Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

praktyczne pytania

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Mac
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Apr 04, 2007 5:32 pm    Temat postu: praktyczne pytania Odpowiedz z cytatem

Byłem pod wrażeniem prezentacji Jacka w Kęsowie, wcześniej zresztą widziałem inną prezentację, która również przedstawiała możliwości systemu MacOSX. Sam pracowałem na maku dość dawno i tylko w kilku specyficznych programach.
Oczywiście jestem pod wrażeniem i z chęcią widziałbym takiego maka na swoim biurku. Jednak niepokoi mnie pewien praktyczny problem. Wiadomo, że jest tam myszka z jednym tylko "klikadłem", co zatem z tzw menu kontekstowym, do którego się przyzwyczaiłem w linuksie (w windows też jest). Np. oglądam sobie obrazekw firefoksie, klikam prawym klawiszem i wybierazm zapisz obrazek jako..
Jak to się robi w makach?
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Wed Apr 04, 2007 7:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Są myszki z 2 przyciskami i mini skrolem, lecz ich cena jest trochę zaporowa. Powiem nie polityczną wiadomość ale do maczka pasuje każda myszka na usb. Standardowo wciskasz CTRL na na klawiaturze i przycisk myszy daje ppm.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Apr 04, 2007 8:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli jeśli kliknę sobie myszka z wciśniętym CTRL to mam menu kontekstowe, a jeśli zastosuję myszkę z dwoma klikadłami, to ona będzie tak od razu działać? Czy będę musiał jakieś whatever odpalać, żeby symulować to wciśnięte ctrl?
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Wed Apr 04, 2007 8:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobra Smile wyjaśniam, Apple chciało prostoty, żeby się nie myliło i stąd był jeden przycisk na myszy (i dla małych dzieci i laików, to jest bardzo dobre rozwiązanie, bo nie muszą myśleć którym przyciskiem kliknąć). System MAC OS X już od początku obsługiwał myszy dwu (i więcej) przyciskowe i wcale nie musiały to być myszy od Apple. Jako namiastka takiej myszy dwuprzyciskowej służył klawisz CTRL ale od samego początku można było kupić sobie "zwykłą" myszkę dwuprzyciskową i działała ona (bez żadnych sterowników) prawidłowo. Natomiast mysz, o której wspomina Alibaba to swego rodzaju nowy produkt (2w1) tzn. na zewnątrz nie widać, że są dwa klawisze (wygląda jakby była jednoprzyciskowa) a tak naprawdę są, - taki tam bajer Smile. Naprawdę można sobie kupić mysz, która pasuje "do ręki" i "do kieszeni" i korzystać z menu kontekstowego (bez potrzeby instalowania sterowników). Myślę, że wyjaśniłem tę wątpliwość Smile tzn. mysz z dwoma klikadłami będzie działać od razu i nie trzeba używać CTRL (ctrl tylko wtedy gdy mamy mysz jednoprzyciskową a potrzebujemy menu kontekstowe)
Korzystając z okazji a Wasze laptopy mają taki bajer, że gładziki rozróżniają, czy korzystamy z jednego palca, czy z dwóch. Działa to tak, że gdy jeżdżę jednym palcem, to kursor "lata" a jeśli jeżdżę dwoma, to kursor "stoi" a strona się przewija.
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Apr 04, 2007 9:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za wyjaśnienia. W sumie to pociągają mnie te maki, ale mimo wszystko ceny są moim zdaniem zaporowe, choć sporo się zmniejszyły w stosunku do tego co było kiedyś. Najtańszy mini kosztuje 2600 a odpowiada to pecetowi za połowę tej sumy (w sensie parametrów). W momencie gdybym miał na takim pececie zainstalować Windows, to oczywiście parametry maka byłyby o niebo lepsze. Jednak jeśli popracuję trochę nad linuksem, to przewaga maka spada i to znacznie.
A co do drugiej sprawy. W moim compaqu akurat jest trackpoint, przez męskie szowinistyczne świnie zwany nie wiadomo czemu "łechtaczką" Smile ale w poprzednim kompie było tak, że przy brzegu touchpada włączało się przewijanie. Zresztą i tak zawsze korzystam z myszki.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Wed Apr 04, 2007 10:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polska, to dziwny kraj - ja sam nie mogę zrozumieć dlaczego w Polsce Mac mini kosztuje 2600 zł skoro w USA kosztuje 599 $ co daje wynik grubo poniżej 1800 zł, dalej iMac w Polsce powyżej 4000 zł a w USA 999 $ co daje wynik poniżej 3000 zł. Może sytuacja zmieni się po powstaniu Apple Polska?
Natomiast trochę lepiej wygląda sprawa cenowa w przypadku pracowni tzn. koszt pracowni mac'owej jest dla ministerstwa tylko nieznacznie wyższy od pracowni pc (zwykłej) a dla szkół jest to z pewnością ciekawsza oferta, bo 3 lata gwarancyjne mijają szybko a później za naprawy trzeba płacić a moja szkoła na naprawę Maców z 1999 r. nie wydała jeszcze ani złotówki Smile
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ligan
Użytkownik Forum


Dołączył: 11 Jun 2006
Posty: 63
Skąd: Gryfino

PostWysłany: Wed Apr 04, 2007 10:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przed rokiem można było miniaka dostać za 1900 zł. Biorąc pod uwagę, że w tej cenie jest system za ok. 500 zł i pakiet iLive (a tego chyba na Linuxie nie znajdzie się) cena była rewelacyjna. Fakt, że cena iMaca z przetargu 2006 jest zdecydowanie do przyjęcia.
Prawdziwą rewelacją w tym systemie jest Expose. Nic dziwnego, że coś podobnego pojawiło się w Viście.
Mac to raczej komputer multimedialny niż serwer, lecz nawet w wersji nieserwerowej ma włączane jednym kliknięciem serwery: ssh, ftp, smb, afp http i parę innych.
Swoje pierwsze kroki w terminalu stawiałem na maku, tyle, że raczej nie jest to polecane środowisko pracy w nim. Zdecydowanie lepiej moim zdaniem w tej roli wypada Linux (hitem dla mnie jest NND!).
_________________
Zespół Szkół
Gryfino
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Wed Apr 04, 2007 10:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ligan napisał:
...
Mac to raczej komputer multimedialny niż serwer, lecz nawet w wersji nieserwerowej ma włączane jednym kliknięciem serwery: ssh, ftp, smb, afp http i parę innych.
...

Oj ... podejrzewam, że tu wielu makowców chętnie by podyskutowało z Tobą. Ja sam zacznę się bawić wersją serwerową dopiero za dwa tygodnie ale jestem w 100% przekonany, że uda mi się przy pomocy tego serwera już za miesiąc przeprowadzić transmisję video "na żywo" (zapowiadałem to publicznie w Kęsowie Smile) A są tacy, którzy uważają, że nie ma lepszego serwera niż Mac OS X Serwer Smile
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ligan
Użytkownik Forum


Dołączył: 11 Jun 2006
Posty: 63
Skąd: Gryfino

PostWysłany: Wed Apr 04, 2007 11:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To pogadamy jak ślepi o kolorach Smile
I u mnie za dwa tygodnie pojawi sie serwer.

Raczej nie zostanie on głównym serwerem szkoły, bo czarną robotę robią Linuxy.
Czy wiesz ile kont będzie prekonfigurowanych i jak najlepiej ustalić nazwy użytkowników (potrzebuję ok. 700) tak, aby za rok nie trzeba było robić wszystkiego od nowa?
_________________
Zespół Szkół
Gryfino
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Apr 05, 2007 12:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ligan napisał:
Przed rokiem można było miniaka dostać za 1900 zł. Biorąc pod uwagę, że w tej cenie jest system za ok. 500 zł i pakiet iLive (a tego chyba na Linuxie nie znajdzie się) cena była rewelacyjna.

Oczywiście, porównanie wypadnie inaczej jeśli do ceny peceta doliczymy XP Pro* za 500 zł, wtedy i względnego peceta nie kupimy za mniej niż 2000. Co do pakietu iLive - to znam go wyłącznie z prezentacji i opisów i oczywiście gotowca na żadnym systemie nie ma, żeby można to porównać**.

---
* Tylko XP Pro można porównywać z normalnym systemem sieciowym.
** Mówiąc w tym kontekście o linuksie miałem na myśli fakt, że można sobie skonfigurować komputer mający wszelkie funkcje maca, a nawet więcej, jednak wymaga to sporo pracy i trochę umiejętności.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Thu Apr 05, 2007 6:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ligan napisał:
...Raczej nie zostanie on głównym serwerem szkoły, bo czarną robotę robią Linuxy.
Czy wiesz ile kont będzie prekonfigurowanych i jak najlepiej ustalić nazwy użytkowników (potrzebuję ok. 700) tak, aby za rok nie trzeba było robić wszystkiego od nowa?

Kont uczniowskich prekonfigurowanych będzie na serwerze bodajże 22 ale tworzenie nowych MOŻE polegać na powielaniu istniejących i zmianie nazwy (jeśli chcemy nadawać te same przywileje). Tych kont możesz zakładać ... tysiące. Przeinstalowywanie systemu, to nie jest normalna sprawa w Mac OS X Smile mi zdarzało się to tylko wtedy, gdy przechodziłem na wyższą wersję systemu. (innych powodów nie miałem) Smile To było na systemie "klienckim" ale na systemie serwerowym też raczej kłópotów nie było. Np. obecnie odbywa się migracja kont z edu.apple.pl na eduapple.pl i odbywa się to bez zgrzytów (byle użytkownicy sami pamiętali o tym). Do tej pory na serwerze edu.apple.pl było kilka tysięcy kont pocztowych i kilkaset kont ftp (dla wszystkich szkół makowych) i chodziło to na iMaczku podobnym do tego jaki miałem w Kęsowie. Na wszelki wypadek przypomnę, że klientem dla Mac OS X Serwera może być dowolny system operacyjny.
_________________
"Think Different"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
ligan
Użytkownik Forum


Dołączył: 11 Jun 2006
Posty: 63
Skąd: Gryfino

PostWysłany: Thu Apr 05, 2007 9:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
** Mówiąc w tym kontekście o linuksie miałem na myśli fakt, że można sobie skonfigurować komputer mający wszelkie funkcje maca, a nawet więcej, jednak wymaga to sporo pracy i trochę umiejętności.


Ja twierdzę, że określenie "trochę" pasuje do Ciebie, dla mnie byłoby to wyzwanie niosące sporo trudu ale i satysfakcji. Co ciekawe to użytkownicy maków raczej nie poprawiają systemu a skupiają się na pracy w programach. Tak więc biorąc pod lupę zwykłego usera jest on bardziej wydajny, choć ktoś zaawnsowany powie zawsze, że żaden system operacyjny w pracy mu nie przeszkadza, bo potrafi sobie go dostosować.
Cytat:
Kont uczniowskich prekonfigurowanych będzie na serwerze bodajże 22 ale tworzenie nowych MOŻE polegać na powielaniu istniejących i zmianie nazwy (jeśli chcemy nadawać te same przywileje). Tych kont możesz zakładać ... tysiące.

Dzięki, mi wystarczy tylko tysiąc.
_________________
Zespół Szkół
Gryfino
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Mac Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group