Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

SAMBA - problem

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
norbix
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 Jan 2008
Posty: 4
Skąd: Kołobrzeg

PostWysłany: Thu Jan 31, 2008 10:23 pm    Temat postu: SAMBA - problem Odpowiedz z cytatem

Witajcie,
Po lekturze artykułu na stronie KOPI pt Samba jako kontroler domeny w NND postanowiłem sprawdzić konfigurację zaproponowaną przez autora. Używam Gentoo niemniej wszystkie ustawienia wyglądają podobnie. Moja SAMBA w wersji 3.0.28 nie chce przyjąć parametru
Kod:
min password length = 3

ale zakomentowałem to i nie ma problemu. Problem pojawia się ze skryptem dodającym użytkowników. Wykonuję go z odpowiednimi parametrami i wypisuje następujące błędy:

Kod:
serwer ~ # ./adduserdom dexter1 "dexter" dexter "opis"
>>> FUNKJCJA SPRAWDZ_ARGUMENTY <<<


 + parametry OK,
 przechodzę do sprawdzenia możliwoci założenia konta
 ------------------------------------------

argumenty ok
>>> FUNKCJA SPRAWDZ_USERA <<<

sprawdzanie poprawnoci nowego użytkownika dexter1
===========================================
+ Takie konto może zostać założone OK

>>> FUNKCJA KONTO_U <<<
--------------------------
 Zakładam konto uczniowskie
--------------------------

Login użytkownika to     dexter1
Katalog home to >>   /home/domainusers/dexter1
cp: omitting directory `/etc/skel'
>>> FUNKCJA KONTO_U <<<


+ Użytkownik  dexter1 istnieje w systemie -OK
  = mogę zakładać konto w sambie (domenie) =

Failed to find user dexter1 in passdb backend.
Failed to find entry for user dexter1.
Failed to modify password entry for user dexter1

KONTO ZA£OŻONO POPRAWNIE DLA dexter1


Więc co się dodało a co nie. Ustaliłem, że użytkownik linux’a się dodał ale nie zostało ustawione dla niego hasło a w konsekwencji nie ma możliwości działania użytkownikiem i hasłem samby. Więc w skrypcie zakomentowałem funkcję dodającą użytkownika samby i jeszcze raz go wykonałem z innymi parametrami. Czyli utworzył mi się użytkownik linux’a, pozakładały mi się ładnie katalogi z zawartością. Ręcznie dodałem hasło dla użytkownika linuxowego i ręcznie stworzyłem użytkownika samby wraz z hasłem. Następny krok to podłączenie stacji roboczej do kontrolera domeny. Podaję login administrator ( konto założone) i hasło a winxp wyrzuca błąd:

Kod:
Podczas próby podłączenia domeny „SBSMEIN” wystąpił następujący błąd:
Nie można odnaleźć nazwy użytkownika


Próbuję z innej strony. Przeglądam otoczenie sieciowe. Widzę SBSMEIN i próbuję wejść na ten zasób. Wyskakuje monit o login hasło. Podaję te same dane co w przypadku połączenia do domeny ( czyli user administrator) logowanie przebiega prawidłowo i pokazują mi się zasoby na serwerze.

Wpisy w rejestrze XP są takie jak w artykule. Próbuję rozgryźć problem od czterech dni wszelkimi dostępnymi sposobami. W pierszej kolejności chodzi mi o podłączenie stacji roboczej do domeny ( userów mogę dodawać ręcznie) a w drugiej kolejności zautomatyzować proces tworzenia kont uczniowskich. Ma ktoś jakiś pomysł jak to skonfigurować, ewentualnie czego szukać?

P.S. Bardzo fajna stronka, ciekawe artykuły i mam nadzieję, że całość będzie się rozwiała dalej w tak fajnym kierunku.

Pozdrawiam Norbert
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Feb 01, 2008 1:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gentoo jest troszke bardziej różniącym się od innych systemem linuksowym i stąd problemy być może.
Co do pierwszego problemu, to trudno mi powiedzieć, czemu nie przyjmuje parametru z minimalną długością hasła, ale to akurat jest najmniejszy kłopot.
Co do skryptu - powinien on pracować bez problemu wszędzie tam, gdzie użytkownicy są dodawani tradycyjnie, czyli do pliku passwd i shadow. Być może ty masz userów w LDAP? Albo jeszcze inaczej?
Na razie pozostaje ci tylko ręczne wykonanie dodawania użytkowników. Myśmy też myśleli o jakiejś automatyzacji, ale jak na razie skończyło się na myśleniu...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
norbix
Użytkownik Forum


Dołączył: 26 Jan 2008
Posty: 4
Skąd: Kołobrzeg

PostWysłany: Fri Feb 01, 2008 4:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo fajnie, że już tak daleko zaszliście w tym temacie. Faktycznie idealnym rozwiązaniem było by dorzucić do tego LDAP, bo jeden login i jedno hasło do wszystkiego np. do moodle. Próbowałem zabawę z LDAP ale na próbach się skończyło. U siebie mam userów i hasła przechowywane standardowo w plikach a nie w jakieś bazie danych.
No i pytanie jeszcze dlaczego nie mogę stacji uczniowskiej podłączyć do PDC?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Feb 01, 2008 5:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Failed to find user dexter1 in passdb backend.
Failed to find entry for user dexter1.
Failed to modify password entry for user dexter1

To jest twój problem i dlatego pytałem czy nie masz w tym Gentoo jakiegoś innego sposobu uwierzytelniania userów.
Generalnie to cały opis został zastosowany dla NND, więc stuprocentowa pewność będzie tylko dla tej dystrybucji.
Powstaje pytanie zatem, co w zakresie kont userów jest innego w Gentoo w stosunku do innych dystrybucji.. może położenie plików? Czy uruchamiałeś skrypt dodający userów jako root? A najlepiej, jak być spojrzał do logów samby i zacytował, co one mówią po nieudanej próbie logowania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
futrzak
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Feb 2008
Posty: 4

PostWysłany: Wed Feb 13, 2008 8:54 am    Temat postu: Re: SAMBA - problem Odpowiedz z cytatem

Witaj

Po uzyciu tego skryptu mam tak samo, tylko ze w dystrybucji SUSE.

Rozwiązałeś już może problem?
Ja sprawdzałem ustawienia samby na nowym SUSIe i działą bez problemu, tylko ze NIE używałem tam skryptu adduserdom!
Chyba trzeba szukać przyczyny w skrypcie.



Pozdrawiam
AF


norbix napisał:
Witajcie,
Po lekturze artykułu na stronie KOPI pt Samba jako kontroler domeny w NND postanowiłem sprawdzić konfigurację zaproponowaną przez autora. Używam Gentoo niemniej wszystkie ustawienia wyglądają podobnie. Moja SAMBA w wersji 3.0.28 nie chce przyjąć parametru
Kod:
min password length = 3

ale zakomentowałem to i nie ma problemu. Problem pojawia się ze skryptem dodającym użytkowników. Wykonuję go z odpowiednimi parametrami i wypisuje następujące błędy:

Kod:
serwer ~ # ./adduserdom dexter1 "dexter" dexter "opis"
>>> FUNKJCJA SPRAWDZ_ARGUMENTY <<<


 + parametry OK,
 przechodzę do sprawdzenia możliwoci założenia konta
 ------------------------------------------

argumenty ok
>>> FUNKCJA SPRAWDZ_USERA <<<

sprawdzanie poprawnoci nowego użytkownika dexter1
===========================================
+ Takie konto może zostać założone OK

>>> FUNKCJA KONTO_U <<<
--------------------------
 Zakładam konto uczniowskie
--------------------------

Login użytkownika to     dexter1
Katalog home to >>   /home/domainusers/dexter1
cp: omitting directory `/etc/skel'
>>> FUNKCJA KONTO_U <<<


+ Użytkownik  dexter1 istnieje w systemie -OK
  = mogę zakładać konto w sambie (domenie) =

Failed to find user dexter1 in passdb backend.
Failed to find entry for user dexter1.
Failed to modify password entry for user dexter1

KONTO ZA£OŻONO POPRAWNIE DLA dexter1


Więc co się dodało a co nie. Ustaliłem, że użytkownik linux’a się dodał ale nie zostało ustawione dla niego hasło a w konsekwencji nie ma możliwości działania użytkownikiem i hasłem samby. Więc w skrypcie zakomentowałem funkcję dodającą użytkownika samby i jeszcze raz go wykonałem z innymi parametrami. Czyli utworzył mi się użytkownik linux’a, pozakładały mi się ładnie katalogi z zawartością. Ręcznie dodałem hasło dla użytkownika linuxowego i ręcznie stworzyłem użytkownika samby wraz z hasłem. Następny krok to podłączenie stacji roboczej do kontrolera domeny. Podaję login administrator ( konto założone) i hasło a winxp wyrzuca błąd:

Kod:
Podczas próby podłączenia domeny „SBSMEIN” wystąpił następujący błąd:
Nie można odnaleźć nazwy użytkownika


Próbuję z innej strony. Przeglądam otoczenie sieciowe. Widzę SBSMEIN i próbuję wejść na ten zasób. Wyskakuje monit o login hasło. Podaję te same dane co w przypadku połączenia do domeny ( czyli user administrator) logowanie przebiega prawidłowo i pokazują mi się zasoby na serwerze.

Wpisy w rejestrze XP są takie jak w artykule. Próbuję rozgryźć problem od czterech dni wszelkimi dostępnymi sposobami. W pierszej kolejności chodzi mi o podłączenie stacji roboczej do domeny ( userów mogę dodawać ręcznie) a w drugiej kolejności zautomatyzować proces tworzenia kont uczniowskich. Ma ktoś jakiś pomysł jak to skonfigurować, ewentualnie czego szukać?

P.S. Bardzo fajna stronka, ciekawe artykuły i mam nadzieję, że całość będzie się rozwiała dalej w tak fajnym kierunku.

Pozdrawiam Norbert
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Feb 13, 2008 2:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

futrzak
Nie przenoś na forum sposobu cytowania z Outlooka. Odpowiedzi mają być POD cytatami.
Masz chyba rację, że problem jest w skrypcie dodawania użytkowników. Został on przystosowany do NND i być może jest w nim coś, co nie działa prawidłowo w innych dystrybucjach. Postaram się przejrzeć skrypt i sprawdzić, co to jest.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wed Feb 13, 2008 4:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodzi tylko i wyłącznie o linuksową komendę useradd, która najwyraźniej w suse czy gentoo działa nieco inaczej. Proszę Panów, pokażcie co zwraca useradd --help, ewentualnie spróbujcie dodać użytkownika "z palca" i sprawdźcie czy zwraca te same błędy.
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
futrzak
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Feb 2008
Posty: 4

PostWysłany: Wed Feb 13, 2008 4:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

JakubC napisał:
Chodzi tylko i wyłącznie o linuksową komendę useradd, która najwyraźniej w suse czy gentoo działa nieco inaczej. Proszę Panów, pokażcie co zwraca useradd --help, ewentualnie spróbujcie dodać użytkownika "z palca" i sprawdźcie czy zwraca te same błędy.


W SUSIe polecenie wyglada następujaco:
Usage: useradd ...
useradd - create a new user

-c comment Set the GECOS field for the new account
--show-defaults Print default values
--save-defaults Save modified default values
-D binddn Use dn "binddn" to bind to the LDAP directory
-d homedir Home directory for the new user
-e expire Date on which the new account will be disabled
-f inactive Days after a password expires until account is disabled
-G group,... List of supplementary groups
-g gid Name/number of the users primary group
-k skeldir Specify an alternative skel directory
-m Create home directory for the new user
-o Allow duplicate (non-unique) UID
-P path Search passwd, shadow and group file in "path"
-p password Encrypted password as returned by crypt(3)
-u uid Force the new userid to be the given number
-r, --system Create a system account
-s shell Name of the user's login shell
--service srv Add account to nameservice 'srv'
--help Give this help list
--usage Give a short usage message
-v, --version Print program version
Valid services for --service are: files, ldap

Pozdrawiam
AF
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
futrzak
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Feb 2008
Posty: 4

PostWysłany: Tue Feb 19, 2008 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JakubC napisał:
Chodzi tylko i wyłącznie o linuksową komendę useradd, która najwyraźniej w suse czy gentoo działa nieco inaczej. Proszę Panów, pokażcie co zwraca useradd --help, ewentualnie spróbujcie dodać użytkownika "z palca" i sprawdźcie czy zwraca te same błędy.


Z placa to samo. Jak przegram cały katalog samba na nowy sprzet to moge sie zalogowac do domeny.

Macie jakies pomysły?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
futrzak
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Feb 2008
Posty: 4

PostWysłany: Tue Feb 19, 2008 8:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W logach samby przy nazwie stacji roboczej mam
[2008/02/19 19:25:47, 2] auth/auth.c:check_ntlm_password(307)
check_ntlm_password: authentication for user [root] -> [root] -> [root] succeeded
[2008/02/19 19:25:47, 2] smbd/server.c:exit_server(614)
Closing connections
[2008/02/19 19:25:47, 2] auth/auth.c:check_ntlm_password(307)
check_ntlm_password: authentication for user [root] -> [root] -> [root] succeeded
[2008/02/19 19:25:47, 2] rpc_server/srv_samr_nt.c:_samr_lookup_domain(2670)
Returning domain sid for domain MACIEK -> S-1-5-21-2713533302-567506398-2273854351
useradd: Nieprawidłowy katalog domowy `/dev/null'.
[2008/02/19 19:25:47, 0] rpc_server/srv_samr_nt.c:_samr_create_user(2415)
_samr_create_user: Running the command `/usr/sbin/useradd -d /dev/null -g machines -c 'Konto Maszyny 192.168.0.211'-s /bin/false chym$' gave 6
[2008/02/19 19:25:47, 2] smbd/server.c:exit_server(614)
Closing connections

CO jest nie tak?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Feb 21, 2008 10:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zauważyłem w opisie na kopi.edu.pl jeden błąd, lub być może błąd jest w adduserdom.
Otóż trzeba przed dodawaniem komputerów do domeny z roota ręcznie dodać polecenie:
groupadd machines <enter>
Chodzi o to, że nie tylko użytkownicy muszą miec konta w systemie ale i komputery, które mają być automatycznie przypisane do grupy machines, jeśli jej nie ma to są kłopoty z podłączeniem, windows mówi że nie zgadza się nazwa albo hasło...
Dziś właśnie miałem możliwość to przećwiczyć w praktyce na "żywej" sieci. Być może w tym leżą też problemy przez kolegów opisane.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group