Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Konfiguracja XAMPP - strona www do ćwiczeń

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
krzyslezak
Użytkownik Forum


Dołączył: 18 Dec 2014
Posty: 6
Skąd: Siemianowice Śląskie

PostWysłany: Thu Dec 18, 2014 9:15 pm    Temat postu: Konfiguracja XAMPP - strona www do ćwiczeń Odpowiedz z cytatem

Ponieważ jestem nowym użytkownikiem tego forum na wstępie gorąco witam wszystkich i mam nadzieję, że z Waszą pomocą będę mógł poszerzać swoją wiedzę ale również służę swoim kilkuletnim doświadczeniem z szkolną pracownią (pracownia z projektu na SBS2003).

Problem z jakim się spotkałem, a nad którym nie miałem jeszcze czasu zbyt długo posiedzieć (do tej pory większość rzeczy udawało mi się jakoś metodą prób i błędów rozpracować) to stworzenie lokalnego serwera na którym uczniowie mogliby uczyć się tworzenia stron WWW za pomocą jakiegoś CMS-a. Przygotowałem sobie specjalnie na tę okazję komputer (Win XP SP3, tak jak reszta w pracowni), który podłączyłem do sieci i zainstalowałem pakiet XAMPP (1.8.2-6). I tak:

1. Na tym serwerze wszystko śmiga (w konsoli xampp Apach i bazy załączone, w przeglądarce bez problemu wchodzę na localhost, mogę zainstalować Joomle) natomiast przy próbie wejścia z innej stacji roboczej (w przeglądarce wpisuję wewnętrzny adres IP serwera) pojawia się komunikat o zabezpieczeniach:

Dostęp zabroniony!

XAMPP nowych koncepcji bezpieczeństwa:

Dostępu do żądanego katalogu jest dostępna tylko w sieci lokalnej.

To ustawienie można skonfigurować w pliku "httpd-xampp.conf".

Ponieważ nie jestem zbyt biegły w php i kwestiach konfiguracji takiego serwera nie za bardzo chciałem grzebać w tym pliku (a może to wina sbs-a w pracowni?) więc proszę ewentualnie o wskazówki co tam zmienić ewentualnie dodać.

2. Jeżeli chodzi o cały projekt to chciałbym aby na postawionym serwerze uczniowie mogli nauczyć się instalacji Joomli, a następnie stworzenia na tej platformie strony www. Chciałbym również (tylko nie wiem czy to możliwe, jeszcze tego nie testowałem) żeby na tym serwerze mogło równocześnie działać kilka grup, każda na swojej stronie. Nie wiem czy wystarczy w folderze xampp/htdocs utworzyć dla każdej grupy osobne foldery np.: grupa1, grupa2, itd. i w każdym z osobna zainstalować Joomle i przypisać do każdej grupy inną bazę danych. Nie jestem pewien czy to zadziała.

Jeżeli ktoś ma jakieś doświadczenia w tej kwestii bądź będzie potrafił udzielić mi jakiś wskazówek i podpowiedzi to z góry wielkie dzięki.
_________________
Pozdrawiam. Krzysiek.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Dec 19, 2014 1:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No cóż. Nie przyszło mi nigdy do głowy używać Apache na Windows, więc trudno mi powiedzieć jakie są ustawienia domyślne i gdzie one dokładnie się znajdują. Zapewne jednak jest tam dyrektywa zabraniająca dostępu.
Szukaj wpisu podobnego do poniższego:
Kod:
    Order Deny,Allow
    Deny from All
    Allow from 127.0.0.1

Należy to zmienić tak, aby porządek reguł był Allow,Deny i Allow from all.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Fri Dec 19, 2014 9:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bez problemu można, do ćwiczeń z CMS opartym na PHP, używać serwera SBS. Należy zainstalować na nim obsługę języka PHP, serwer baz danych MySQL oraz phpMyAdmin. Serwer WWW już jest - IIS. Do celów jakie wymieniono całkowicie to wystarcza. Uczniowie mogą ćwiczyć na swoich kontach. Odpowiednie instrukcje można znaleźć na starej stronie OEIiZK.
Przerabiałem to parę lat temu gdy jeszcze pracowałem jako nauczyciel.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
krzyslezak
Użytkownik Forum


Dołączył: 18 Dec 2014
Posty: 6
Skąd: Siemianowice Śląskie

PostWysłany: Fri Dec 19, 2014 6:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki wielkie za wskazówki. Nie miałem dzisiaj za wiele czasu na testy ale chyba będzie działać. Najpierw pogrzebałem trochę w pliku 'httpd-xampp.conf' i w paru miejscach pozmieniałem wpisy na 'Allow from all'. Dodatkowo dodałem komputer do domeny i przy logowaniu na administratora 'Odblokowałem' zaporę (wcześniej instalowałem i uruchamiałem XAMPP-a na wyłączonym antywirusie, który wyłączył również zaporę i nie pojawiło się wcale powiadomienie z zapory). Nie wiem tak do końca co z tych rzeczy pomogło ale udało mi się wejść z innych stacji roboczych na ten serwer. Bez problemu również udało mi się zainstalować Joomle (na razie sprawdziłem dla dwóch grup w folderach xampp/htdocs/grupa01 i xampp/htdocs/grupa02), bazy też działają.
Na koniec jeszcze spróbowałem przywrócić pierwotny plik 'httpd-xampp.conf' (na serwerze, tzn. kompie z zainstalowanym XAMPP-em nie mogłem wejść na pma i inne rzeczy dostępne z przeglądarki w localhost - pojawiał się komunikat jak dzień wcześniej na klientach) i w pierwszej chwili myślałem, że to on był winnym problemów ale po kilku próbach okazało się że na innych komputerach owszem nie mogę wejść na stronę serwera (10.0.0.40/xampp - komunikat 'Dostęp zabroniony! ...') ale bez problemu można wejść na foldery, w których instalowałem Joomle (10.0.0.40/grupa01 i 10.0.0.40/grupa02), a w sumie o to mi chodziło. Very Happy
Po świętach to jeszcze gruntownie posprawdzam z dzieciakami i jakby coś nowego wynikło to napiszę.
Na razie życzę wszystkim Wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku.
_________________
Pozdrawiam. Krzysiek.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
krzyslezak
Użytkownik Forum


Dołączył: 18 Dec 2014
Posty: 6
Skąd: Siemianowice Śląskie

PostWysłany: Wed Feb 18, 2015 11:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Troszkę to trwało ale po drodze jeszcze wypadły ferie i małe problemy z pracownią więc dopiero teraz znalazłem czas, żeby napisać jak poszło.
Najważniejsza informacja to, że, serwer na pakiecie XAMPP działa i można śmiało wykorzystać go do ćwiczeń tworzenia strony www opartej o jakiś CMS. U mnie uczniowie podzieleni na kilka grup zainstalowali Joomle 2.5 i teraz działają przy swoich stronkach. Wcześniej musiałem utworzyć im miejsce na stronę - foldery z wgranym pakietem instalacyjnym joomli, które umieściłem w folderze 'xampp/htdocs' oraz oczywiście utworzyć bazę dla każdej grupy za pomocą pma. I to w zasadzie tyle. Serwer jest w pracowni, bez dostępu z sieci więc mamy kontrolę nad tym kto i co zamieszcza na takiej stronce, a w razie potrzeby zawsze można to przenieść na jakiś serwer zewnętrzny.
_________________
Pozdrawiam. Krzysiek.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group