Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dołączanie do domeny

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tristan
Użytkownik Forum


Dołączył: 07 Sep 2007
Posty: 14

PostWysłany: Fri Sep 07, 2007 3:33 pm    Temat postu: Dołączanie do domeny Odpowiedz z cytatem

Witam,

piszę w temacie mieszanym LINUX+Windows, ale wszystko wskazuje na to, że windows winien, więc szukam rozwiazania tutaj...

Mam pracownię z SBS2003 i do niej dołączane komputery z Kubuntu GNU/Linux. Przez rok działało, ale se wymyśliłem reinstalację systemów... I teraz nie da się dołączyć Kubuntów do domeny.

Magia się dzieje. Komputery nie chcą się dołączyć do domeny.... Jak kilka razy popróbować, to się dołącza... Ale reset i znów nie widzi. Albo widzi 10 kont z 1000.

A kiedyś mi to działało.

Myślałem, że wina nowego kubuntu, ale zainstalowałem na jednym kompie MDK i nadal to samo -- nawet pobranie SIDa się nie udaje.

Kod:
net rpc getsid;
Unable to find a suitable server


więc stawiam, że coś się musiało zaktualizować/zmienić na serwerze SBS....

Spotkaliście się z czymś takim?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Sep 07, 2007 10:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zastanawiamy się nad tym problemem i początkowo wydawało mi się, że może chodzić o błąd występujący po zainstalowaniu SP2 na serwerze windowsowym.
Jednak po konsultacjach z Mirkiem doszedłem do wniosku, że to nie to.
Generalnie patrząc na to od strony serwera Windows, to możliwa opcja dotyczy przepełnienia maszyn. W sumie w pracowniach mamy licencję na 15 komputerów. Przy uruchamianiu na 10 klientach dwóch systemów serwer będzie widział 20 maszyn. Teoretycznie liczba 15 licencji dotyczy jednocześnie przyłączonych maszyn, ale w praktyce może być różnie.
Druga możliwość to skopane skrypty i ustawienia w Linuksie. Z tego względu sugeruję jednak spróbować dla sprawdzenia zainstalować Suse, w którym opcja dołączenia do domeny windowsowej jest od razu podczas instalacji.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Sat Sep 08, 2007 12:26 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Co do Suse, to zdecydowanie popieram. Jeśli łącznie w danej chwili masz do 15 komputerów korzystających z serwera SBS (przy załozeniu, że tyle jest licencji), to dla SBSa nie ma znaczenia, kto się podłączył. Klientów linuksowych traktuje jak windowsy w wersji starszej niż 2000.

W tym konkretnym przypadku proponuje przenieść fizycznie w AD nazwy komputerów linuksowych do jednostki organizacyjnej Computers. Podejrzewam, że masz je w MEN. Mam też nadzieję, że odpowiednią regułkę umieściłeś tez w ISA, bo wcześniej bez niej by nie działały.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tristan
Użytkownik Forum


Dołączył: 07 Sep 2007
Posty: 14

PostWysłany: Sat Sep 08, 2007 1:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Zastanawiamy się nad tym problemem i początkowo wydawało mi się, że może chodzić o błąd występujący po zainstalowaniu SP2 na serwerze windowsowym.
Jednak po konsultacjach z Mirkiem doszedłem do wniosku, że to nie to.


Nie wiem... Wiem, że zachowuje się dziwnie. Dzisiaj wykryłem jeszcze taki objaw:

próbuję z serwera załadować video
na video.google.com ichnim programem. I ciągle zrywa i próbuje od nowa...
Patrzę w logi, a tam:

Kod:
Failed Connection Attempt SBS2005 07-09-2007 17:58:14 
Log type: Web Proxy (Forward) 
Status: 995 Operacja We/Wy została przerwana z powodu zakończenia wątku lub
żądania aplikacji.   
Rule: Wpuszczaj strony WWW 
Source: Local Host ( 192.168.18.1:0) 
Destination: External ( 64.233.161.116:443) 
Request: upload.video.google.com:443 
Filter information: Req ID: 0ffc8b56   
Protocol: SSL-tunnel 
User: anonymous 



albo

Kod:
Failed Connection Attempt SBS2005 07-09-2007 17:59:05 
Log type: Web Proxy (Forward) 
Status: 64 Określona nazwa sieciowa już jest niedostępna.   
Rule: Wpuszczaj strony WWW 
Source: Local Host ( 192.168.18.1:0) 
Destination: External ( 64.233.161.116:443) 
Request: upload.video.google.com:443 
Filter information: Req ID: 0ffc8b60   
Protocol: SSL-tunnel 
User: anonymous 



Może coś z ISA jest nie tak....

Maciek napisał:

Generalnie patrząc na to od strony serwera Windows, to możliwa opcja dotyczy przepełnienia maszyn. W sumie w pracowniach mamy licencję na 15 komputerów. Przy uruchamianiu na 10 klientach dwóch systemów serwer będzie widział 20 maszyn. Teoretycznie liczba 15 licencji dotyczy jednocześnie przyłączonych maszyn, ale w praktyce może być różnie.


Zacznijmy od tego, że wszyscy mamy w pracowniach złe licencje (typu user a powinny być typu device) i MS o tym wie i trzyma to jako haczyk na nas... Ale to detal...

Ja mam 45 licencji i serwer twierdzi, że maksymalne użycie to 1. Bo one są User więc się jakoś po czasie recyklingują ZTCW.

Maciek napisał:

Druga możliwość to skopane skrypty i ustawienia w Linuksie. Z tego względu sugeruję jednak spróbować dla sprawdzenia zainstalować Suse, w którym opcja dołączenia do domeny windowsowej jest od razu podczas instalacji.


Spróbuję, ale nie sądzę, żeby to coś dało....Nie tu leży pies pogrzebany wg mnie.

Mirek napisał:
Co do Suse, to zdecydowanie popieram. Jeśli łącznie w danej chwili masz do 15 komputerów korzystających z serwera SBS (przy załozeniu, że tyle jest licencji), to dla SBSa nie ma znaczenia, kto się podłączył. Klientów linuksowych traktuje jak windowsy w wersji starszej niż 2000.

W tym konkretnym przypadku proponuje przenieść fizycznie w AD nazwy komputerów linuksowych do jednostki organizacyjnej Computers. Podejrzewam, że masz je w MEN.


Nie. Są w Computers, bo tam same się wkładają przy dołączaniu.

Mirek napisał:

Mam też nadzieję, że odpowiednią regułkę umieściłeś tez w ISA, bo wcześniej bez niej by nie działały.


Raczej nic nie umieszczałem. Działało bez niczego zawsze....
_________________
Jego Ponurość Bladoszara Tristan
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Sep 08, 2007 2:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do ISA, to o ile nie "zrobiły się same" jakieś egzotyczne blokady, to raczej nie powinno być problemu, bo przecież windows puszcza "autenthicated users" a jeśli się do domeny zalogujemy, to warunek jest spełniony.
BTW to ja w końcu z tego logowania do domeny zrezygnowałem dla linuksów. Z kilku powodów:
1. Jeśli zgodnie z logiką wybierałem te same nazwy maszyn (np. STACJA10) to z domeny wywalało windowsa i po jego włączeniu na nowo trzeba było dodawać.
2. Jak wybierałem inne nazwy (np. LINUX10) to z kolei czasami windowsowi było za dużo komputerów.
Wolałem dodać odpowiednie regułki i dodatkowo katalog publiczny do wspólnego użytku.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tristan
Użytkownik Forum


Dołączył: 07 Sep 2007
Posty: 14

PostWysłany: Sat Sep 08, 2007 3:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:

BTW to ja w końcu z tego logowania do domeny zrezygnowałem dla linuksów.


No tak, ale to masakra jest przy tylu uczniach.... Mam około 200 uczniów. Niby można z automatu założyć te 200 kont na każdym kompie lokalnie, ale co z hasłami? Za chwilę zacznie się to rozłazić.... Ba! Już na samym początku będą inne niż w windows...

Przy większej sieci takie centralne autoryzowanie ma sens.... Innym wyjściem byłoby jakoś eksportować dane z AD do LDAPa, ale kurde TO DZIA£A£O! PRZEZ 2 LATA DZIA£A£O! Więc to musi być jakieś świństwo na windowsie... Już kiedyś tak miałem, po początkowo korzystałem jak z domeny NT.... Ale się windows zaktualizował i przestało działać. Więc zacząłem jako AD....
_________________
Jego Ponurość Bladoszara Tristan
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Sat Sep 08, 2007 8:19 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Są w Computers, bo tam same się wkładają przy dołączaniu.

To dziwne, bo podczas naszych prac z Suse w pracowni SBS2003 klient linuksowy ładował się do MEN i musieliśmy ręcznie go przenosić do Computers. Opis:
http://www.kopi.eduforum.pl/arty/linux/linuks_sbs2003.htm
Co do aktualizacji SP2. Możliwe, że są powodem problemów, choć te miały dotyczyć instalacji zdalnej z obrazu RIS.
Może jednak należy sprawdzić w ISA. Proponuje analizę:
http://sbs.oeiizk.edu.pl/Dokumenty/SPD2_10_04_z5.pdf
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
tristan
Użytkownik Forum


Dołączył: 07 Sep 2007
Posty: 14

PostWysłany: Mon Sep 10, 2007 3:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem nadal, że nic nie wiem Sad
Po łykendzie objawy się zmieniły... Nagle jakby się naprawiło... Pod
warunkiem, że nie odpalać kompów równocześnie. Jak odpalam 1 potem 2 potem
3 to jakby leci.... Tak jakby windows się jakoś blokował jak go atakować na
raz całością? No ale z drugiej strony, windowsy XP jak odpalam jednocześnie
to działają....

Bo on część kont widzi

Kod:
root@komp211l:~# wbinfo -u
admin
administrator
administrator tmpl
aspnet
cs
elw2
gość
iusr_sbs2005
iwam_sbs2005
krbtgt
ntni
power user tmpl
ratunek
sbs backup user
start
support_388945a0
świadectwa


Kilka z kilku tysięcy

To na dobrym:
Kod:
root@komp209l:~# wbinfo -u | wc -l
2948


a to na złym:
Kod:
root@komp210l:~# wbinfo -u | wc -l
17


Ale z każdym rebotem jakby gorzej.... Czasami rebot pojedycznego też nic nie
daje


Nie nasuwa się Wam jakiś pomysł?
_________________
Jego Ponurość Bladoszara Tristan
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group