Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Mandriva 2007

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wkapsel14
Użytkownik Forum


Dołączył: 06 Dec 2006
Posty: 2
Skąd: Ludwichowo

PostWysłany: Wed Dec 06, 2006 2:24 pm    Temat postu: Mandriva 2007 Odpowiedz z cytatem

Zainstalowałem sobie w/w system. Niestety nie mam podczas logowania trybu graficznego. Instalacja przebiegła bez żadnych problemów. Mam Radeona X700. Próbowałem różnych konfiguracji k. graficznych VESA, VGA, Ati, Radeon, ale żadna z nich się nie włącza. Jestem początkującym użytkownikiem sys. Linux. Byłem na zajęciach z p. Maćkiem w Kęsowie i bardzo bym chciał rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
15-latek
Użytkownik Forum


Dołączył: 05 Apr 2005
Posty: 106

PostWysłany: Wed Dec 06, 2006 3:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Primo jak zmieniales konfiguracje kart graficznych? Modyfikowales ręcznie plik /etc/X11/xorg.conf czy uzywales jakis konfiguratorow? Btw, wiesz w ogóle do czego służy plik /etc/X11/xorg.conf? Secundo Jak sie chce sz dowiedziec czegos o Linuksie to polecam http://www.google.pl
_________________
"Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside"|Linux register user 408686
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Dec 06, 2006 6:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja bym nie radził modyfikacji xorg.conf, bo dla początkującego użytkownika ten plik stanowić będzie zagadkę. Ergo - rada bezużyteczna.
W mandrivie 2007 podczas instalacji należy przetestować ustawienia grafiki w końcowej fazie (podsumowanie instalacji) system bowiem wybiera często zbyt wyżyłowane parametry. Na dwóch komputerach już spotkałem się z efektem problemów z iksami po świeżej instalacji. Rozwiązaniem jest uruchomienie narzędzia konfiguracji w trybie tekstowym. Jeśli po uruchomieniu ekran miga i nic nie można zrobić, trzeba uruchomić system w trybie failsafe. W przeciwnym wypadku wystarczy zalogowac się jako root i wpisać polecenie: drakconf. Uwaga! Nie można liczyć na myszkę w trybie tekstowym (używamy klawiszy strzałek, tab, spacji i enter). Z menu wybieramy display i ustawiamy na nowo tryb wyświetlania, kartę, rozdzielczość. Należy na początku przyjąć mniejsze ustawienia. Należy pamiętać, że rozdzileczość np 1024x768 wybieramy nie tlko dla karty ale i monitora. Na początek sugerowałbym sterownik vesa, a potem wgranie natywnego sterownika ati.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
wkapsel14
Użytkownik Forum


Dołączył: 06 Dec 2006
Posty: 2
Skąd: Ludwichowo

PostWysłany: Fri Dec 08, 2006 2:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, ja już próbowałem testowanie, ale nic nie pomaga nawet, trybie failsafe. Jedyną konfiguracją nieprzetestowaną jest modyfikacja configu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Dec 08, 2006 5:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wierzę. Trzeba jeszcze pamiętać o tym, że dokonaną w drakconfie konfigurację trzeba zapisać. W ostatecznosci windowsowym sposobem można wszystko inastalować na nowo Razz
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
15-latek
Użytkownik Forum


Dołączył: 05 Apr 2005
Posty: 106

PostWysłany: Fri Dec 08, 2006 7:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Osobiście proponuje odpalić jakąś dystrybucje LiveCD np. Ubuntu, podmontować partycję Mandrivy, przyjrzeć logi X'ów i ewentualnie zmodyfikować /etc/X11/xorg.conf
_________________
"Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside"|Linux register user 408686
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sat Dec 09, 2006 6:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W takim wypadku wystarczy skopiowac ten z livecd do /etc/x11 w mandrivie...
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sun Dec 10, 2006 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

15-latek napisał:
Osobiście proponuje odpalić jakąś dystrybucje LiveCD np. Ubuntu, podmontować partycję Mandrivy, przyjrzeć logi X'ów i ewentualnie zmodyfikować /etc/X11/xorg.conf

15-latku... Twoje rady dla początkującego usera są kompletnie bezużyteczne! Gdyby wiedział jak wyedytować owy konfig żeby było dobrze, na pewno by już to zrobił.

Spróbuj może w tym wypadku innej dystrybucji? Być może wspomniane ubuntu? Kiedy poznasz system, będziesz mógł w nich przebieraćSmile
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group