Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

sbs 2003 Jaki powinien być dns na karcie LAN?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leszek Giernacki
Użytkownik Forum


Dołączył: 11 Oct 2015
Posty: 9
Skąd: Radom / Sułkowice

PostWysłany: Wed Oct 14, 2015 1:47 pm    Temat postu: sbs 2003 Jaki powinien być dns na karcie LAN? Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie.

Zainstalowałem pracownię na nowo - niebieska kolekcja. Trochę się boję ruszać nowszych edycji (bo już taki strachliwy jestem) Po zainstalowaniu w ubiegłym tygodniu edycji 2007-2008 nie wiem czy wszystko jest bo nie wiem co wchodzi w skład tej edycji a instalowała się za krótko. Następna próba zainstalowania w przyszłym tygodniu Smile
Przed wpięciem działała jak burza, instalacja, konfiguracja sieci - wszystko OK. Spiąłem dyski w RAID - mirror, podłączyłem pracownię i masakra - serwer uruchamia się 15 - 18 minut - chwilami przy startowaniu zatrzymując się na dłużej. Stacje logują się również bardzo - wprost nienaturalnie długo. Mozilla zainstalowana na nich zanim wyświetli stronę to chyba śpi.
Na ruterze ustawiony na stałe adres dla serwera i pod ten adres pootwierane i przekierowane porty dla NO-IP. Pulpit zdalny działa.
DNS podczas instalacji ustawiony na IP karty LAN 10.0.0.1
Ale jaki powinien być DNS karty LAN to ja nie wiem - nie pamiętam. Czy może to być przyczyną fatalnie wolnego ładowania się stacji i stron na stacjach roboczych?

I jeszcze jedno pytanie co to jest adres usługodawcy internetowego w tym przypadku TPSA, Neostrada, który trzeba wpisać przy konfiguracji sieci i niektórych usług np. DNS?
Czy TPSA dla Neostrady za dodatkową opłatą przydziela stałe adresy IP? - Ot takie pytanie administratora z przypadku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Oct 15, 2015 11:18 am    Temat postu: Re: sbs 2003 Jaki powinien być dns na karcie LAN? Odpowiedz z cytatem

Leszek Giernacki napisał:
Zainstalowałem pracownię na nowo - niebieska kolekcja. Trochę się boję ruszać nowszych edycji (bo już taki strachliwy jestem) Po zainstalowaniu w ubiegłym tygodniu edycji 2007-2008 nie wiem czy wszystko jest bo nie wiem co wchodzi w skład tej edycji a instalowała się za krótko. Następna próba zainstalowania w przyszłym tygodniu Smile
Niebieska, o ile dobrze pamiętam, to Jesień 2005. Miałem pracownię z tej edycji i działała poprawnie choć były drobne mankamenty, które po instalacji serwera trzeba było poprawić. Z moich doświadczeń wynika, ze najlepszą, najbardziej dopracowaną edycją była tzw. czerwona czyli Jesień 2007/Wiosna 2008. Tu po instalacji nic nie trzeba było poprawiać.
Leszek Giernacki napisał:
Przed wpięciem działała jak burza, instalacja, konfiguracja sieci - wszystko OK. Spiąłem dyski w RAID - mirror, podłączyłem pracownię i masakra - serwer uruchamia się 15 - 18 minut - chwilami przy startowaniu zatrzymując się na dłużej. Stacje logują się również bardzo - wprost nienaturalnie długo. Mozilla zainstalowana na nich zanim wyświetli stronę to chyba śpi.
Być może to efekt RAID-a.
Leszek Giernacki napisał:
Na ruterze ustawiony na stałe adres dla serwera i pod ten adres pootwierane i przekierowane porty dla NO-IP. Pulpit zdalny działa.
DNS podczas instalacji ustawiony na IP karty LAN 10.0.0.1
Adres DNS jest taki jak główny adresIP serwera czyli adres karty LAN. Ustawiany jest automatycznie podczas instalacji. Domyślnie to właśnie 10.0.0.1.
Leszek Giernacki napisał:
Ale jaki powinien być DNS karty LAN to ja nie wiem - nie pamiętam. Czy może to być przyczyną fatalnie wolnego ładowania się stacji i stron na stacjach roboczych?
Adres masz dobry - jw. To nie jest przyczyna. Prędzej przyczyną może być DHCP - zdarzało mi się to w tej edycji: http://sbs.oeiizk.edu.pl/arch/index.php?sr=faq#p23
Leszek Giernacki napisał:
I jeszcze jedno pytanie co to jest adres usługodawcy internetowego w tym przypadku TPSA, Neostrada, który trzeba wpisać przy konfiguracji sieci i niektórych usług np. DNS? Czy TPSA dla Neostrady za dodatkową opłatą przydziela stałe adresy IP? - Ot takie pytanie administratora z przypadku.
Gdy serwer SBS stoi za routerem (od strony łącza internetowego), to nie interesuje go publiczny adres IP, który w przypadku Neostrady jest zmienny. Przy konfiguracji połączenia internetowego przy pomocy kreatora potrzebujemy jedynie adresy DNS dostawcy usług internetowych. W przypadku Neostrady to 194.204.152.34 i 194.204.159.1. Nie ma opcji wykupienia publicznego IP. Była inna usługa internet DSL (czy jakoś tak) z publicznym IP, nie wiem czy jeszcze jest. Skoro działa Ci pulpit zdalny poprzez no-ip to nie potrzebujesz stałego IP. W takiej sytuacji na serwerze SBS można nawet utrzymywać stronę www, ale nie jest to dobre rozwiązanie. Poza tym wiele routerów posiada obecnie opcję DDNS (dynamiczny DNS) i korzystając z niej nie trzeba używać serwisów typu no-ip. Instrukcje do różnych edycji i wiele innych informacji masz tu.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group