Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Oprogramowanie serwera

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Mar 15, 2009 8:19 pm    Temat postu: Oprogramowanie serwera Odpowiedz z cytatem

Ze względu na czytelność zakładam nowy temat.
Tu również oczekuję na propozycje.
Oprogramowanie serwera wyobrażam sobie następująco:
- użytkowo zestaw programów z grupy biuro, multimedia i internet, ponieważ serwer bez problemu może być także stacją robocza nauczyciela i nie powoduje to żadnego zagrożenia bezpieczeństwa.
- serwer www (apache, php, mysql) do tego moodle i może jakiś wstępnie skonfigurowany cms na stronę intranetową.
- firewall
- konfiguratory
- samba
Pytanie zasadnicze, czy wprowadzać jakiś system pracy grupowej (odpowiednik exchange), czy dodawać serwer poczty i jeszcze jakieś inne usługi...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ligan
Użytkownik Forum


Dołączył: 11 Jun 2006
Posty: 63
Skąd: Gryfino

PostWysłany: Sun Mar 15, 2009 10:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o pocztę to po kilku latach uczenia na kontach szkolnych preferuję teraz "prawdziwe - darmowe" konta.
Uczniowie teraz w 90% mają własne konta, zanim rozpoczną naukę np. w Gimnazjum, po co więc jeszcze jeden login i hasło do pamiętania...

A z drugiej strony nauczyciele w szkole byliby dowartościowani kontem kowalski@szkola.pl i to jest argument za. Podobnie z pracą grupową.



pozdrawiam
_________________
Zespół Szkół
Gryfino
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Mar 15, 2009 10:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poczta oczywiście jest możliwa, ale tylko przy łączu ze stałym IP oraz kimś, kto umiałby skonfigurować domenę.
Faktem jest, że uczniowie dziś najczęściej mają konta na WP, gmailu i innych darmowych serwerach, często zresztą w trakcie lekcji się je zakłada.
System pracy grupowej - w sumie się zastanawiam - jest kilka możliwych opcji, sam mam pojecie o Citadel.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Mar 21, 2009 2:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pierwsza wersja serwera jest gotowa.
System pełni funkcję serwera www (apache + php5 + mysql) z zainstalowanym wstępnie moodle - do tego okienkowa konfiguracja bazy.
Jest proxy z filtrowaneim treści (squid+dansguardian) - brakuje na razie okienkowej konfiguracji.
Jest samba i bezproblemowe kontrolowanie stacji na windowsie, do tego parę ułatwień dla admina "in progress".
Jest iTalc. Wystarczy pododawać klientów.
W zasadzie już teraz całą konfiguracje postinstalacyjną da się zrobić bez zaglądania do konsoli. Czas instalacji i konfiguracji to nie więcej, jak 45 minut.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Sun Mar 22, 2009 1:58 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Dużą zaletą serwerów windowsowych jest możliwość tworzenia i pobierania obrazów stacji dla całej pracowni jednocześnie. Warto zastosować coś podobnego w Linuksie. Na spotkaniu w Tuchomiu interesujące rozwiąznia prezentował zdaje się Maciek.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Mar 22, 2009 3:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To dotyczyło Windowsów podpiętych do serwera linuksowego i niestety odtwarzało tylko obraz już zainstalowanego systemu.
W przypadku pracowni z serwerem linuksowym pierwsza instalacja musi byc ręczna.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gosia
Użytkownik Forum


Dołączył: 25 Sep 2004
Posty: 32
Skąd: kujawsko-pomorskie, Przysiersk

PostWysłany: Mon Mar 23, 2009 6:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej Maćku,
Wiem, że nie za dużo wiem, ale w tym miejscu chciałabym zaproponować, aby na takim serwerze linuxowym był odpowiednik otoczenia sieciowego, w którym oczywista byłyby widoczne stacje uczniowskie i udostępnione zasoby komputerów uczniowskich. I żeby można było na nim pracować w trybie graficznym (w miarę łatwo i intuicyjnie).

A co za tym idzie mam pytanie:
Gdzie w Susie znajduje się taki odpowiednik otoczenia sieciowego, bo np w Konquerorze- sieć - Localnetworki - all slp serwices nic nie widać, tzn. nie widać żadnych komputerów uczniowskich. Sad Od razu przyznaję się, że nie wiem gdzie tego szukać. Proszę o jakieś inne sugestie. Z góry dzięki
Gosia P. (pracownia linuxowa 2008)
PS Nie wiem czy nie założyć nowego wątku z tym moim problemem, żeby tu nie zaśmiecać głoównego tematu???
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Mar 23, 2009 8:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obecnie w serwerze, nad którym pracuję jest w pełni działająca samba i oczywiście stacje windowsowe się na nim logują identycznie, jak do sbsa i mają montowane automatycznie udziały sieciowe (własny domowy usera i publiczny).
Nad stacjami linuksowymi właśnie pracuję, rozwiązań jest kilka i sam jeszcze nie wiem, jakie wybrać, zależy mi na tym, żeby to było proste jak drut.
Natomiast pracowni na Suse nie znam niestety i nie wiem jak tam jest rozwiązane logowanie, czy klienci się logują lokalnie do własnych komputerów, czy konta są na serwerze? Jeśli konto istnieje lokalnie na komputerze uczniowskim, to udziały należałoby udostępnić przez nfs. Jeśłi konta uczniów i ich katalogi znajdują się na serwerze to nie musisz ich szukać w sieci a po prostu wejść do katalogu na serwerze.
Jeśli dany komputer udostępnia udziały w nfs to w konquerorze w pasku adresu należy wpisać media:/nfs na innym oczywiście komputerze na którym te udziały zostają zamontowane.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gosia
Użytkownik Forum


Dołączył: 25 Sep 2004
Posty: 32
Skąd: kujawsko-pomorskie, Przysiersk

PostWysłany: Thu Mar 26, 2009 8:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpowiadam na poniższe:
"czy klienci się logują lokalnie do własnych komputerów, czy konta są na serwerze? Jeśli konto istnieje lokalnie na komputerze uczniowskim, to udziały należałoby udostępnić przez nfs."

Tak, klienci mogą logować się na uzytkownika lokalnego "operator" . No i mam problem z podejrzeniem ich katalogów na ich dyskach lokalnych z bezpośrednio z serwera.

"Jeśłi konta uczniów i ich katalogi znajdują się na serwerze to nie musisz ich szukać w sieci a po prostu wejść do katalogu na serwerze. "

Tak, kliencci mogą zalogować się na użytkowników sieciowych tj. na studentów tak jak w SBS-ie i wtedy mają katalogi domowe na serwerze. I wszystko byłoby OK, gdyby użytkownik graficzny a jest nim lokalny operator na serwerze miał prawo wglądu do tych katalogów. Tak niestety nie jest. Ja widzę tych wszystkich studentów, ale ich katologi są zakłódkowane. Wiem teoretycznie, że trzeba by zmienić jego uprawnienia, ale w założeniach jest to użytkownik z prawami root'a, więc nie rozumiem dlaczego ma zablokowany dostęp do tak oczywistej sfery jaką są katalogi studentów!!! Sad
Może jakieś podpowiedzi
Question
Gosia P.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Mar 26, 2009 9:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Najprawdopodobniej lokalne dyski na stacjach nie zostały przewidziane do udostępnienia i serwer NFS na nich nie pracuje. Zresztą wydaje mi się to sensowne, jako, że uczniowie mają się logować sieciowo.
Natomiast czemu nie ma podglądu udziałów studenckich na serwerze, to nie wiem, wydaje mi się to dziwne. Tak było od początku? W instrukcji nic na ten temat nie ma?Jeśli tak to zostało ustawione, to głupio.
Należałoby sprawdzić do jakiej grupy należą katalogi uczniów. (prawoklik na katalogu > właściwości - prawa dostępu) Sprawdzić też do jakiej grupy należy użytkownik, na którego się logujesz. Najprościej byłoby, gdyby w obu przypadkach była to grupa users. Wtedy z poziomu roota z konsoli należałoby zmienić prawa katalogów.
Np.:
[user@localhost~] su -
Password:
[root@localhost~]chmod -R 775 /home/users

Taka operacja nada prawo do odczytu katalogów całej grupie.
Ale oczywiście gdybam sobie, Musisz podać mi konkretne dane.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gosia
Użytkownik Forum


Dołączył: 25 Sep 2004
Posty: 32
Skąd: kujawsko-pomorskie, Przysiersk

PostWysłany: Sat Mar 28, 2009 9:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Natomiast czemu nie ma podglądu udziałów studenckich na serwerze, to nie wiem, wydaje mi się to dziwne. Tak było od początku?

Tak, w ten sposób było od początku ustawione,
Uzytkownik operator należy standardowo do grupy users, a 2000 kont studenckich do grupy nauczyciele. Natomiast 500 kont nauczycielskich należy do grupy users, czyli tak jak operator.
Ponadto katalogi studenckie i nauczycielskie są wymieszane w katalogu /home.
I tu mam pytanie czy polecenie chmod -R 775 /home przerobi wszyskie katalogi użytkowników (bo jak się domyślam taka jest chyba rola parametru -R, jeśli się mylę to mnie popraw). Zdaje się, że operatora też by trzeba dodać do grupy nauczyciele?!
chyba żeby wykonać polecenie chmod 777 /home, czyli pisanie również dla innych. Nie wiem czy dobrze myślę, a poza tym muszę być w pracowni, żeby to sobie posprawdzać.

Jeszcze jedno, na serwerze można zalogować się tylko na lokalnego, graficznego operatora, a na stacjach na konta nauczycielskie i studenckie. I jako nauczyciel mam dostęp do katalogów domowych wszystkich studentów, tyle że ze stacji uczniowskiej. Co mnie drażni, że nie mogę tego samego zrobić z serwera i stąd moje pytania Wink
Miłej reszty soboty (śpimy o godzinę krócej) i pogodnej niedzieli.
Gosia P.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Mar 28, 2009 10:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego co piszesz, wynika, że na serwerze wprowadzono blokadę logowania innych użytkowników, a operator zapewne dodany został do sudoers, żeby mógł uruchamiać polecenia systemowe. Można to zmienić, ale jest to o tyle niepotrzebne, że jako nauczyciel na serwerze będziesz miała wgląd do kont uczniów, ale nic poza tym.
Struktura katalogów jest bałaganiarska. Wg mnie nie powinno tak być, ale tego już teraz się nie zmieni.
Aby operator mógł przeglądać konta uczniów, faktycznie można dodać go do grupy nauczyciele
Kod:
gpasswd -a operator nauczyciele

Oczywiście z konsoli roota.
O ile nie zastosowano jakichś innych wymyślnych sposobów, to powinno to zadziałać.
Jeśli nie, to jest jeszcze inny sposób. Dodaj na pulpicie nowy skrót do programu, nazwij go jakoś i wybierz ikonę, w zakładce program w polu polecenie wpisz:
Kod:
kdesu -u nauczyciel -c 'konqueror /home'

W ten sposób po kliknięciu ikonki i podaniu hasła użytkownika nauczyciel otworzysz katalog na prawach nauczyciela i o ile mnie pamięć nie myli, będzie też można otwierać pliki, bo programy uruchomią się też na prawach nauczyciela.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gosia
Użytkownik Forum


Dołączył: 25 Sep 2004
Posty: 32
Skąd: kujawsko-pomorskie, Przysiersk

PostWysłany: Sun Mar 29, 2009 12:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie Dzięki,
Jutro sobie sprawdzę to w pracowni.

A nawiązując do głównego wątku, stacje uczniowskie powinny być chronione programem zaabezpieczającym przed szkodliwymi treściami z Internetu (zgodnie z jakimś nowym rozporzadzeniem menowskim). Więc na serwerze linuxowym warto byłoby o takim opragoamowaniu pomyśleć, aby zadowolić powyższe wymagania. Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Mar 29, 2009 2:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, takie oprogramowanie mam w swoim projekcie i działa ono "w tle", czyli automatycznie i niezależnie od woli użytkownika stacji roboczej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group