie, choć uruchamia odpowiednią aplikację. Kluczowym wydaje się włączenie w poziomie zabezpieczeń opcji Wyświetlaj wideo i aniamcje... ale zaznaczam wydaje się bo jak wspomniałem nie zawsze pomagało. Jutro spróbuję na wszystkich kompach w pracowni.
Maciek sugerował by wykorzystywać starsze systemy i IE. Jednak mi udało się odpalić oba urządzenia na viście i IE8 w sumie bez większego problemu zgodnie z procedurą podaną przez Maćka.
_________________
Pozdrawiam,
Krystian
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Thu Nov 19, 2009 2:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie szkole można łączyć się bez większych problemów za pośrednictwem internetu. Mnie uczyniono osobą, która od czasu do czasu ma odszukać coś tam na zapisie. Rejestrator firmy BCS.
Mamy neostradę, a więc stałe łącze tylko z nazwy...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Nov 19, 2009 2:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zasadnicza sprawa w tym temacie to raczej podawanie ludziom portów jakie należy przekierowywać dla monitoringu na routerach. Bo niezależnie od tego, czy jest dedykowana aplikacja, czy web-podgląd, jakieś porty przekierować trzeba.
U mnie w jednej ze szkół jest monitoring w którym kamery podłączone są do komputera z windowsem xp. Do odbioru służy specjalnaa jakaś aplikacja. Na szczęście nie musiałem się w tym grzebać, więc nawet nie wiem jak to działa. To podglądu z zewnątrz mam jedynie przekierowane porty 9000, 9001, 9002.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group