Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

macowe impresje na gorąco...
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Mac
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dracon
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Mar 2005
Posty: 25
Skąd: £ódź

PostWysłany: Sun May 07, 2006 12:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam kilku znajomych, którzy sobie chwalą Maki. Jest to również lepszy sprzęt od PC (mam na myśli wykonanie) bo w przypadku pecetów to jest najtańszy złom spełniający określone wymagania w siwz-e, w dodatku z uwagi na krótki okres przygotowania sprzęt - to jakość jego złożenia jest katastrofalna - mam EFS 2004 (koniec 2005r.) i takie przypadki jak nie wetknięte kable (zasilania, sygnałowe) to dość popularne zjawisko a jeszcze gorsze to połamane wtyczki od kabli do dysków SerialATA (komputer się uruchamia ale błędy w transmisji – raz styka raz nie – wystarczy lekkie poruszenie komputera – czasami uruchamia się 10 minut – po rozebraniu okazuje się , że jest pęknięta wtyczka SATA) – takie komputery przygotowuje np. INCOM z Wrocławia. W EFS 2005 oszczędzano 50 groszy na programie do nagrywania –zamiast Nero Express inny soft – tańszy.

Wracając do „Owoców” to komputery te są o wiele lepsze jakościowo ale trzeba się zapoznać z filozofią obsługi, mysz, przeglądarka, niestety mniejszy wybór programów i prawie brak możliwości rozbudowy. U mnie na zajęciach uczniowie mają za zadanie złożyć sprawnego PC-ta (oczywiście staroć ATX - działająca) – Maka nie dałbym do ręki. Ogólnie mówiąc coś za coś. Ja nie mam czasu uczyć się nowych rzeczy więc wybieram PC do szkoły.

Pozdrawiam
_________________
SBS 2000/2003 (jesień 2002/jesień 2005 EFS 2004)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Sun May 07, 2006 11:23 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

No tak jest wiele prawdy w tym, co piszesz Sebastian. Ale są również sytuacje (obecnie coraz częściej), że pracownia stanowić ma centrum informacji, które jest elementem lekcji nauczycieli różnych przedmiotów. Poszukiwania rozwiązań zwłaszcza w internecie to doskonały sposób, by główne cele lekcji realizować w warunkach pełnej estetyki i bezpieczeństwa. To jak mi się wydaje gwarantują MACi. Sprzęt wymaga tylko uruchomienia i poprawnego działania. Można założyć, że realizują je również SBSy, ale jak sam stwierdziłeś sprzęt, który ostatnio dostarczają to przysłowiowy "złom". Odnoszę wrażenie, że coraz częściej chodzi o opróżnianie postarzałych zapasów niż o wdrażanie najnowszych technologi info do szkół. Jeśli miejsce z Macami potraktujemy, jako główne centrum multimedialne (co w bibliotece często jest trudne do realizacji) zwłaszcza, gdy prowadzimy lekcję, to wydaje się celowe postawienie na taki sprzęt. W takiej sytuacji najważniejsza jest niezawodność i bezpieczeństwo przy niewielkich nakładach i zaangażowaniu tzw. administratorów. Tak sobie to wyobrażam. W nowym projekcie postawiłem na MACi. Możliwe, że życie zweryfikuje moje poglądy.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
15-latek
Użytkownik Forum


Dołączył: 05 Apr 2005
Posty: 106

PostWysłany: Sun May 07, 2006 1:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nio to panowie, jesli Maci są takie dobre jak piszecie (a są), to wdrażajcie je do polskich szkół. Będę bardzo zadowolony, kiedy zamiast ciut sędziwego już SBS 2000 zobacze nawet MiniMaca w najtańszej konfiguracji. Mam dośc sytuacji, kiedy mówię ludziom, że zbieram na iMaca, a oni pytają co to takiego.
_________________
"Linux is like a wigwam. No gates, no windows and apache inside"|Linux register user 408686
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sun May 07, 2006 2:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

15-latek napisał:
Nio to panowie, jesli Maci są takie dobre jak piszecie (a są), to wdrażajcie je do polskich szkół. Będę bardzo zadowolony, kiedy zamiast ciut sędziwego już SBS 2000 zobacze nawet MiniMaca w najtańszej konfiguracji. Mam dośc sytuacji, kiedy mówię ludziom, że zbieram na iMaca, a oni pytają co to takiego.

Dobre są. Ale czy na pewno dobre jest to co trafia do szkół? W szkole sąsiadującej z moją, w której znam nauczyciela informatyki Macy stwarzają dużo więcej problemów niż PC'ty. Sieć radiowa ktorą są połączone po prostu sprawia same problemy. Z tego co wiem, do szkół nie idą mini Macy tylko EduMac czy jakos tak;) Te takie z tym "tyłkiem'Wink

Cóż. Założe sie ze gdybyś powiedział że zbierasz na sbs'a też by nie wiedzieli o co chodzi. No ale powodzenia;) Ja poczekam jednak aż wygram w totka albo aż staniejąWink


Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Tue May 23, 2006 7:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dracon napisał:
...Wracając do ?Owoców? to komputery te są o wiele lepsze jakościowo ale trzeba się zapoznać z filozofią obsługi, mysz, przeglądarka, niestety mniejszy wybór programów i prawie brak możliwości rozbudowy...

Filozofia jest taka, że ma być prosto intuicyjnie, tak aby średniointeligentny Amerykanin sobie poradził Smile Co do myszy, to Apple długo trwał przy jednoprzyciskowej, chociaż system wspierał wieloprzyciskowe a wciskając na klawiaturze Ctrl z przycisku dostajemy prawy przycisk, albo można kupić i podłączyć (bez sterowników) zwykła wieloprzyciskową. Jednak od jakiegoś czasu produkują jeszcze inne "cudo" Smile przeglądarki są ... analogiczne tzn. Mozilla, FireFox, Opera i wiele wiele innych no może IExplorer nie jest tak wspierany ale istnieje Smile co do wyboru programów to jest to temat rzeka, bo może i jest mniej ale praktycznie do wszystkiego są i to na ogół nie gorsze Smile i rozbudowywać wbrew pozorom też idzie Smile


Ostatnio zmieniony przez Jacko dnia Tue May 23, 2006 9:02 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue May 23, 2006 8:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
niestety mniejszy wybór programów i prawie brak możliwości rozbudowy

No i znowu słyszę o jakimś rzekomym braku programów. Co rusz ktoś uzasadnia chęć trwania przy windowsie, bo "na linuksa nie ma programów"... a teraz to samo o macu. To jest nieprawda - programy są (przypomnę, że MacOSX to unix). Co takiego jest na windowsie, czego brakuje w linuksie czy macu? Wirusolubnego IE? Większość znajomych w momencie, gdy ich poproszę o konkrety, mówi: "eee... tego.. no...."
Oczywiście nie będę namawiał do porzucenia Windows kogoś kto np. potrzebuje AutoCADa, wiadomo, że większość gier jest na Windows... i cała masa sharewarowego chłamu, który jest źródłem problemów.
A co do możliwości rozbudowy maców. Obecnie kiedy jest usb, to naprawdę żaden problem.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Wed May 24, 2006 7:28 am    Temat postu: Pracownia Odpowiedz z cytatem

Tutaj w zupełności zgodzę się z Mackiem chyba pod każdym względem. Jeśli jednak chodzi o oprogramowanie to jest więcej nawet jak na Windowsy. Jak dodamy oprogramowanie windowsowskie jakie możemy uruchamiać na Macach do tego co jest do Maca plus aplikacje Linuxowe, które też możemy uruchamiać na tym sprzęcie to chyba wybór jest spory.
A dzięki tej pracowni ja w swojej szkole od przyszłego roku wdrażam innowacje pod tytułem "Klasa multimedialna" co spotkało się ogromnym popraciem mojej dyrekcji. Dlatego uważam, że powinniśmy pokazać uczniom coś innego niż Windowsy. Zresztą już o tym pisałem.
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wed May 24, 2006 11:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
No i znowu słyszę o jakimś rzekomym braku programów. Co rusz ktoś uzasadnia chęć trwania przy windowsie, bo "na linuksa nie ma programów"... a teraz to samo o macu. To jest nieprawda - programy są (przypomnę, że MacOSX to unix). Co takiego jest na windowsie, czego brakuje w linuksie czy macu? Wirusolubnego IE? Większość znajomych w momencie, gdy ich poproszę o konkrety, mówi: "eee... tego.. no...."

A ja potrafie konkrety. Są takie dziedziny, w których jest potrzebne oprogramowanie z windowsa.

Przykład? Żaden profesionalny grafik nie zamieni photoshopa na Gimpa - nie z przyzwyczajenia. Dlatego ze to mimo wszystko programy na innym poziomie. Dla zwykłego śmiertelnika który robi jakieś strony, podstawową grafike gimp czy inne narzedzie wystarczy w zupelnosci, dla profesionalisty juz nie.

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed May 24, 2006 11:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba nie czytałeś uwaznie? Napisałem o wyjątkach. Grafik może musi mieć Photoshopa, inżynier AutoCADa. Mówię tu o ogromnej większości userów, w tym także szkolnych. Gadanie o braku programów na maca czy linuksa zakrawa na żart, jeśli weżmiemy pod uwagę pracownie z sbsem, które są "gołe i wesołe" - prócz office nie ma tam NIC.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Jacko
Użytkownik Forum


Dołączył: 17 May 2006
Posty: 111
Skąd: Wapno/Damasławek

PostWysłany: Thu May 25, 2006 5:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Photoshop? Oczywiście, że jest Photoshop na Macintosha (podejrzewam, że był wcześnej, niż na Win) - firma Adobe współpracuje od początku z Apple i praktycznie wszystkie ich programy są w wersji na Mac OS X. Akurat branża DTP jest wręcz "opanowana" przez Apple, większość poważnych agencji reklamowych i drukarń pracuje właśnie na makach. Dla przykładu format PDF jest już w systemie Mac OS X (nie jest potrzebny wcale Acrobat aby przeczytać PDF-a, można robić zrzuty ekranowe właśnie w PDF itd.) Podsumowjąc Photoshop to chybiony przykład braku oprogramowania - naprawdę jest Photoshop w wersji Mac i czasami szybciej była wyższa wersja właśnie na Mac OS X Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Mac Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group