Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Kłopoty z instalacją stacji

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Novell
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Sat Sep 22, 2007 10:47 am    Temat postu: Kłopoty z instalacją stacji Odpowiedz z cytatem

W szkole mamy technikum informatyczne i zaistniała potrzeba zainstalowanie w pracowni z lipca 2007 z serwerem Novell i końcówkami Windows XP, Linuxa jako 2 systemu operacyjnego. Z przyczyn oczywistych wybór padł na Suse 10.2.
Instalacja przebiegła prawidłowo, pobrało poprawki w czasie instalacji, i zadowolony uruchomiłem windowsa by sprawdzić czy nic sie nie popsuło. Wyświetlił komunikat że zainstalowano nowe oprogramowanie i potrzeba uruchomić komputer ( dziwne bo nic sie w windzie nie instalowało, od ostatniego uruchomienia)
2 uruchomienie jako operator przebiegło prawidłowo. Komputer działał prawidłowo, wszystkie programy , internet itp.
Uruchomiłem Suse by sprawdzić jak dział i czym sie różni od ver.10.1 która miałem poprzednio w 1 pracowni. Wszystko działało prawidłowo. Nawet serwer przepuścił do internetu bez dodawania filtrów, wiec pełen sukces.
Rozpoczęta instalacja na kolejnych 3 kompach, testowanie jak poprzednio i w między czasie zaczęte lekcje i uczniowie uruchamiają komputery i pewne zdziwienie Sad windows nie uruchamia sie. Suse jak najbardziej....
Takie same objawy na wszystkich kompach gdzie był uruchomiony suse. jeśli nie był po instalacji uruchamiany śmiga windows bez problemowo.
Po sprawdzeniu partycji okazuje sie ze partycja windowsowa jest nieznanego formatu.
No to testuję odtworzenie obrazu z serwera. Procedury obie podane przez instalatorów przebiegają bez problemu. i Reboot powoduje uruchomienie kompa po instalacji obrazu i zmianie nazwy komputera bez podłączenia do sieci (tak w instrukcji) kończy sie ciągłymi restartami komputera po wyświetleniu 3-5 linijek komunikatów na czarnym ekranie Sad i brak okna logowania jak podane jest w instrukcji.
Wczoraj postanowiłem zgrać obraz stacji prawidłowo działającej i wgrać na uszkodzony komputer.
Stworzenie obrazu (20min), nagranie na płytę, odtworzenie (4 godziny) na uszkodzonym komputerze przebiega długo lecz bez jakichkolwiek komunikatów. Próba uruchomienia stacji niestety kończy sie takim samym efektem jak przy odtwarzaniu z serwera.
Przypuszczam że jestem pierwszym z takim problemem i niewiele będę miał naśladowców, lub tych co z problemem się zetknęli. Przypuszczam że popełniam jakiś błąd w czasie instalacji. Wdzięczny będę za wszelkie wskazówki, podpowiedzi, sugestie.
alibaba.45@wp.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Sun Sep 23, 2007 12:14 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem. Serwer masz na Novellu. Klientów wielosystemowych.
W sytuacji, gdy odtwarzanie stacji nie działa prawidłowo, przychodzi mi na myśl całkowite usunięcie partycji i boot sektorów. Dopiero po tym uruchomić odtwarzanie obrazu.
Nie wiem, jak to robi się na Novellu, ale z tego co piszesz bardzo podobnie do SBSa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Sun Sep 23, 2007 5:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mirku masz rację odtwarzanie wykonuję po usunięciu uszkodzonych partycji. Niestety tak jak piszę proces przebiega prawidłowo a końcowe uruchomienie kończy sie restartami stacji bez logowania. Proces odtwarzania obrazu wykonują to programy linuxowe. Jakie podam w poniedziałek gdyż nie spisałem ich nazwy. Podam również po jakich komunikatach na ekranie jest restart stacji.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Wed Nov 14, 2007 2:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W końcu zwalczono problem. Polegał on na tym ze zdjecie partycji nie likwidowało grubba i ponowne formatowanie nie likwidowało go. Pomogło głębokie formatowanie dysku.
Lecz nadal pozostał problem jak zainstalować Linuxa by współpracował z serwerem Novell? Jaką dystrybucję?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
butek
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Dec 2007
Posty: 191
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Sat Dec 29, 2007 12:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli partycja Windows była nieznanego formatu to mozna pod Linux-em nadać jej prawidłowy format. Jeśli nie mozna tego zrobić podczas instalacji to użyć płytki Live (wiele tego jest np. Knoppix) . Powinno pójść
_________________
Mirosław Butajło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sat Dec 29, 2007 1:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Alibaba napisał:
W końcu zwalczono problem. Polegał on na tym ze zdjecie partycji nie likwidowało grubba i ponowne formatowanie nie likwidowało go. Pomogło głębokie formatowanie dysku.
Lecz nadal pozostał problem jak zainstalować Linuxa by współpracował z serwerem Novell? Jaką dystrybucję?

W zasadzie dystrybucja nie ma znaczenia, jednak nie utrudniaj sobie na siłę życia i weź coś prostego. Może być wspomniany suse (chociaż te "oczywiste względy" nie są dla mnie oczywiste?Wink ) lub np mandriva, ubuntu.

Grub instaluje się w sektorze startowym dysku (MBR), dlatego "zwyczajne" formatowanie nie mogło nic dać.

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
butek
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Dec 2007
Posty: 191
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Sat Dec 29, 2007 1:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorry ale mandriva to chyba nie to - i to nie jest tylko moje zdanie.
Walczyłem swojego czasu Z Fedorą (3 i 4) i mam dobre wrażenia. Suse obecnie mam 10.3 i jest klawo - 10.1 było kiepskie 10.2 juz lepiej. Na serwerze postawiłem Debiana 4 i w szkole od września działa (końcówki na XP via samba) i to chyba najlepsze rozwiazanie dla szkól . Squidguard filtruje co tam chcesz (aczkolwiek filtrowanie to jest walka z wiatrakami) - ale jest Smile .
Ubuntu - miałem 5 i tylko dwa trzy dni. Nie przypadło mi to do gusty (... te konto roota)
_________________
Mirosław Butajło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sat Dec 29, 2007 3:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

butek napisał:
Sorry ale mandriva to chyba nie to - i to nie jest tylko moje zdanie.

Argument? Kto jeszcze ma takie zdanie?
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
butek
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Dec 2007
Posty: 191
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Sat Dec 29, 2007 3:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przed wyborem dystrybucji odwiedziłem grupy i fora (niekoniecznie związane z danymi dystrybucjami) .
_________________
Mirosław Butajło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sat Dec 29, 2007 4:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To nie argument Smile
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Sat Dec 29, 2007 4:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przeglądałem fora przed instalacją, nic nie znalazłem o kłopotach, a potem zauważyłem kilka postów z takimi jak moje klopoty. Przypuszczam źe kłopoty może sprawiać dusk sata.
BUTEK zgadzam się z tobą że dobrym rozwiązanem jest pracownia dwusystemowa. W poprzedniej miałem sbs 2000 jako serwer i końcowki na xp i na koncówkach dodatkow różne dystrybucje linux by pokazać różnice między dystrybucjami Ddobre, lecz by poprowadzić zajęcia totalna porażka. Niestety większości uczniów za rączkę trzba pokazać co kliknąć i jak.... Jesli mają inną dystrybuje nie potrafią poradzić sobie i bieganie o kompa do kompa.
Postawiłem obecnie na kompie z poprzedniej pracowni windę i suse 10.3 i posło bez problemów. W kompie dysk ata. Po nowym roku próba na sata..
Podzielę sie uwagami
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
butek
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Dec 2007
Posty: 191
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Sat Dec 29, 2007 6:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mówiłem o dwóch systemach na końcówce tylko linux na serwerze i XP na stacji roboczej, aczkolwiek w mojej szkole jest cała pracownia na linux-ie i uczniowie radzą sobie z tym bardzo dobrze.
_________________
Mirosław Butajło
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Dec 29, 2007 7:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dyskusja się widzę nieco rozmyła.
Nie mogę autorytatywnie powiedzieć nic o instalacji nienadzorowanej Windows w pracowni opartej na Novellu. Wydaje mi się, że dyski sata mogą tu wprowadzać pewne zamieszanie. Nie wiem jak została przygotowana ta instalacja na Novellu. W SBSie jest to totalna porażka. O ile pamiętam to Mirek próbował przeprowadzić taką instalację, żeby nie kasować całego dysku i pomimo niby szczegółowych wskazówek się nie udało. Ja bym to rozwiązał inaczej chyba. Chcąc mieć dwa systemy wygospodarowałbym miejsce na partycję z obrazem zainstalowanego Windowsa i podarowałbym sobie instalację sieciową. Co do gruba niestety jest czasem upierdliwy strasznie jeśli chodzi o wybieranie systemu windowsowego. Wiem, że ostatnio musiałem jakieś whatever robić, żeby win2k startował poprawnie. Osobiście mimo wszystko wolę lilo.
Co do dystrybucji - nauczyciel, który chciałby mieć w pracowni dwa systemy, na pewno gotów jest na to poświęcić trochę czasu, ale nie za dużo. Dlatego nawet Jakub nie proponował tu swojego ulubionego Archa. Ubuntu pominę, choć jest to łatwa dystrybucja, ale pozbawiona centrum administracyjnego. Z dystrybucji do pracowni tak naprawdę są tylko dwie - Suse i Mandriva, a to dlatego, że obydwie mają opcję klonowania instalacji. Wystarczy na pierwszym komputerze zrobić dyskietkę z ustawieniami i każda następna stacja instaluje się dużo szybciej. Osobiście wolałbym Mandrivę, nie dlatego, że jej używam sam, ale dlatego, że dostęp do oprogramowania non-free jest lepszy niż w suse. Wystarczy dodać repozytorium PLF i bez trudu doinstalujemy wszystkie flashe, javy, acrobaty, real playery...
Zresztą uważam, że szkole by nie spadła korona z głowy jak by kupiła licencję na Mandrivę Xtreme. System jest naprawdę wart tej stówki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Novell Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group