Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Stary serwer SBS 2003 edycja 2007/2008 i nowe stacje z Win7
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wed Oct 01, 2014 8:53 am    Temat postu: Re: Zapytanie Odpowiedz z cytatem

Danny napisał:
czy na stacjach uczniowskich z windowsem 7, także potrzebna jest instalacja ISA?
Tak.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rafal
Użytkownik Forum


Dołączył: 20 Aug 2014
Posty: 61
Pomógł: 1
Skąd: Legionowo

PostWysłany: Thu Oct 23, 2014 7:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może mi ktoś wyjaśnić w jakim celu instaluje się tego klienta ISA na stacjach?? (czy to xp czy co innego) wystarczy, że jest na serwerze. Nowego kompa z W7 albo świeżą instalkę XP podłączam tylko do domeny i wszystko działa, dodatkowo na serwerze robię regułki na blokowanie konkretnych stron www albo blokadę pobierania konkretnych formatów plików i tez działa. Powiem szczerze, że nigdy nie robiłem żadnego IPATA ani innych obrazów jednostek... stawiałem tylko serwer z kolekcji i wszystko gra, hhmmmm w żadnej szkole chyba nie mam już stacji podpiętej pod serwer która miałaby jeszcze nieruszany system od czasów stawiania pierwszy raz całej pracowni Razz wszystkie są już po standardowych formatach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Oct 23, 2014 8:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A wiesz po co masz serwer ISA? To działa na zasadzie serwer-klient (klasyczna architektura). ISA Server na serwerze SBS i ISA klient na stacji roboczej. iPAT (nie IPAT, zresztą, dotyczy do tylko konkretnej płyty głównej Intela) nie ma nic wspólnego z obrazami stacji czy z ISA.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rafal
Użytkownik Forum


Dołączył: 20 Aug 2014
Posty: 61
Pomógł: 1
Skąd: Legionowo

PostWysłany: Thu Oct 23, 2014 8:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiem po co jest ISA ale wystarczy, że jest na serwerze, bo i tak działa jak i reguły, które sam robię, nie wiem tylko po co zaśmiecać stacje tym programem Client Firewall (czy jakoś tak) ??

ipat czy inaczej - wszystko jedno, chodziło mi o to że nie trzeba też stawiać stacji z oryginalnych (dostarczonych z pracownią) obrazów z serwera żeby pracownia działała poprawnie no ale są plusy i minusy...

plusy - nie trzeba na każdej stacji instalować office'a, stacje są już podpięte do domeny, więcej nie widzę

minusy - obrazy są stare z Service Pack 2 !!!! (konieczność doinstalowywania milionów poprawek z Win Update), mnóstwo niepotrzebnych programów, problemy ze sterownikami przy różnych konfiguracjach stacji (nowe komputery, kompy dostarczone z pracowni ale naprawiane, np. płyty główne)

to tak na szybko

Czy wie ktoś jak sobie poradzić ze skrótami w menu start z dwoma różnymi offisami ? Mam 3 szkoły w których połączone są dwie pracownie (stara i nowsza) w starszej był office 2003 a w nowszej 2007 a wszystkie 20 stacji podłaczone są do nowszego serwera (bo szybszy i ma nowszą kolekcję 2007/2008) i teraz jest problem ze skrótami w menu start do office... chciałbym żeby 10 PC z office 2003 miało na poziomieD miało skórty do swojego offisa a pozostałe 10 PC do 2007...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Fri Oct 24, 2014 10:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rafal napisał:
wiem po co jest ISA ale wystarczy, że jest na serwerze, bo i tak działa jak i reguły, które sam robię, nie wiem tylko po co zaśmiecać stacje tym programem Client Firewall (czy jakoś tak) ??
W pracowniach z projektów MEN z SBS 2003 (2000 również) poprawnie zainstalowanych z kolekcji dostęp do internetu na stacjach realizowany jest poprzez serwer proxy, którym jest (m.in.) ISA Server, poprzez Client ISA Firewall. Jedynie konta z grupy administratorzy korzystają z internetu z pominięciem klienta (przy odpowiednio skonfigurowanej przeglądarce). Prawdopodobnie masz stacje klienckie w jednostce Comoputers (tam są po ręcznym dodaniu do domeny jeśli wcześniej nie miały konta w AD) w AD, a nie w przewidzianym w projekcie kontenerze (np. XP w Men/komputery).
rafal napisał:
ipat czy inaczej - wszystko jedno, chodziło mi o to że nie trzeba też stawiać stacji z oryginalnych (dostarczonych z pracownią) obrazów z serwera żeby pracownia działała poprawnie no ale są plusy i minusy...
W tylko jednej edycji pracowni był iPAT (2007/2008), który wymaga specyficznej płyty głównej Intela na stacjach roboczych. Poza nim zawsze można było instalować stacje robocze przy wykorzystaniu usługi WDS (wcześniej RIS).
rafal napisał:
plusy - nie trzeba na każdej stacji instalować office'a, stacje są już podpięte do domeny, więcej nie widzę
minusy - obrazy są stare z Service Pack 2 !!!! (konieczność doinstalowywania milionów poprawek z Win Update), mnóstwo niepotrzebnych programów, problemy ze sterownikami przy różnych konfiguracjach stacji (nowe komputery, kompy dostarczone z pracowni ale naprawiane, np. płyty główne)
Zasadniczym plusem jest szybkość instalacji stacji roboczych - całą pracownię można zainstalować w 2-3 godziny. Poza tym przy instalacji z WDS stacje są od razu we właściwej jednostce organizacyjnej w AD. Można utworzyć własny obraz z wszystkimi programami i aktualizacjami i z niego instalować. Można utworzyć kilka obrazów dla różnych konfiguracji sprzętowych.
Oczywiście, ręczne dodanie stacji z gotowym systemem również prowadzi do celu (należy również ręcznie przenieść ją z Computers do właściwej jednostki). No, ale ręczna instalacja jednej stacji (z oprogramowaniem) i ręczne dodawanie do domeny i AD to tyle czasu co instalacja całej pracowni przez WDS (albo iPAT) albo nawet dłużej. Aktualizacjami systemowymi stacji roboczych też można zarządzać centralnie, z serwera, przy wykorzystaniu narzędzia WSUS (instalowane wraz z serwerem SBS przy wykorzystaniu czerwonej kolekcji i nowszych).
rafal napisał:
Czy wie ktoś jak sobie poradzić ze skrótami w menu start z dwoma różnymi offisami ? Mam 3 szkoły w których połączone są dwie pracownie (stara i nowsza) w starszej był office 2003 a w nowszej 2007 a wszystkie 20 stacji podłaczone są do nowszego serwera (bo szybszy i ma nowszą kolekcję 2007/2008) i teraz jest problem ze skrótami w menu start do office... chciałbym żeby 10 PC z office 2003 miało na poziomieD miało skórty do swojego offisa a pozostałe 10 PC do 2007...
Można użytkowników na komputerach z Office 2003 przenieść np. do poziomuC, a z Office 2007 pozostawić w D. W C zrobić skróty do 2003.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rafal
Użytkownik Forum


Dołączył: 20 Aug 2014
Posty: 61
Pomógł: 1
Skąd: Legionowo

PostWysłany: Sat Oct 25, 2014 4:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak nie do końca rozumiem przeniesienie użytkowników... mógłbyś krok po kroku ?? i wiesz może jak skopiować/nadać uprawnienia z poziomu D na C (nauczyciele chcą pracować tylko na poziomie D) ?

Dziękuję za dotychczasową pomoc!

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sun Oct 26, 2014 8:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaznaczyć użytkowników w AD i z menu kontekstowego wybrać Przenieś. Co do poziomu D: możesz w GPO dla poziomu C ustawić restrykcje podobne dla D. Wcześniej dowiedz się od nauczycieli co chcą mieć.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PawełP
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Nov 2014
Posty: 5
Skąd: Zgorzelec

PostWysłany: Mon Feb 16, 2015 3:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie,

Chciałbym odświeżyć temat, ponieważ niektórzy już przechodzili przez to co mnie czeka. Planuję wymianę komputerów w pracowni.
Obecnie jest serwer dell z Windows serwer 2003 (edycja jesień2007/wiosna2008), stacje robocze z WinXP. Planuję zakup poleasingowych komputerów dell o specyfikacji: Intel C2D 3.0, 4GB Ram.
Do wyboru system Win7 lub Win8.1 i office 2013. I teraz moje pierwsze pytania.
Czy Win serwer2003 będzie współpracował z Win8.1, jeżeli tak to czy jest to dobre rozwiązanie?
Czy do tej pracowni mogę kupić upg office?

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Mon Feb 16, 2015 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PawełP napisał:
Obecnie jest serwer dell z Windows serwer 2003 (edycja jesień2007/wiosna2008), stacje robocze z WinXP. Planuję zakup poleasingowych komputerów dell o specyfikacji: Intel C2D 3.0, 4GB Ram.
Do wyboru system Win7 lub Win8.1 i office 2013. I teraz moje pierwsze pytania.
Czy Win serwer2003 będzie współpracował z Win8.1, jeżeli tak to czy jest to dobre rozwiązanie?
Z Windows 7 współpraca bez zastrzeżeń. Zasady grup obowiązuja dla Visty.
PawełP napisał:
Czy do tej pracowni mogę kupić upg office?
To musisz zapytać u sprzedawcy.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PawełP
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Nov 2014
Posty: 5
Skąd: Zgorzelec

PostWysłany: Mon Feb 16, 2015 9:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję bardzo za odpowiedź.
A czy orientujesz się czy z 8.1 też nie ma problemu?
Niedługo wsparcie dla win7 się kończy i dlatego zastanawiam się czy od razu nie brać 8.1.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Mon Feb 16, 2015 11:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PawełP napisał:
Dziękuję bardzo za odpowiedź.
A czy orientujesz się czy z 8.1 też nie ma problemu?
Prawdopodobnie nie ma. Ale ja nie mam w tym względzie doświadczenia.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bw
Użytkownik Forum


Dołączył: 20 Oct 2008
Posty: 29
Pomógł: 1
Skąd: G-wo

PostWysłany: Tue Feb 17, 2015 8:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Też postawiłem pracownię na poleasingowych HP, ale na server kupiłem wersję edukacyjną Win server 2012 R2 standard. Server jest zwykłym kompem HP z dwurdzeniowym procesorem 3 GHz z 4 GB RAM. Obsługuje 15 stacji i działa zdecydowanie lepiej niż wszystkie edycje ministerialne. WS 2012 udostępnia zasady grup dla win7 oraz 8.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PawełP
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Nov 2014
Posty: 5
Skąd: Zgorzelec

PostWysłany: Wed Feb 18, 2015 12:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ile kosztował system WS 2012 edu?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
bw
Użytkownik Forum


Dołączył: 20 Oct 2008
Posty: 29
Pomógł: 1
Skąd: G-wo

PostWysłany: Wed Feb 18, 2015 8:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kupowałem w sierpniu 2014r.
WS2012 1100 zł i około 400 zł za 15 licencji dostępowych
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group