Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak odchudzić sbs2003 z edycji wiosna 2008?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KrzysztofK
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 Nov 2007
Posty: 100
Skąd: Konin

PostWysłany: Tue Oct 21, 2008 8:38 pm    Temat postu: Jak odchudzić sbs2003 z edycji wiosna 2008? Odpowiedz z cytatem

Witam. Dostaliśmy w czerwcu pracownie jak w temacie. I powiem szczerze na tym się nie da pracować. Mam starszą pracownię z sierpnia 2004 roku i wszystko jest dużo lepsze, przyjaźniejsze i bezproblemowe. Natomiast to co dostaliśmy w czerwcu to ogromna porażka. Serwer to opasłe bydlę z zainstalowanym mnóstwem moim zdaniem zbędnych programów. Wstaje 10 min, po każdym kliknięciu trzeba czekać około 30 sekund na reakcję (a czasami jeszcze dłużej), internet chodzi na tym jak na wdzwanianym modemie a czasami nawet przestaje odpowiadać, i praca dysku prawie cały czas na 100%. Przecież ja nie mam tyle życia żeby na to wszystko tak długo czekać. Proszę o pomoc. Co wyrzucić, odinstalować, zmienić?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Oct 21, 2008 10:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No żeby aż tak źle to było to nie stwierdziłem, aczkolwiek moje kontakty z pracownią ostatniego rzutu sa dość rzadkie. Serwery SBS zawsze się długo uruchamiały i długo zamykały - jak to mówią "ten typ tak ma". Praca na nim jest raczej normalna. Rady - zrobić aktualizacje i trzymać go w pracy ciągłej nie wyłączać nigdy. Taką politykę stosuję na serwerach, które mam pod opieka i - odpukać - chodzą już długo, al te codziennie wyłączane to już po kilka razy były przeinstalowywane...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KrzysztofK
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 Nov 2007
Posty: 100
Skąd: Konin

PostWysłany: Wed Oct 22, 2008 8:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak pisałem wcześniej mam pod opieką serwer z 2004 roku i tam rzeczywiście praca jest normalna. Serwer jest włączany i wyłączany codziennie, wstaje około 5 min ale pracuje się na nim jak na zwykłym PC-cie i nigdy nie miałem z nim większych problemów. Działa bez przeinstalowania już piąty rok. Natomiast to co się dzieje z tym nowym to jedno wielkie nieporozumienie. Odinstalowałem już ArcaVir i teraz mam pytanie. Czy mogę wyrzucić Defender Windowsa?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Oct 22, 2008 8:36 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Wszystko zależy od tego, jakie usługi są ustawione na serwerze. Najłatwiej sprawdzić procesy i podgląd zdarzeń. Można w oknie URUCHOM wpisać: msconfig i w zakładce Uruchamianie zatrzymać niektóre programy startowe.

Jeśli rzeczywiście tak wolno to chodzi, to radzę na początek sprawdzić serwer od strony sprzętowej (zwłaszcza dyski). Potem ustawienia kopii w tle i ewentualny raid. Można wyłączyć działanie WSUS (aktualizacji w tle), poczty, czy serwera WWW jeśli są skonfigurowane w systemie.
Defendera bym zostawił, bo to nie jest przyczyna Twoich zmartwień. Ponadto podpisuję się pod tym, co pisał Maciek

"Nie wyłączać serwerów"

Mam kilka serwerów SBS, w tym również SBS2008. To jest całkiem dobrze funkcjonujący system. Sporo zależy od Ciebie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KrzysztofK
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 Nov 2007
Posty: 100
Skąd: Konin

PostWysłany: Wed Oct 22, 2008 2:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Użycie plików stronicowania mam cały czas na poziomie 2,16GB więc dysk cały czas pracuje a komputer jest wolniejszy od żółwia. Nie wiem czego szukać. Kolejnym podejrzanym jest Nero 7. Jest w autostarcie. Czy zostawialiście tę aplikację na serwerze?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Oct 22, 2008 5:05 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Wyrzucaj z autostartu kolejne programy i sprawdzaj procesy i wydajność systemu. Zwróć szczególną uwagę na procesy, które pochłaniają najwięcej CPU i pamięci. Możliwe, ze złapałeś jakieś świnstwo. Zadbaj o aktualizacje systemu. U mnie przy włączonych wszystkich usługach włącznie z wsus i www, użycie pliku stron to: 1,6GB. CPU oscyluje w granicach 5-15%
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KrzysztofK
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 Nov 2007
Posty: 100
Skąd: Konin

PostWysłany: Thu Nov 13, 2008 3:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyrzuciłem co się dało i jest trochę lepiej. Jednak cały czas potwornie spowalnia internet. Internet pobieram z routera LinkSysa. Sbs jest dodatkowym routerem dla sieci w sali lekcyjnej. Z Linksysa internet śmiga, że aż miło na dodatkowych dołączonych do niego komputerach. Jednak na SBSie i dołączonych do niego klientach jest tragicznie.Co sprawdzić i w jaki sposób na serwerze ażeby rozwiązać ten problem?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Fri Nov 14, 2008 12:25 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Co do klientów radze oddzielnym kablem połączyć stację bezposrednio z serwerem i sprawdzic, jak dziala Internet. Wyłączyć przy tym jeszcze wszystkie antyviry itp.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KrzysztofK
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 Nov 2007
Posty: 100
Skąd: Konin

PostWysłany: Fri Nov 14, 2008 2:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bezpośrednio z serwerem tzn. z pominięciem switcha? Ale wtedy musiałbym użyć skrosowanego kabelka. Tylko, że to i tak nic nie da. Internet już na serwerze źle chodzi. Antywirus wyłączałem a nawet odinstalowałem i nadal to samo.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Sat Nov 15, 2008 12:49 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Tak z pominięciem schwicha i kablem skrosowanym.

Co do Twoich zastrzeżeń blokowania Internetu, to zgadzam się, że sam SBS go poważnie ogranicza. Od dawna na ten temat dyskutujemy i dlatego przyszedł mi na myśl pomysł, by określić poziom tych strat za pomocą użytkowników naszego FORUM. Może to być np. zestawienie wyników osiąganych przy różnych łączach badanych jednym narzędziem.
Możemy zatem utworzyć nowy temat, gdzie poprosimy o takie zestawienie naszych użytkowników. Propozycja pojawi się za klika dni.

Niestety, to nie rozwiązuje Twojego problemu, ale choć da nam odpowiedź jak wielkie są to straty. Potem poszukamy przyczyn i rozwiazań.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kareo
Użytkownik Forum


Dołączył: 08 May 2008
Posty: 231

PostWysłany: Fri Feb 20, 2009 1:17 pm    Temat postu: Ja się też podpinam Odpowiedz z cytatem

użycie pliku stronicowania mam 3,2 GB wolne miejsce na serwerze 30 mb. Może doradzicie panowie które usługi wyłączyć. Serwer dział tylko dla pracowni chodzi mi o bezpieczeństwo. Więc Isa ok nie wiem co z SQLserwer kto z niego korzysta bo IPATa chce mieć.
Poza tym te aktualizacje ściągnołem wszystkie jakie się dało moze błąd bo miejsca na dysku mało. HELP CZAS UCIEKA
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
bw
Użytkownik Forum


Dołączył: 20 Oct 2008
Posty: 29
Pomógł: 1
Skąd: G-wo

PostWysłany: Sun Feb 22, 2009 10:49 pm    Temat postu: Re: Ja się też podpinam Odpowiedz z cytatem

kareo napisał:
użycie pliku stronicowania mam 3,2 GB wolne miejsce na serwerze 30 mb. Może doradzicie panowie które usługi wyłączyć. Serwer dział tylko dla pracowni chodzi mi o bezpieczeństwo. Więc Isa ok nie wiem co z SQLserwer kto z niego korzysta bo IPATa chce mieć.
Poza tym te aktualizacje ściągnołem wszystkie jakie się dało moze błąd bo miejsca na dysku mało. HELP CZAS UCIEKA

A logi ISA gdzie są przechowywane?, jeśli na c:\ , to pewnie one zajmują miejsce, a przy okazji także pamięć.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bw
Użytkownik Forum


Dołączył: 20 Oct 2008
Posty: 29
Pomógł: 1
Skąd: G-wo

PostWysłany: Sun Feb 22, 2009 10:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat z grupy SBS na Oeiizk

"zatrzymaj usługi ISA, usuń logi isa (katalog ISA2004 na dysku o) uruchom
usługi ISA i wszystko wróci do normy...

usługi ISA zatrzymasz:
- start
- wszystkie programy
- microsoft ISA server
- ISA Server Management
- rozwiń swój serwer (np. sbs2008)
- dalej kliknij Monitoring i wybierz w prawym oknie zakłądkę Services
- prawy myszy na każdej z usług i wybrac stop (zacznij od Microsoft
Firewall i poczekaj osobno, aż zostanie zatrzymana zanim zatrzymasz
następą)

później usuniesz logi i następnie w tym samym miejscu uruchomisz wszystkie
usługi (prawy myszy i start)"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Mon Feb 23, 2009 12:45 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Można wyłączyć również wszystkie te usługi z których nie używasz:
START- Narzędzia Administracyjne - Usługi - prawy klik na wybranej usłudze - Zatrzymaj. Dalej - Właściwości - zmiana trybu uruchamiania na ręczny
Dotyczyć to może np.
- Exchange (wszystkie zawierajace ten napis), jeśli nie uzywasz tej poczty
- IntelPat
- Windows Defender
- WSUS itp.

Można również rozważyć powiekszenie i przeniesienie pliku wymiany na dysku np. D
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group