Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zdalne administrowanie pracownią

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Fri Jun 27, 2008 3:29 pm    Temat postu: Zdalne administrowanie pracownią Odpowiedz z cytatem

Mamy wakacje i siedząc w domku można by było trochę popracować na serwerze...
Prawdopodobnie w przypadku neostrady - będzie to raczej niemożliwe?
A może ktoś ma na to sposób?
Oczywiście można pobrać IP w pracowni i potem spróbować w domku - ale chyba tylko przez pewien czas do wygaśnięcia dzierżawy łącza???
Czy można ustawić dłuższy czas tej dzierżawy - bo u mnie ustawione jest 2 godziny.

Aha... no i problem dodatkowy
Serwer podłączony jest pod inny switch (nie bezpośrednio do routera).
Jak w tej sytuacji nawiązać połączenie z serwerem z domu?
Nie namierzyłem w sieci jakiegoś dokładniejszego opisu jak to wykonać - może jakiś link...??? proszę... Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Jun 27, 2008 5:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy mieć porządny router i na nim forwardować port 3389 na komputer z sbsem. Porządny router również umożliwia skorzystanie z usługi typu dyndns, dzięki której można zawsze odnaleźć swoją neostradę po nazwie. JAki to jest porządny router? Generalnie to komputer z linuksem, ale również niektóre routery sprzętowe mają taką możliwość.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Fri Jun 27, 2008 6:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy mieć porządny router i na nim forwardować port 3389 na komputer z sbsem. Porządny router również umożliwia skorzystanie z usługi typu dyndns, dzięki której można zawsze odnaleźć swoją neostradę po nazwie. JAki to jest porządny router? Generalnie to komputer z linuksem, ale również niektóre routery sprzętowe mają taką możliwość.


Hehe... sprawa bardzo prosta dla takiego experta jak Ty Razz

Porządny router w domu, jak rozumiem?

Nie wiem czy mam porządny - mam w domku Robotics 9106 - takie "cuś" do rozprowadzania internetu bezprzewodowo po chacie...
Czy o takim czymś piszesz?

A jakieś bliższe informacje można znaleźć gdzieś w sieci, tak krok po kroku?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Jun 27, 2008 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W domu to nikogo nie obchodzi, co masz. Możesz mieć nawet Windowsa direct do netu podpiętego (jeśli lubisz hardcore). W szkole za to coś musisz już mieć.
Powtórzę zatem jeszcze raz... Jeśli to jest neostrada, to trzeba sobie założyć adres dyndns (np. dyn.pl dyndns.org). Niektóre routery sprzętowe maja obsługę dyndns (ale lepiej się upewnić dokładnie), do Linuksa i Windowsa jest odpowiednie oprogramowanie (np. inadyn). W przypadku routera sprzętowego musi on mieć jeszcze funkcję forwardu lub DMZ, bo musimy przekierować port. Przy czym DMZ to mniej bezpieczne rozwiązanie. Jeśli podepniemy SBS bezpośrednio do neo (np. modemem usb) to oczywiście, żadnych forwardów już nie trzeba robić, ale ja bym się nie odważył.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Sat Jun 28, 2008 11:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
W domu to nikogo nie obchodzi, co masz. Możesz mieć nawet Windowsa direct do netu podpiętego (jeśli lubisz hardcore). W szkole za to coś musisz już mieć.
Powtórzę zatem jeszcze raz... Jeśli to jest neostrada, to trzeba sobie założyć adres dyndns (np. dyn.pl dyndns.org). Niektóre routery sprzętowe maja obsługę dyndns (ale lepiej się upewnić dokładnie), do Linuksa i Windowsa jest odpowiednie oprogramowanie (np. inadyn). W przypadku routera sprzętowego musi on mieć jeszcze funkcję forwardu lub DMZ, bo musimy przekierować port. Przy czym DMZ to mniej bezpieczne rozwiązanie. Jeśli podepniemy SBS bezpośrednio do neo (np. modemem usb) to oczywiście, żadnych forwardów już nie trzeba robić, ale ja bym się nie odważył.


Dzięki za wyjaśnienie i cierpliwość... Wink
W szkole mam jakiś routerek standardowy - tak więc chyba nie ma takich możliwości...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napinator
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2008
Posty: 421
Pomógł: 17
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Sun Jun 29, 2008 12:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli dostałeś pracownie to standardowo masz d-linka 524 a tam skonfigurowanie przekierowania portu 3389 na konkretny ip sbsa jest dziecinnie proste. Polecam też zainteresowanie się taką wtyczką jak no-ip

" Sporym problemem dla osób korzystających z dostępu do Internetu jest zmienny adres IP. Dotyczy to w szczególności posiadaczy Neostrady. O co chodzi? - w dużym skrócie - jeśli korzystasz z dynamicznego IP, Twój adres IP będzie zmieniał się przy każdym logowaniu do sieci. Uniemożliwia to w wygodny sposób nawiązywanie połączenia z Twoim komputerem, ciężko wtedy uruchomić własny serwer www, webcam'a, ftp czy też serwer Quaka lub innej gry. Po prostu osoba, która chce połączyć się z Twoim komputerem za każdym razem musi podać nowy adres IP, co niestety jest uciążliwe.

Serwis No-IP.pl umożliwia przypisanie do aktualnie używanego adresu IP stałej, niezmiennej nazwy. Dzięki temu będziesz widoczny w sieci zawsze pod tym samym adresem! Wystarczy założyć sobie "konto" na tej stronie, ściągnąć specjalny program kliencki, który uruchomiony na Twoim komputerze pilnuje, aby Twoja nazwa była przypisana zawsze do aktualnego adresu i ...to wszystko."


No ip
_________________
PAMIĘTAJ ABY KLIKNĄĆ "POMÓGŁ" - ZBIERAM PUNKTY ;) DZIĘKI!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Sun Jun 29, 2008 11:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Napinator napisał:
Jeśli dostałeś pracownie to standardowo masz d-linka 524 a tam skonfigurowanie przekierowania portu 3389 na konkretny ip sbsa jest dziecinnie proste. Polecam też zainteresowanie się taką wtyczką jak no-ip

" Sporym problemem dla osób korzystających z dostępu do Internetu jest zmienny adres IP. Dotyczy to w szczególności posiadaczy Neostrady. O co chodzi? - w dużym skrócie - jeśli korzystasz z dynamicznego IP, Twój adres IP będzie zmieniał się przy każdym logowaniu do sieci. Uniemożliwia to w wygodny sposób nawiązywanie połączenia z Twoim komputerem, ciężko wtedy uruchomić własny serwer www, webcam'a, ftp czy też serwer Quaka lub innej gry. Po prostu osoba, która chce połączyć się z Twoim komputerem za każdym razem musi podać nowy adres IP, co niestety jest uciążliwe.

Serwis No-IP.pl umożliwia przypisanie do aktualnie używanego adresu IP stałej, niezmiennej nazwy. Dzięki temu będziesz widoczny w sieci zawsze pod tym samym adresem! Wystarczy założyć sobie "konto" na tej stronie, ściągnąć specjalny program kliencki, który uruchomiony na Twoim komputerze pilnuje, aby Twoja nazwa była przypisana zawsze do aktualnego adresu i ...to wszystko."


No ip


Thx za podpowiedź...
Sprawdzę co się da zrobić i opiszę czy się udało... Smile

Choć routerek chyba jednak nie D-Linka, coś innego...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napinator
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2008
Posty: 421
Pomógł: 17
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Sun Jun 29, 2008 11:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie zapomnij o przekierowaniu portu na adres ip serwera :)
_________________
PAMIĘTAJ ABY KLIKNĄĆ "POMÓGŁ" - ZBIERAM PUNKTY ;) DZIĘKI!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Sun Jun 29, 2008 11:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Napinator napisał:
Nie zapomnij o przekierowaniu na ruterze portu na ip serwera Smile


Nasunęło mi się pytanie, czy można to wykorzystać w przypadku zwykłego modemu do neostrady? Mam do obsługi czasm kompa, podlączonego kilkadziesiąt km ode mnie i wtedy przydałby się taki serwis...
No ale jest tam tylko zwykły modem...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Jun 30, 2008 1:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czy w ogóle masz pojęcie - jaka różnica jest pomiędzy modemem a routerem i co to jest NAT?
Jeśli dany komputer łączy się z internetem przez modem (obojętnie, czy usb, czy ethernetowy), to znaczy, że jest do łącza internetowego podpięty bez NAT. To zas oznacza, że wszystkie usługi - jakie na nim działają są dostępne dla każdego. Zakładając, że jest podłączony do neostrady, również należy zastosować sobie jakiś mechanizm typu dyndns (np. inadyn i rejestracja w jakimś darmowym serwisie), oczywiście musimy to uruchamiać wraz ze startem komputera. Niezależnie od systemu operacyjnego, jeśli stosowany jest jakiś firewall, to port zdalnej usługi trzeba odblokować.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napinator
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2008
Posty: 421
Pomógł: 17
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Mon Jun 30, 2008 7:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

superhiper napisał:

Nasunęło mi się pytanie, czy można to wykorzystać w przypadku zwykłego modemu do neostrady? Mam do obsługi czasm kompa, podlączonego kilkadziesiąt km ode mnie i wtedy przydałby się taki serwis...
No ale jest tam tylko zwykły modem...


Można.
_________________
PAMIĘTAJ ABY KLIKNĄĆ "POMÓGŁ" - ZBIERAM PUNKTY ;) DZIĘKI!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Mon Jun 30, 2008 2:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
A czy w ogóle masz pojęcie - jaka różnica jest pomiędzy modemem a routerem i co to jest NAT?
Jeśli dany komputer łączy się z internetem przez modem (obojętnie, czy usb, czy ethernetowy), to znaczy, że jest do łącza internetowego podpięty bez NAT. To zas oznacza, że wszystkie usługi - jakie na nim działają są dostępne dla każdego. Zakładając, że jest podłączony do neostrady, również należy zastosować sobie jakiś mechanizm typu dyndns (np. inadyn i rejestracja w jakimś darmowym serwisie), oczywiście musimy to uruchamiać wraz ze startem komputera. Niezależnie od systemu operacyjnego, jeśli stosowany jest jakiś firewall, to port zdalnej usługi trzeba odblokować.


Gdyby nie było różnicy, to do rozdziału łącza internetowego nie stsowałbym routera, tylko modemik... Smile

Ale poważnie - masz prawo się irytować, ale w końcu po to jest forum, żeby dopytać bardziej doświadczonych, czy wręcz fachowców w tym zakresie.
Co do mojego pytanka - to padło ono dlatego, że w przypadku routera mam oprogramowanie do niego, gdzie mogę ustalić wiele parametrów.
Jeśli chodzi o modem, jest ono bardzo okrojone.

Jak się należy domyślać jesteś z wykształcenia sieciowcem i takie pytania irytują - czemu się nie dziwię.
No cóż, każdy czymś tam się interesuje bardziej lub mniej - osobiście nie widzę nic wstydliwego w tym, aby dopytać życzliwych. Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
superhiper
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 May 2008
Posty: 490
Skąd: Dąbrowa Górnicza

PostWysłany: Mon Jun 30, 2008 2:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Napinator napisał:
superhiper napisał:

Nasunęło mi się pytanie, czy można to wykorzystać w przypadku zwykłego modemu do neostrady? Mam do obsługi czasm kompa, podlączonego kilkadziesiąt km ode mnie i wtedy przydałby się taki serwis...
No ale jest tam tylko zwykły modem...


Można.


Dzięki serdeczne...
Szczególnie za linka - nie słyszałem dotąd o tej stronie... Idea
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napinator
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2008
Posty: 421
Pomógł: 17
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Mon Jun 30, 2008 10:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma za co :)
Pan, który wysłał do mnie maila niech napisze jaki ma router :) to postaram się za pomocą screenów pokazać jak ustawić przekierowanie portu na konkretny adres ip :)
_________________
PAMIĘTAJ ABY KLIKNĄĆ "POMÓGŁ" - ZBIERAM PUNKTY ;) DZIĘKI!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Tue Jul 01, 2008 11:54 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Zapraszam do naszych działów z artykułami i FAQ

http://kopi.edu.pl/index.php?id=127&id2=124
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group