Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

problem z sbs2007
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bbu
Użytkownik Forum


Dołączył: 10 Sep 2007
Posty: 8
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Tue Sep 18, 2007 4:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie mam podłączonego do serwera dodatkowego urządzenia, jeśli należy podmienić RAM (albo rozszerzyć) to muszę wezwać ekipę, bo sprzęt jest na gwarancji i sama nie powinnam grzebać. Czy powinnam zrestartować serwer? Boję się ruszać, bo wszystko działa.
_________________
Dara
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Sep 18, 2007 4:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli na serwerze jest bluescreen, to jakim cudem działa?
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bbu
Użytkownik Forum


Dołączył: 10 Sep 2007
Posty: 8
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wed Sep 19, 2007 5:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie mam pojęcia jakim cudem, ale faktem jest, że użytkownicy się logują, drukują ,a ja z laptopa po zdalnym połączeniu mogę zarzadzać serwerem. Ekram jest niebieski od 3 dni i nic złego się nie dzieje. Nic z tego nie rozumię, ale wolę tego nie ruszać tak długo, jak długo nie trzeba.
Mam kolejny problem, a właściwie wciąż ten sam. Mam dysk wymienny oraz czasami mam potrzebę skorzystać z pen-a, a mój laptop nie widzi tych urządzeń. Nie ważne jak się na niego loguję. Ktoś podpowiadał, że to wina skryptów uruchamianych podczas rozruchu. Nie wiem jednak jak je znaleźć i wyłączyć. W GPM też może być zabronione korzystanie z dysków, ale przeglądałm i nie mogłam odnaleźć tej police. Czy ktoś wie co można zdziałać. Mam laptopa w domu i bez problemów korzystam z tych zewnętrznych pamięci, a sbs mi nie daje i szkolny laptop nie spełnia moich oczekiwań, a dzwigać własny - to bez sensu mając na miejscu szkolnego.
_________________
Dara
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Sep 19, 2007 8:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proponuję odpalić na laptopie z CD na przykład Knoppixa, Ubuntu Live czy Mandriva Move i się wtedy przekonasz, czy to nie jest wina sprzętu. Jeśli nie to wina złej instalacji Windows, bo żadnych racjonalnych przyczyn nie ma, żeby system z zalogowanym Administratorem nie widział urządzeń USB.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szympaw
Użytkownik Forum


Dołączył: 19 Sep 2007
Posty: 8
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Wed Sep 19, 2007 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o serwer to najlepiej sprawdzić w podglądzie zdarzeń wszystkie komunikaty, które są z czerwonym znaczkiem. Któryś z nich powinien dotyczyć tych problemów z serwerem. Co do laptopa to nie jest to problem sprzętu tylko wina wybrania złego sposobu blokowania napędów podłączanych poprzez USB. Polega to na tym, że na kontach studenckich uruchamiany jest skrypt logowania blokujący napędy USB poprzez zmiany w rejestrze natomiast na kontach nauczycielskich uruchamiany jest skrypt logowania odblokowujący napędy USB poprzez zmiany w rejestrze. Dodatkowo jest coś sknocone z uprawnieniami do plików sterowników odpowiadających za podłączanie napędów USB.
Treść skryptu stopusb.cmd blokującego korzystanie z napędów USB:
reg add HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR /v Start /t REG_DWORD /d 4 /f
Treść skryptu startusb.cmd (lub startusb2.cmd) odblokowującego korzystanie z napędów USB:
echo T|cacls C:\WINDOWS\inf\usbstor.inf /G "sbsmen\Nauczyciele":F SYSTEM:F "sbsmen\Administratorzy domeny":F
echo T|cacls C:\WINDOWS\inf\usbstor.PNF /G "sbsmen\Nauczyciele":F SYSTEM:F "sbsmen\Administratorzy domeny":F
reg add HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR /v Start /t REG_DWORD /d 3 /f
Czyli aby korzystać z napędów USB na koncie administratora lokalnego trzeba uruchomić zmodyfikowany skrypt startusb.cmd.
Modyfikacja polega na tym, że trzeba przyznać odpowiednie prawa do plików: usbstor.inf i usbstor.pnf nie grupie Nauczyciele i Administratorzy domeny tylko kontu administratora lokalnego i oczywiście kontu System.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Thu Sep 20, 2007 7:12 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Proponuję zapoznać się z tymi zapisami:
http://www.kopi.eduforum.pl/index.php?id=11&fqid=1&faqid=113
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bbu
Użytkownik Forum


Dołączył: 10 Sep 2007
Posty: 8
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sat Sep 22, 2007 7:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skrypt startUSB załatwia sprawę na każdym stanowisku (oprócz laptopa). Gdy użytkownik nie widzi pen-a, uruchamiam sktypt i działa, ale dlaczego ten manewr nie pomaga na laptopie. Muszę szukać innej przyczyny. Czy programy Knoppixa, Ubuntu Live czy Mandriva Move są freeware-owe? Gdzie je znajdę i w czym mi pomogą?
pozdrawiam
_________________
Dara
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szympaw
Użytkownik Forum


Dołączył: 19 Sep 2007
Posty: 8
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Sat Sep 22, 2007 7:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale ten skrypt trzeba zmodyfikować tak żeby użytkownik (np. Administrator lokalny), który podłącza pendrive'a miał pełne prawa do dwóch wymienionych plików! Ewentualnie "ręcznie" nadaj użytkownikom Administrator i System pełne prawa do plików usbstor.inf i usbstor.pnf następnie uruchom skrypt startusb.cmd zawierający:
reg add HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\USBSTOR /v Start /t REG_DWORD /d 3 /f
I teraz powinno wszystko działać.
Oryginalny skrypt startusb.cmd daje pełne prawa do tych dwóch plików tylko użytkownikom domeny sbsmen: Nauczyciele i Administratorzy domeny. Prawdopodobnie Administrator lokalny nie ma pełnych praw do tych dwóch plików i stąd problem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Sep 22, 2007 10:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Knoppix itp, to tak zwane dystrybucje Live Linuksa. Sorry ale wg mnie nauczyciel informatyki powinien to wiedzieć.
2. Co do skryptu, to wydaje mi się, że administrator lokalny z założenia musi mieć wszystkie prawa, przecież to konto służy także i wtedy, gdy są jakieś problemy z komputerem, czy z siecią.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
szympaw
Użytkownik Forum


Dołączył: 19 Sep 2007
Posty: 8
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Sat Sep 22, 2007 10:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie na laptopie dostarczonym razem z pracownią administrator lokalny nie miał pełnych praw do tych dwóch plików.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group