Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Linux na staruszku

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Tue Nov 29, 2005 8:49 pm    Temat postu: Linux na staruszku Odpowiedz z cytatem

Witam,
Upgrade'owałem swoją starą pracownię ( '98 ) i w ten sposób odzyskałem 10 komputerów leciwych acz poczciwych Celeronów 300A z 4 GB HDD i 160MB RAM. Zostały przeznaczone dla użytku indywidualnego nauczycieli i uczniów (klasy, świetlica, biblioteka itd.)
Zastanawiam się czy warto instalować na nich Linuxa. Jeśli tak, to jakiego?

Dodam tylko, że maszyny mają głównie służyć do przeglądania stron www (mogą zostać tak skonfigurowane, aby logowały się do domeny (serwer SBS2K), choć nie wiem jak jest w tym przypadku z licencjami dostępowymi do SBS'a?) Mogą również pracować jako niezależne stacje.
Prócz stron, powinny zapewnić możliwość redagowania dokumentów (bezwzględnie zgodnych z MS Office) i oczywiście obsługiwać klucze USB!
Szczytem marzeń byłoby, aby użytkownicy nie mieli większych uprawnień ponad to co powyżej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Woron
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2005
Posty: 20
Skąd: Białystok

PostWysłany: Wed Nov 30, 2005 6:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co tu się zastanawiać. Bylejaką nowszą dystrybucję (własnie pod te USB) ale z lekkim środowiskiem. Jakiś IceWM albo BlackBox powinny działać. Będzie się długo uruchamiał, skoro dokumenty zgodne z MS to najlepiej OO2 (np. z ux.pl) chć też będzie się straszelnie długo ładował.

Od biedy wystarczy - choć nie powiem Win95 czy 98 działał będzie sprawniej.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wed Nov 30, 2005 6:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na takie komputery ja bym dał jednak windows'a 98.

Dlaczego?
Otóż, dlatego że nie wyobrażam sobie jak by na tym chodziło Open Office a to chyba jedyny pakiet w pełni kompatybilny z M$ Office.

A jeżeli już linux to dystrybucja zupełnie obojętna ale KDE raczej zbyt ładnie na tym nie pochodzi Wink

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Nov 30, 2005 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy windowsie jest kwestia licencji. W zasadzie można by wykorzystać program "nowy początek" nie są to co prawda komputery z darowizny, ale "według twojej dobrej wiedzy" był na nich windows.. Skłaniam się bowiem, do zdania Jakuba. Jeśli linux to sugerowałbym coś co nie będzie tak obciążało procesora. Najlepszym wyjściem byłby slackware bardzo rozważnie instalowany i konfigurowany, ale to będzie bolało Smile
Dobrym wyjściem byłby slax. Też trzeba się trochę napracować, ale mniej niż przy slackware, a u mnie to chodziło znośnie na 333MHz i 80MB RAM. Slax jest to live, trzeba więc przenieść na dysk. ściągnąć polskie pakiety od slacka i zainstalować, potem można doinstalować różne rzeczy potrzebne z repozytorium slackware (kompatibilne są). Jeśli masz identyczne dyski, to skopiować system już działający i skonfigurowany przez dd i ilośc pracy się znacząco zmniejszy. Przy 160 MB pamięci powinno to działać sprawnie. Zamiast OO sugeruję KOffice lub wręcz nawet Abiworda.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Platyna
Gość





PostWysłany: Wed Nov 30, 2005 10:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

SuSE albo Slackware, będzie śmigają szybciej niż Windosa na 3 GHz Xeonie. Very Happy

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Grzegorz Dwornicki
Moderator


Dołączył: 04 Nov 2004
Posty: 89
Skąd: Zwoleń

PostWysłany: Thu Dec 01, 2005 12:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dlatego ze microsoft tak tworzy swoje oprogramowanie (to raczej wada tej firmy)
ME uruchamial sie chyba najszybciej...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Thu Dec 01, 2005 1:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za dotychczasowe wskazówki.
W pracowni chodził na tym WinXP Pro SP2 baaarrrdddzzzoo wolno. Nowsze wersje Linuxa - czego się spodziewałem - również będą zamulały, starsze będą sprawiały problemy z obsługą urządzeń (choćby USB).
Rzeczywiście chyba Win98 jest rozsądnym rozwiązaniem...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Thu Dec 01, 2005 5:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tu nie chodzi o wersje linuksa. Chodzi o środowsko graficzne. Jakieś lżejsze chodziło by całkiem nieźle Smile Sytem tak, ale Open Office(pakiet biurowy kompatybilny z M$ Office) to raczej zbyt dobrze nie pochodzi. Chociaz ogólnie jestem za linuksem, to w tym konretnym przypadku, do tych zastosowań, jednak window$.

Oj, wole nie wiedzieć jak chodził XP Very Happy Nie znalazłem jeszcze sprzętu na którym ten system by chodził rzeczywisćie dobrze Very Happy

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
15-latek
Użytkownik Forum


Dołączył: 05 Apr 2005
Posty: 106

PostWysłany: Tue Dec 06, 2005 1:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KateOS na tym będzie śmigał wspaniale
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Tue Dec 06, 2005 4:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No nie wiem? Z KDE?

I napisz mi jeszcze ze OO tak wspaniale pochodzi bo mam dzis zly dzien i chcialbym sie posmiac Laughing

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Platyna
Gość





PostWysłany: Wed Dec 07, 2005 12:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OO będzie się na tym odpalał 10 minut. Ale Slackware z KDE będzie śmigało jak złe - trzeba tylko w KDE powyłączać wszystkie bajery i niepotrzebne usługi. Ja tam śmigam całkiem nieźle na Celeronie 500 z 96 MB RAM. A i jeszcze dobrze skonfigurowany kernel 2.6 bardzo pomoże, trzeba tylko ustawić preemption model, system latency i CPU type.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
milley
Gość





PostWysłany: Fri Dec 16, 2005 10:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamiast KDE czy Gnome zainstaluj XFCE4 - będzie dużo szybciej, a nadal podobnie do Windows.

Możesz dać OpenOffice ale spodziewaj się, że demon prędkości to nie będzie. Ale być może wystarczy to co oferuje AbiWord (będzie najszybszy na tym sprzęcie) - spróbuj.
Powrót do góry
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Sat Sep 06, 2008 11:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja mam do zagospodarowania "super-staruszki" - 486, 100 MHz i pamięć po rozszerzeniu na maxa... 16 MB. Dysk 650 MB...

Wiem, najprostsza odpowiedź - zezłomować... Laughing
ale wiadomo, w szkole to się tak szybko nie odbywa, jak w firmie - po 3 letnim okresie amortyzacji można z nim zrobić co się chce...
Tu zalegają na półce Mad

Pytanie nie tyle jak z nich zrobić w pełni sprawny komp do internetu czy do edycji tekstu, choć było by fajnie Wink
Chciałbym wrzucić na niego jakiegoś linuxa bardziej w celu zaprezentowania tego systemu niż do celów użytkowych.
Ale taka prezentacja powinna zachęcić do niego, a nie zrazić...
Co na tym będzie w miarę sprawnie działać?

Do tej pory "śmigał" na nim Wink Windows95, choć kolega z serwisu stwierdził, że nie powinien... hehe... bo bardziej pod 3.1 się nadaje.
No ale może kompik o tym nie wiedział, jak ten bąk, co niby latać nie powinien, ale że o tym nie wie... to lata
Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Sep 06, 2008 11:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Linux to jest system operacyjny i wymaga sprzętu - podobnie jak każdy inny system. Na sprzęcie sprzed 15 lat możesz zainstalować system z tamtego okresu. Nie próbowałbyś na tym uruchomić XP, więc nie próbuj żadnej współczesnej dystrybucji. Pokazywanie zaś jak działa Linux na systemie sprzed 15 lat jest bezsensowne, bo dziś wygląda to kompletnie inaczej.
Zakładając, że szkoła prowadziłaby zajęcia z zakresu Linuksa i potrzeba czegoś do zaoferowania wyłącznie shella, to można zastosować w wersji dyskietkowej Freesco (które jest przeznaczone na router a nie desktop), po to by uczniowie mogli się dowiedzieć jak posługiwać się takim systemem.
Generalnie jestem przeciwny jednak usiłowaniom odpalania Linuksa na złomie, pozostawić tam Windows 95 lub 3.11 i już.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Sat Sep 06, 2008 11:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też tak uważam, bo tak jak napisałem wcześniej i ty to potwierdziłeś, byłoby to przekłamanie i zniechęcenie do linuxa, który przecież w obecnej wersji niewiele się różni od Windowsa (graficznie) a jeśli chodzi o funkcjonalność często bo przewyższa...

W istocie można by zastosować te kompy do stworzenia stanowiska doświadczalnego pokazującego jak wykorzystać kompa za router. Z tego co czytałem (jeszcze nie probowałem), można na nim zrobić sporo opcji.
Kiedyś chciałem coś takiego postawić w domu, bo podobno można pod fresco podzielić łącze tak, aby każdy użytkownik sieci miał określoną część pasma do swoje dyspozycji i ściągając pliczki z sieci nie zakłócał pracy innych.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group