Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

obraz serwera

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jola.net
Użytkownik Forum


Dołączył: 15 Jul 2008
Posty: 11

PostWysłany: Tue Jul 15, 2008 2:54 pm    Temat postu: obraz serwera Odpowiedz z cytatem

Na poczatku swojej przygody z sbs-em postanowiłam za radą doświadczonych kolegów zabezpieczyć swoją pracownię w możliwie najsprostszy sposób - obraz serwera. Polecono mi program Ghost, z którego jak dotąd jeszcze nie korzystałam. Wytworzona w programie samo startująca płytka pomoże mi podobno sworzyć cudownego klona. Nie wiem jednak, jak zrobić to krok po kroku (ghost w wer. 8 po angielsku). Chciałabym zrobić obraz i umieścić go docelowo na drugim (nie zainicjowanym jeszcze) dysku. Jakiego polecenia użyć? Proszę o pomoc.
_________________
Jola
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Jul 15, 2008 3:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może przeczytaj:
http://kopi.edu.pl/index.php?id=110&id2=102
Tam jest mowa o zrobieniu dodatkowej partycji przed backupem, ale równie dobrze można to zrobić na innym dysku, albo nawet na płycie dvd.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jola.net
Użytkownik Forum


Dołączył: 15 Jul 2008
Posty: 11

PostWysłany: Fri Jul 18, 2008 1:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Twoja recepta dotyczy obrazu partycji na wybrany dysk logiczny. Chodzi mi jednak o konkretne rozwiązanie, tj. obraz dysku na drugi dysk. Jakiego polecenia użyć, bo chyba nie: Disk to Disk - kiedyś spróbowałam i wyszło mi jakieś odwzorowanie dysku (to moje własne określenie), a szkopuł w tym, że ma to być plik obrazu. No to jak by to wyczarować?
_________________
Jola
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Jul 18, 2008 2:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bycie administratorem Windowsa nie zwalnia od myślenia :>
Zrobienie obrazu na drugą partycję, a zrobienie obrazu na drugi dysk fizyczny się niewiele różni. Po prostu wskazując dysk docelowy dla obrazu wskazujesz nie partycję na tym samym dysku tylko partycję na drugim dysku. Cała procedura jest identyczna i dlatego wskazałem ci ten tutorial.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Fri Jul 18, 2008 4:32 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

W menu obrazów dysku ghosta mamy takie opcje:

1. Local-Disk-To Disk
2. Local-Disk-To Image
3. Local-Disk-To Form

Ad 1 Słuzy do przekopiowania dosłownie wszystkiego z jednego dysku na drugi. Efekt dostajemy dwa takie same dyski, oczywiście pod względem zawartości. Tutaj należy pamietać, że operacja kopiowania jest możliwa w przypadku takiej samej wielkości dysków lub mniejszy na większy. Po tej operacji przed uruchomieniem systemu wyjąć jeden dysk.

Ad2 Służy do utworzenia obrazu dysku, który wybierasz. Warunek musi być odpowiednia ilość miejsca na dysku, gdzie chcesz ten obraz utowrzyć.

3. Służy do odtworzenia dysku z obrazu. Tutaj nie ma specjalnie, co wyjaśniać.

W Twoim wypadku możesz zastosować pkt 1 lub 2

Skoro juz wyjaśniamy działanie i menu ghosta, to wspomne tylko, że podobne opcje dotyczą również partycji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jola.net
Użytkownik Forum


Dołączył: 15 Jul 2008
Posty: 11

PostWysłany: Sat Jul 19, 2008 9:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W odpowiedzi na pierwszy post: Bycie administratorem istotnie nie zwalnia z myślenia. Są jednak mistrzowie i ci, co dopiero się uczą.

W odpowiedzi na drugi - przyjazny post: Tylko nieliczni mistrzowie to dobrzy nauczyciele. Dziękuję za skrupulatne wyjaśnienia.
_________________
Jola
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
gosia_k
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 Jun 2008
Posty: 1
Skąd: Skierniewice

PostWysłany: Tue Aug 19, 2008 2:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy ktoś z użytkowników nowych pracowni sbs stworzył już obraz serwera pomyślnie - na przykład Ghostem? Jeśli tak - to jaką wersją programu? A może korzystacie z innych dobrych programów...
_________________
gosia
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Aug 19, 2008 5:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Generalnie rzecz biorąc tworzenie obrazów serwera "na przechowanie" to nie jest najlepszy pomysł. Z doświadczenia wiem, że serwer powinien być w ruchu ciągłym, a nawet wyłączanie go na ferie i wakacje to zły pomysł. Zrobienie obrazu, żeby go potem uruchamiać po roku czy więcej, może skutkować spora ilością pracy. Podobnie jest ze stacjami roboczymi. Choć tu zazwyczaj wystarcza usunięcie stacji z domeny i dodanie jej ponownie.
Dobrym narzędziem do wykonywania obrazów jest Clonezilla. Jest także inny sposób opisany na: http://www.freesco.pl/html/modules.php?name=News&file=article&sid=106 -czyli przygotowanie obrazu i ewentualne przywracanie go z poziomu linuksa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group