Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wakacje 2005-testowanie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Testowanie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Mon Jun 27, 2005 5:16 pm    Temat postu: Wakacje 2005-testowanie Odpowiedz z cytatem

W dniu 28 czerwca postanowiliśmy spotkać się w ZS Kęsowo, by przetestować kilka możliwości zabezpieczeń procowni komputerowych. W gronie tych, którym nie obce są uroki wszystkich urlopów jestem ja, Maciek, Krystian, Radek no i może jeszcze ktoś dołączy... Zapraszamy.
Obiecaliśmy sobie w Mrozach, że należy sprawdzić możliwości połączenia tego co najlepsze w Linuksie z serwerami SBS i mamy nadzieję, że to spotkanie coś ciekawego zrodzi.

Plan jest taki:
- instalacja i zastosowanie routera linuksowego w pracowni SBS.
Tutaj wprowadzamy najnowsze NND z nowym ISO

- konfiguracja serwera proxy z mechanizmami skanowania zawartości
Ta konfiguracja zakłada instalację dodatkowego komputera z linuksem w sieci lokalnej, który pełniłby role serwera proxy oraz sciany ogniowej. Serwer Windowsowy nadal działałby w sieci, jednak nie jako router

- instalacja serwera jako serwera poczty i www na łączach o zmiennym IP
(tworzenie kont no-ip i środowiska pracy)

- testowanie najnowszego produktu Wizualny Nadzór 2.5 firmy MMStudio
- testowanie karty Goliath do przywracania konfiguracji systemu

Ile w ramach tego uda się nam zrealizować będziemy na bieżąco informować. Mam nadzieję, że będziecie nas wspierać choćby przez to forum pisząc do nas. Będzie nam z pewnością przyjemniej.

Pozdrawiamy wszystkich z KOPI i SBSa


Ostatnio zmieniony przez Mirek dnia Wed Jun 29, 2005 12:00 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Woron
Gość





PostWysłany: Tue Jun 28, 2005 5:04 pm    Temat postu: venger@wp.pl Odpowiedz z cytatem

O super! Chętnie się wymienię uwagami o pracy zwłaszcza WN 2.4 i recovery card. Program juz przetestowałem dość intensywnie (uwagi z MM Studio wymieniałem) a recovery card zamierzam własnie zakupić sobie.

28 to dzisiaj więc ... jak było?? Wink
Powrót do góry
Krystian
Użytkownik Forum


Dołączył: 10 Nov 2004
Posty: 58
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Tue Jun 28, 2005 8:50 pm    Temat postu: słusznie zauważyłeś 28 to dzisiaj Odpowiedz z cytatem

właśnie kończymy testowanie recovery card dostarczonej przez firmę Moria z Krakowa w wersji Goliath I - cóż test wypadł mało pomyślnie o szczegółach napiszemy w najbiższym czasie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Tue Jun 28, 2005 11:55 pm    Temat postu: WN 2.5 Odpowiedz z cytatem

Gdy chłopcy zajmowali się kartą przywracania ja testowałem Wizualny Nadzór 2.5. Nie ukrywam, że od samego początku ten program robił na mnie wrażenie, gdyż możliwości jest tutaj niezwykle dużo, zwłaszcza dla opiekuna pracowni. Dla mnie niezwykle czytelna jest opcja sprawdzania logów, nie mówiąc o innych. Bardzo się cieszę, że nie jestem jedyny, który ma możliwość testowania tego programu. Wasze sugestie co do zalet i wad będą niezwykle cenne. Z góry dziękuję.
Program 2.5 chodzi poprawnie i wiele z zapowiedzi się w moim przypadku sprawdza. Były problemy z odinstalowaniem starej wersji, bo niestety tak należy rozpocząć pracę z nową. W osobnym temacie postaram się to trochę rozwinąć. Rzeczywiście odnawianie podglądu działa jakby szybciej, choć czasami potrzebne było odświeżanie modułu. Zmiana na dowolny rozmiar okienek podglądu działa poprawnie. Blokowanie i wyłączanie również, choć zastanawia mnie nieco długi okres trwania tej operacji. Bardzo dobrze działa zdalne kierowanie i podgląd admina. Co do innych następnym razem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Woron
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2005
Posty: 20
Skąd: Białystok

PostWysłany: Wed Jun 29, 2005 12:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja program w wersji najnowszej testowałem na początku czerwca.

Sprawował się bardzo dobrze, zwłaszcza jeżeli porównywać z wcześniejszymi wersjami przy, których miałem problemy już od samej instalacji (chodziło o udostępnianie folderu - mimo identycznych czynności i komputerów na połowie sprzętu przy starcie pojawiał się komunikat o nieudostępnionym folderze (a udostępniony było, bo nawet po sieci się do niego zapisywało).

W najnowszej wersji widać wyraźną poprawę i szybkości działania - odświeżania ekranów (choć daleko tu jeszcze do algorytmów NetOp Schoola) i wygody pracy.

Uwagi jakie wtenczas wysłałem do p. Maćka z MM Studio dotyczyły raczej ergonomii pracy z programem i były następujące:

"
1. W okienku do wpisywania pliku wykonawczego przydała by się
możliwość wyboru z rozwijanej listy ostatnio wpisywanych lub możliwość zapamiętywania programów - trochę niewygodnie jest pisać za każdym razem to samo, a przecież takich programów zdalnie uruchamianych będzie niewiele".

2. Przydała by się możliwość przesyłania całych Folderów wraz z zawartością - jak na razie można pojedyncze pliki.

3. Trochę denerwujące jest ustawienie WN "zawsze na wierzchu i niemożność przełączenia się na inne aplikacje np. kombinacją alt+tab czy też z paska. Dopiero po zminimalizowaniu go można to zrobić."

Generalnie program rozwija się bardzo ładnie. Testowałem w sali już kilka tego typu i z tych polskiej produkcji ten jest zdecydowanie najlepszy.
Bardzo dobrą sprawą jest też błyskawiczny kontakt z firmą (maile z odpowiedziami przeważnie po kilku minutach Smile)) ). Posiadam również dwa inne programy - Kreator ¦wiadectw i Interka. Pierwszy już w praktyce również wypróbowałem przy tegorocznych świadectwach, drugiego nie używam (jak dotychczas).

Generalnie jestem zadowolony...

ps. Napiszcie co z tym recovery card nie tak - planowałem zakup sobie do domu. ...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Wed Jun 29, 2005 3:37 pm    Temat postu: Interek Odpowiedz z cytatem

Może mniej w temacie Kęsowa (chociaż żałuję, ż eni jestem z Wami- głupota MENu- awans) ale mogę podzielić się doświadczenim z Interka. Instalacja jest OK. Większość funkcji chodzi poprawniwe ale zauważyłem, że przy blokadzie internetu jest problem no i mozna to obejść, co zrobili moi uczniowie.
Po pierwsze- po ponownym odblokowaniu na stacja (nie wszyskich) jest zablokowany (mowa o win XP) muszę kilka razy go zablokować i odblokować aby ruszył choć nie zawsze to pomaga- ukłon do Pana Maćka;
Po drugiego- interek blokuje IE a jeśli wpiszemy adres internetowy do jakiegokolwiek okna w pasku adresu to przy zignorowaniu pierwszego błędu i odświeżeniu strony wszystko się otwiera
Po trzecie to przy zastosowaniu innej przeglądrki np Mozilli internet chodzi.
Tyle co udało mi się stwierdzić w użytkowaniu go przez dwa miesiące
Ogólnie programik jest dobry bo rozwiązuje sporo problemów ale trzeba popracować nad tym co napisałem.
Pozdrawiam testerów w Kęsowie Wink
i nie siedźcie za długo bo się wakacje zaczęły
Leszek
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Thu Jun 30, 2005 8:22 am    Temat postu: W tej sprawie Odpowiedz z cytatem

Z większością sugestii Worona muszę się zgodzić i jak zapowiadał Maciek kolejne wersje programu będą szły również w tym kierunku. Do Twoich uwag dodam, że trochę uciążliwe jest odinstalowywanie programu, który wymaga ręcznego zatrzymania procesów uruchomionych modułów. Ponadto zakładanie udostępnianego folderu WN w ukrytych miejscach moim zdaniem nie ma sensu. Gdy program zostanie wzbogacony o dobrze zestawioną prezentacje wykresów z pewnością będzie najciekawszą propozycją na polskim rynku, choć pewno już taką jest. Tego całej ekipie Maćka z MMStudio życzę.

Co do uwag Leszka.
Odinstalowałem Interka, gdyż wszystkie jego funkcje są również w WN. Tak jak zapowiadał Maciek firma intensywnie pracuje nad WN, który to program jest najbardziej aktualną dystrybucją MM. Należy docenić fakt, że program tak naprawdę można było używać za darmo, co jest bardzo wymownym i miłym gestem firmy.

Leszku jeszcze funkcjonujemy, choć zapomnieliśmy o spaniu. Nadrobimy to za kilka dni.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Woron
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2005
Posty: 20
Skąd: Białystok

PostWysłany: Thu Jun 30, 2005 8:53 am    Temat postu: Re: W tej sprawie Odpowiedz z cytatem

Mirek napisał:
Ponadto zakładanie udostępnianego folderu WN w ukrytych miejscach moim zdaniem nie ma sensu.


Czyżbym to przeoczył? NIe zauważyłem udostępnienia (w najnowszej wersji) więc albo go nie ma albo jest hehe skuteczne Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Thu Jun 30, 2005 11:06 am    Temat postu: Coś jest Odpowiedz z cytatem

Nowa wersja jest w fazie prób i najlepiej będzie, gdy wypowie się na ten temat sam autor (obiecał). Ciekaw jestem natomiast Woron na jakim sprzęcie WN testowałeś, gdyż Twoje uwagi są w wielu kwestiach podobne do moich.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek (MM Studio)
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Jun 2005
Posty: 2
Skąd: Świdnik

PostWysłany: Thu Jun 30, 2005 11:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich serdecznie! Jednocześnie dziękuję za zaproszenie do dyskusji wystosowane od Mirka. Szczególnie mi miło iż Nadzór był jednym z punktów wakacyjnego testowania Smile Liczę, że efekty i wspólne działania przełożą się do uczynienia z WN narzędzia pomocnego podczas codziennej pracy w szkolnej pracowni komputerowej i nie tylko tam. Mi, jako osobie która stara się przekładać do programu pomysły i propozycje pochodzące od użytkowników, wiedza o wadach czy innych przeszkadzaczach bardzo pomaga w pracy nad opracowywaniem kolejnych modyfikacji. Chociaż z drugiej strony motywacja w postaci dawki pozytywnych opinii i odczuć także jest potrzebna - taka równowaga Smile Za te ostatnie dziękuję w imieniu własnym, a także współpracujących z nami osób nad realizacją projektu.

Kształt programu ciągle się zmienia, a pomysłów jest o wiele więcej niż nasza moc przerobowa. Z tych najbardziej interesujących, czytając powyższe posty - funkcja odpowiedzialna za rejestrację zdarzeń w logach zostanie opracowana całkowicie od nowa. Począwszy od sposobu prezentacji zgromadzonych informacji (w formie wykresów - znakomity pomysł Mirka, dowolna selekcja i dostęp do poszczególnych partii informacji, itd.) a skończywszy na pliku loga będącego w użytecznym formacie XML. Pozwoli to na proste przenoszenie danych pomiędzy innymi systemami bazodanymi jak i wiele innych możliwości, do tej pory dostępnych w stopniu ograniczonym. Ze względu na złożoność i czasochłonność wdrożenia tej funkcji, dostępna ona będzie w wersji 2.6 Wizualnego Nadzoru.

Aktualnie trwają jeszcze prace nad oficjalną wersją 2.5. Bardzo krótko - zmianie uległ system odświeżania miniaturek oraz wprowadziliśmy nowy moduł o nazwie "System", dzięki któremu administrator może uzyskać informacje o ...:
1. Konfiguracjach komputerów użytkowników (rodzaj Windows, licencja, procesor, pamięć) - funkcja ta będzie w przyszłości rozbudowywana.
2. Zainstalowanych programach na poszczególnych stanowiskach, może poddać je procesowi weryfikacji np. w celu poszukiwania nielegalnych kopii lub instalacji nowych programów bez wiedzy admina.
3. Podgląd listy programów/procesów uruchamianych przy starcie systemu (w fazie testów).
4. Informacje dotyczące dysków twardych użytkowników (np. ilość wykorzystanego i wolnego miejsca).
5. Zdalny dostęp do zasobów dyskowych bez wiedzy użytkownika. Obejmuje czynności podglądu, kopiowania i usuwania plików (w fazie testów).

Będzie to wygladało mniej więcej tak:
http://www.mmstudio.org.pl/rob_1.jpg
http://www.mmstudio.org.pl/rob_2.jpg

Natomiast co do instalacji programu w wersji 2.4 i nowszych - jeżeli dysponujemy starą werją (<=2.3) to wówczas należy całkowicie pozbyć się jej z systemu ze względu na to, że konstrukcja WN została bardzo zmieniona (w 40%) choć zmiany te nie zawsze muszą być widoczne. Wcześniej najlepiej usunąć moduły klientów uprzednio je zamykając z poziomu modułu admina z ikonki "Specjalne" -> "Zamknij moduły" (dlatego że są one nadal uruchomione - trzeba je zamknąć a potem już można spokojnie usunąć). Ustępnione foldery także nie będą nam już wcale potrzebne, nowa wersja ich nie wymaga. Podczas instalacji WN 2.5 (admin oraz klienci) należy tylko pamiętać o tym, aby program mógł swobodnie tworzyć i modyfikować pliki w folderze w którym się znajduje. Dlatego najlepiej go instalować w jakimś gąszczu folderów (na klientach), nadają stosowne uprawnienia.

Do Worona - usunąłem właściwość "zawsze na wierzchu", niestety na przesyłanie całych folderów z zawartością trzeba jeszcze poczekać - nie wyrobimy się Wink. Dzięki za przypomnienie stworzenia listy do zdalnego uruchamiania, zupełnie wypadło mi to z głowy.

Do Leszka - niestety Interek musi być poszkodowany i, z konieczności na dalszym planie. Ponieważ robota związana z WN zajmuje nam praktycznie 95% dostępnego czasu i narazie nie widać jej końca. Ale mam też dobrą wiadomość - są plany stworzenia nowego Interka od podstaw, z interfejsem WN, z nowymi mechanizmami przeszukiwania i blokowania. Jednak słowo "plany" użyte zostały z pełną świadomością Wink

To chyba by było tyle Smile Postaram się w miarę możliwości zaglądać do tego ciekawego dla mnie tematu.

Pozdrawiam
Maciek (MM Studio)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Woron
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2005
Posty: 20
Skąd: Białystok

PostWysłany: Thu Jun 30, 2005 12:04 pm    Temat postu: Re: Coś jest Odpowiedz z cytatem

Mirek napisał:
Ciekaw jestem natomiast Woron na jakim sprzęcie WN testowałeś, gdyż Twoje uwagi są w wielu kwestiach podobne do moich.


Testowałem w pracowni Ośrodka - adres w moim profilu. (bo na nią od p. Maćka otrzymałem WN i Interka). Nie mam tam serwera MENisowego a wszystkie komputery pracują pod WinXP HE. (pracuję też w dwóch szkołach i nie mam w swoich pracowniach takowego. Jedna jest cała pod linuxem a druga pod 98. Jakoś trzeba sobie radzić).

O widzę, że autor oprogramowania się pojawił. Super. A pamiętam że pierwsze wzmianki z forum SBSa były Smile.
Wspomnę na koniec, że w czerwcu świadectwa Kreatorem drukowałem. Sporo nerwów mnie to kosztowało i jedną nieprzespaną w ogóle noc. Ale program jest kapitalny .... po poznaniu go a raczej pewnych zasad pracy i jej sobie usprawniania. Na przyszły rok będę już wiedział jakie przygotowania wcześniej muszę poczynić (dane i korekta szablonów).
Do tej pory w szkole inny nauczyciel w Wordzie świadectwa robił. W tym roku padło na mnie i się zawziąłem na Kreatora ... teraz nie żałuję choć na początku trochę niepotrzebnych głupot narobiłem (np. każdą klasę w oddzielną bazę).

ps. Na marginesie ... przy imporcie danych z bazy do bazy przydała by się możliwość też importu ocen uczniów (właśnie na tym się przejechałem) Embarassed Embarassed

Pozdrawiam serdecznie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Maciek (MM Studio)
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Jun 2005
Posty: 2
Skąd: Świdnik

PostWysłany: Thu Jun 30, 2005 12:23 pm    Temat postu: Re: Coś jest Odpowiedz z cytatem

Woron napisał:

ps. Na marginesie ... przy imporcie danych z bazy do bazy przydała by się możliwość też importu ocen uczniów (właśnie na tym się przejechałem) Embarassed Embarassed


W przyszłym roku Kreator zostanie poddany gruntownym zmianom, zbyt wiele aby je wszystkie opisywać. Muszę jednak dodać, że z inicjatywy jednego z nauczycieli zastosowaliśmy się do prośby o import bez ocen (wcześniej było odwrotnie) i jak się okazało po pewnym czasie nie była to trafna decyzja Confused Bardzo się cieszę że sezon jest zakończony, bo byłem już okropnie przeładowany tą robotą związaną z szablonami, a zrobiłem ich .... uuuuu ..... nie zliczę.

Na szczęście można w końcu całkowicie skupić się nad modyfikacjami WN, bo to jest dla mnie czysta przyjemność i satysfakcja Smile

Pozdrowienia
Maciek
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Woron
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2005
Posty: 20
Skąd: Białystok

PostWysłany: Thu Jun 30, 2005 12:35 pm    Temat postu: Re: Coś jest Odpowiedz z cytatem

Maciek (MM Studio) napisał:

W przyszłym roku Kreator zostanie poddany gruntownym zmianom, zbyt wiele aby je wszystkie opisywać. Muszę jednak dodać, że z inicjatywy jednego z nauczycieli zastosowaliśmy się do prośby o import bez ocen (wcześniej było odwrotnie) i jak się okazało po pewnym czasie nie była to trafna decyzja Confused Bardzo się cieszę że sezon jest zakończony, bo byłem już okropnie przeładowany tą robotą związaną z szablonami, a zrobiłem ich .... uuuuu ..... nie zliczę.


A ja po części tej zabawy z szablonami byłem chyba przyczyną Embarassed Embarassed
Uwag miałbym więcej ale to już na priv bo wątek WN dotyczy a i Kreator w szkołach se teraz odpocznie więc może za kilka miesięcy jak znów zasiądę....

Odnośnie testowania (byłbym zapomniał) MS wypuścił parę dni temu takie coś (dla szkół, bibliotek i w ogóle komputerów ogólnodostępnych):
http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=7256D456-E3DA-42EA-857D-92B716077A84&displaylang=en

Ja się pobawię w weekend.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Thu Jun 30, 2005 7:50 pm    Temat postu: Kęsowo Odpowiedz z cytatem

Maćku- rozumiem, że WN to priorytet i nawet mi się to podoba (dlaczego to przy okazji innej) chociaż go nie testowałem, zabiorę się za niego we wrześniu, co do interka to da się z nim żeć w takiej formie jakiej jest ale w myśl tego co pisałem jak się dziciaki dosiwedzą to będzie mało użyteczny. Skoro jednak piszesz, że bęzie nowy to już się nie martwię Smile
Mirku napisz co ciekawego żeście wypracowali z tych tematów o których pisałeś. Może coś pokażemy na kolejnym spotkaniu Question
no i idźcie spać Idea
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Krystian
Użytkownik Forum


Dołączył: 10 Nov 2004
Posty: 58
Skąd: pomorskie

PostWysłany: Fri Jul 01, 2005 11:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkoda, że musiałem wyjechać z Kęsowa dzień wcześniej bo z tego co widzę udało się Wam ruszyć do przodu sporo spraw. Mam nadzieję, że powstanie z tego opublikowany odpowiedni materiał dla opiekunów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Testowanie Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group