Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Prawa autorskie a strony szkolne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Wed Mar 07, 2007 6:38 pm    Temat postu: Prawa autorskie a strony szkolne Odpowiedz z cytatem

Jeszcze na początku istnienia mojej pracowni(ok. roku 2000), gdy sam uczyłem się tworzenia stron internetowych, wraz z grupką uczniów stworzyłem kilka stron internetowych poświęconych: naszej miejscowości, patronowi i historii kopalni soli. Na stronie o Wapnie znalazł się zrzut ekranowy fragmentu mapy z zaznaczeniem naszej miejscowści. 7 marca br. dotarło do naszej szkoły pismo, w którym firma X zarzuca nam wykorzystywanie i przerabianie fragmentu mapy, do której rzekomo ma (ta firma) prawa autorskie. Firma prosiła o kontakt, po moim e-mailu okazało się, że firma uważa, iż należy im się ponad 2 tys. netto ale skłonni są iść na ugodę i proszą jedynie o 1,3 tys. netto. Cóż w pewien sposób czuję się odpowiedzialny za zaistniałą sytuację - w końcu to ja umieszczałem materiały na serwerze. Zaraz po otrzymaniu pisma usunąłem plik z serwera. Jednak żądania firmy X wydają mi się mocno wygórowane ze swojej strony mogę owszem wyrazić ubolewanie. (o ironio niedawno "ścigałem" pewnego dziennikarza gazety lokalnej za publikacje w tej gazecie zdjęć pochodzących z naszego serwisu bez podpisywania ich pochodzenia). Czy sądzicie, że firma X rzeczywiście wytoczy szkole proces?
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Mar 07, 2007 11:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wytoczenie procesu cywilnego szkole, bądź tobie prywatnie jest możliwe, ale bardzo mało prawdopodobne. Ciebie zresztą chroni OC, więc nie masz się co martwić. Cały problem jest w tym, że sąd najprawdopodobniej odrzuciłby wszelkie roszczenia finansowe, ponieważ mapka nie znajdowała się na stronie komercyjnej i nie przyniosła żadnych wymiernych zysków. Poza tym to skarżący musiałby udowodnić straty poniesione (np. 1500 mieszkańców nie kupiło papierowej wersji mapy bo posługiwali się mapą wydrukowaną ze strony), biorąc pod uwagę, że udowodnienie takich strat jest praktycznie niemożliwe, to w najgorszym przypadku skończyłoby się na płatnym ogłoszeniu z przeprosinami. Poza tym jeszcze trzeba udowodnić, że to ich mapa była w necie, powstałaby kwestia jeszcze jakości pliku w stosunku do oryginału, czy byłaby to porównywalna jakość itp itd..
Podsumowując - wyślij ich na /dev/drzewo i weź sobie jakąś inną mapkę Smile
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Wed Mar 07, 2007 11:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za szybką odpowiedź Smile uspokoiłeś mnie trochę, bo moje rozumowanie szło w podobną stronę ale zawsze to lepiej usłyszeć od kogoś "z boku" Smile przynajmniej jest nadzieja, że zasnę w nocy Smile Żeby było ciekawiej umieściłem podobnej treści post na innym forum i tam okazało się, że firma X już zastosowała podobną taktykę, tyle że tamta szkoła poszła na ugodę i zapłaciła 700 zł. Jednak rada na przyszłość dla wszystkich - uważajcie co umieszczacie na swoich stronach.
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Mar 07, 2007 11:33 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Ja przy okazji sprawdziłbym autentyczność tej firmy. Czy są piczątki, odnośnik do stron, adres i koniecznie telefon. Zamiast pism zadzwoniłbym, tak by ewentualnie ktoś w firmie to potwierdził.

Swoją drogą mamy przykład, jak nieobliczalne mogą być działania różnych firm, by budować swoją reputację. Musimy więcej o tym dyskutować, zapraszać kompetentnych ludzi na nasze spotkania, by uchronić się przed takimi sytuacjami.

W mojej szkole ostatnio pojawiła się firma prawnicza, która prowadzi "za darmo" sprawy wszystkich odszkodowań za urazy, jakie miały miejsce w szkole. Rodzice przyjeli to jak wybawienie. Za nauczycielem i dyrektorem chodzą prawnicy badając każdy najmniejszy szczegół.

Nasza praca zaczyna przypominać balansowanie na linie...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Mar 07, 2007 11:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Generalnie - zasada jest jedna... szanujmy prawa autorskie Smile
Jeśli taka potrzeba będzie mogę temat zreferować w Kęsowie, interesuję się tym od dawna.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Mar 07, 2007 11:49 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

To trzeba będzie Macku zrobić
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
KarolDC
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Oct 2004
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Wed Sep 05, 2007 9:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co powiecie?
http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070829/prawo/prawo_a_2.html
http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/pierwsza_strona_070829/pierwsza_strona_a_3.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Sep 05, 2007 10:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No cóż, jest to tylko dowód na to, że dziennikarze niewiele różnią się od polityków. Biorą własne omamy za rzeczywistość, a jak się fakty nie zgadzają... to tym gorzej dla faktów.
http://prawo.vagla.pl/node/7381
Zobaczymy jaki był naprawdę ten wyrok i co mówi, zobaczymy po 10 września jak wyrok zostanie opublikowany.
/edit/
Pozwolę sobie jeszcze dodać, że nawet w najbardziej skrajnej sytuacji, rejestrowanie stron internetowych nie musi być konieczne z definicji. Jeśli SN uzna konieczność rejestrowania internetowych dzienników i czasopism, to wcale nie znaczy, że każda strona spełnia warunki, aby takim dziennikiem, czy czasopismem być. Dla jasności bowiem, nie ma obowiązku rejestrowania prasy, a tylko dzienniki i czasopisma. Obowiązek rejestracji nie dotyczy np. biuletynów.
Większość stron, które czasopismem nie chcą być, wcale nie musi. A jednocześnie możliwość zarejestrowania internetowej gazety może uregulować sytuację prawną wielu portali internetowych, które taką funkcję spełniają.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny


Ostatnio zmieniony przez Maciek dnia Wed Sep 05, 2007 10:40 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Sep 05, 2007 10:37 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

No to rzeczywiście zrobił się problem. Tylko nie wiem, czy to dotyczy tylko prawa w Polsce, czy wszędzie. Wracamy do książek...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Sep 05, 2007 10:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko spokojnie.. Mirku zajrzyj sobie jeszcze do odpowiedzi jakiej udzieliłem, bo pozwoliłem sobie ją nieco rozbudować.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Sep 05, 2007 10:48 pm    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

No tak pisaliśmy prawie jednocześnie i rzeczywiście Twojej wcześniejszej wypowiedzi nie widziałem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group