Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Powiększenie rozmiaru dysku C na serwerze SBS 2003(lato2007

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jerzybesko
Użytkownik Forum


Dołączył: 21 Feb 2008
Posty: 17
Skąd: Besko

PostWysłany: Tue Mar 04, 2008 8:51 pm    Temat postu: Powiększenie rozmiaru dysku C na serwerze SBS 2003(lato2007 Odpowiedz z cytatem

Witam
Na dysku C na serwerze kończy się miejsce(~20 GB)
Jeszcze kilka aktualizacji i braknie Sad

Pytanie:
-czy mogę bez obaw powiększyć rozmiar partycji?
-czy wpłynie to na pracę serwera, ustawienia ...?
-jakiś program preferowany do tego zadania?

pozdrawiam

Jerzy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
bob
Użytkownik Forum


Dołączył: 07 Jan 2008
Posty: 41

PostWysłany: Tue Mar 04, 2008 11:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiększyć partycji nie możesz, gdyż ta operacja nazywa się poszerzaniem i jest związana z utratą danych poprzez formatowanie partycji.
Natomiast spróbuj w narzedziach systemowych, zarządzaniem dyskami przeskanowac dyski, może masz tak jak u mnie pozostawioną, pozostawioną partyję (drugi nie wykorzystany przy instalacji dysk) wielkości 70GB.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Wed Mar 05, 2008 12:58 pm    Temat postu: Powiększanie partycji Odpowiedz z cytatem

Powiekszyć zawsze można jak się ma wolne miejsce na dysku, jednak jest pewne ale:
1- musisz mieć wolne miejsce na dysku nie przydzielone do zadnej partycji
2- przed powiększaniem dysku c: musisz usunąc partycje rozszerzone- wcześniej zrobić obrazy tych pratycji i przenieść je np na drugi dysk
wtedy bierzesz np Partytion Magica 8.2 i zmieniasz wielkość partycji c: bez jej niszczenia. Następnie tworzysz partycje rozszerzone o mniejszych rozmiarach odtwarzasz je z wcześniej zrobionych kopii i powinno działać.
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jerzybesko
Użytkownik Forum


Dołączył: 21 Feb 2008
Posty: 17
Skąd: Besko

PostWysłany: Wed Mar 05, 2008 11:23 pm    Temat postu: Powiększenie rozmiaru dysku C na serwerze SBS 2003(lato2007 Odpowiedz z cytatem

Witam
dziękuję za odpowiedź Smile

mam pracownię "lato 2007" FIRMA actina
dysk C 19,5 GB ... ostatnie uaktualnienie od grudnia do lutego to 900 MB !
dysk O 109 GB ... wolne 80 GB
dysk R 19,5 GB

razem jak widać 160 GB ... przed formatowaniem Smile

Zakładałem łącze SATA z wyjściem na zewnątrz, do podłączenia dysku zewnętrznego... zdjąłem osłonę i zauważyłem drugi dysk ... fizyczny, identyczny, 160 GB, sformatowałem Smile

...prawy na mój komputer, zarządzaj, zarządzaj dyskami ... i mam zapasowy dysk ... na obraz (program ghost) wszystkich partycji na pierwszym dysku C, O, R, razem około 50 GB.

Mam płytę uruchamialną HIREN 9.3, a na niej Partytion Magic, i w nim można poprzesuwać rozmiary partycji bez utraty danych.

tzn. powiększyć partycję C kosztem partycji O, na której mam 80 GB (ponieważ wszystko co jest mi potrzebne przeniosłem na odkryty drugi dysk 160 GB) wolnego miejsca, bez potrzeby ponownego przywracania partycji z obrazu.

Jest tylko małe ale ?
- czy moje działania nie zakłócą pracy serwera SBS 2003... jakieś ustawienia systemowe ?
... mam co prawda zrobione "duchy" partycji (50 GB ... 30 minut na drugi dysk lub 15 minut na dysk zewnętrzny SATA), ale wolałbym uczyć się na cudzych błędach Smile Smile Smile może ktoś już to robił Smile w końcu mamy podobne pracownie... to i podobne problemy Smile

pozdrawiam

Jerzy

ps. aby poćwiczyć, sprawdzić, trzeba dużo czasu ...a, nie samą pracą człowiek żyje Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Thu Mar 06, 2008 10:02 am    Temat postu: Dyski Odpowiedz z cytatem

Drugi dysk jest przygotowany na kopie RAIDowe ale nie skonfigurowany i każdy robi z nim co chce. Jeśli masz tam zrobione "duszki" to myślę, że spokojnie możesz się bawić tak jak pisałem wcześniej. Jeśli natomiast nie masz na drugim dysku nic to podziel go sobie na partycje wg własnego uznania i przerzuć partycje z dysku pierwszego. przełącz go jako 1 i zobacz jak zachowa się system. Powinno zadziałać.
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
KarolDC
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Oct 2004
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Thu Mar 06, 2008 5:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Edycje od Wiosny 2007 mają możliwość dowolnego ustawiania wielkości partycji C: i R: w czasie instalacji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jerzybesko
Użytkownik Forum


Dołączył: 21 Feb 2008
Posty: 17
Skąd: Besko

PostWysłany: Thu Mar 06, 2008 11:15 pm    Temat postu: Powiększenie rozmiaru dysku C na serwerze SBS 2003(lato2007 Odpowiedz z cytatem

Dzięki za odpowiedź Smile

... z tego co zrozumiałem, mogę powiększyć partycję C bez szkody dla serwera SBS 2003
... nie chce mi się instalować serwera z płyt Sad, aby zmienić rozmiar partycji C

... mam obrazy C, O, R, więc jestem zabezpieczony Smile
... tylko znowu to chwilkę trwa... reinstalacja 30 minut, no i odłączenie i przyłączenie klientów, bieganie po pracowni ...

...zadziałam w poniedziałek Smile

pozdrawiam
Jerzy

dzięki SmileSmileSmile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Numer GG
al.pawel
Użytkownik Forum


Dołączył: 23 Oct 2009
Posty: 1
Skąd: Lublin

PostWysłany: Fri Nov 26, 2010 12:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do powiększenia rozmiaru partycji C kosztem O jest to możliwe przy pomocy Hirens Boot. Ale zanim przystąpimy do poszerzania to należy zrobić kopię tych partycji (C, O, R). Jeśli już wykonamy kopię, to możemy przy pomocy Partion Magic zmodyfikować rozmiary partycji C kosztem O. Ja u siebie zmodyfikowałem C na 40 GB. Po ponownym uruchomieniu komputera może się okazać (ale nie musi) że partycja O stałą się D, a partycja R stała się E. Ale w zarządzaniu komputerem -> Zarządzanie dyskami możemy przywrócić poprzednie nazwy dysków. Po przywróceniu należy cofnąć do kopii zapasowej którą utworzyliśmy na początku. U mnie to działa i bez żadnych problemów.

Pozdrawiam
Paweł
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group