Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Domyślny adres IP serwera (edycja gimnazjum 2003)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2000
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jeff77
Gość





PostWysłany: Mon Sep 28, 2009 9:39 pm    Temat postu: Domyślny adres IP serwera (edycja gimnazjum 2003) Odpowiedz z cytatem

Witam,
znajoma poprosiła mnie o pomoc przy pracowni gimnazjum - ja jestem dopiero w trakcie poznawania swojej pracowni (SBS2003) i nie miałem do czynienia z SBS2000. Ale do rzeczy:
do tej pory działał tam internet (neostrada z routerem ST-510) i wszystko było ok. Ostatnio TP S.A. coś zmieniała (nie znam szczegółów) i szkoła otrzymała nową nazwę użytkownika i hasło. Nie zastanawiając się zbyt długo wrzuciła płytę CD od neo, żeby zmienić login i hasło... i zmieniła.
Konfigurator zmienił też inne rzeczy... Z tego co się zorientowałem wyłączył DHCP na serwerze a włączył na routerze - tu udało mi się powrócić do stanu poprzedniego. Ale nie mam pojęcia jaki był adres IP serwera, w ogóle nie wiem gdzie szukać pozostałych zmian, aby wrócić do punktu wyjścia i od nowa podłączyć internet wg opisu z oeiizk.
Czy ktoś wie jak wybrnąć z tego "bigosu"?
Powrót do góry
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Sep 28, 2009 10:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli ST510 był routerem, to na serwerze SBS nie należało NIC zmieniać. Po co kurde komuś jakas płytka? Otwierasz swojego ulubionego Internet Eksplodera i wpisujesz http://10.0.0.138 i tam go konfigurujesz.
Teraz to wystarczy na karcie WAN sbsa dać mu IP z tej właśnie puli 10.0.0.0/24 z wyjątkiem 138 - bo jest to brama.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jeff77
Gość





PostWysłany: Mon Sep 28, 2009 10:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Maciek za szybką odpowiedź.

Maciek napisał:

Teraz to wystarczy na karcie WAN sbsa dać mu IP z tej właśnie puli 10.0.0.0/24 z wyjątkiem 138 - bo jest to brama.


Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem - dlatego napiszę:
np. IP serwera 10.0.0.2, maska 255.255.255.0, bramka 10.0.0.138 i stacje robocze będą się logowały w domenie?

Pytam, bo w SBS2003 adres IP serwera zmieniałem kreatorem z menedżera a nie "ręcznie".
Powrót do góry
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Sep 29, 2009 1:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To czy stacje robocze będą się logować w domenie, to zależy od czego innego.
Te ustawienia dotyczą karty WAN, żeby było dostęp do routera i dalej do internetu.
Praca stacji zależy od ustawień na drugiej karcie - LAN i mam nadzieję, że tam nikt nie mieszał.
A jeśli, to trzeba przywrócić ustawienia wcześniejsze, powinny być widoczne w zakładce serwera dhcp.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jeff77
Gość





PostWysłany: Tue Sep 29, 2009 12:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:

Te ustawienia dotyczą karty WAN, żeby było dostęp do routera i dalej do internetu.
Praca stacji zależy od ustawień na drugiej karcie - LAN i mam nadzieję, że tam nikt nie mieszał.


Problem w tym, że w serwerze jest tylko jedna karta sieciowa Sad i ten kreator od Neo skasował (ustawił DHCP) IP na tej karcie. Stąd mój post, bo nie wiem jaki był tam adres (domyślny, z zestawu płyt instalacyjnych) a chciałbym go ustawić z powrotem. Mam nadzieję, że to wystarczy aby stacje logowały się do domeny.
Powrót do góry
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Sep 29, 2009 3:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Idiotyczne rozwiązanie i niestety nie potrafię sobie wyobrazić jak to mogło działać. Być może odezwie się ktoś, kto ma taką pracownię.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
jeff77
Gość





PostWysłany: Tue Sep 29, 2009 3:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z Tobą, sam nie wiem czym spowodowane jest takie rozwiązanie - oszczędnością (20zł x il. pracowni)?!

Wracając do tematu: wrzuciłem adres IP tak jak w opisie instalacji ST510 na oeiizk + dodatkowy IP do komunikacji z routerem i wszystko działa. Pomijając minusy tylko jednej karty sieciowej Wink

Temat zamknięty.
Powrót do góry
fiesta
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Mar 2007
Posty: 16
Skąd: Dębica

PostWysłany: Tue Nov 03, 2009 5:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Musisz skorzystać z opisu konfiguracji SBSa 2000 z jedną kartą sieciową p. Darka Fabickiego.
Albo najlepiej dokupić druga kartę sieciową do serwera i korzystac z opisów dotyczących SBSa 2003
_________________
Głupcem wolno być każdemu, ale pod jednym warunkiem: żeby nie dawał złego przykładu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2000 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group