Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Reguly ISA Server 2004

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marfish
Użytkownik Forum


Dołączył: 09 Feb 2006
Posty: 7

PostWysłany: Mon Mar 27, 2006 3:57 pm    Temat postu: Reguly ISA Server 2004 Odpowiedz z cytatem

Witam

Czy ktokolwiek z Was probowal zmienic reguly ISA server 2004, ktore sa domyslnie zastosowane w Naszch kochanych SBS'ach z edycji 2005.

Pytam, poniewaz ostatnimi czasy moi koledzy nauczyciele przyszli do mnie z pretensjami, ze nie moga sprawdzic sobie poczty przez www na www.interia.pl. Zaraz na poczatku funkcjonowania pracowni mialem problemy w wysylaniem plikow na ftp'a, ale z tym sobie poradzilem.

Sprawa problemu poczty ma sie nastepujaco. Stronka otwiera sie normalnie, jednkaze z chwilka klikniecia jakiegokolwiek linku IE wyrzuca komunikat, ze nie moze odnalzc strony. Warto przy tym wspomniec, ze poczte np. na onecie mozna sprawdzic bez zadnych problemow.

Wydaje mi sie, ze problem wlasnie tkwi w konfiguracji regul na serverze ISA, choc na 100% nie jestem pewien.
Podejrzewam, ze ma to zwiazek z przydzialem do grup i uprawnienami, poniewaz logujac sie na konto admina, czy jakiekolwiek konto z takimi uprawnieniami wszystko dziala poprawnie.


Jesli macie jakies sugestie, pomysly to piszcie, bede wdzieczny Smile

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Tue Mar 28, 2006 11:20 am    Temat postu: odp Odpowiedz z cytatem

Aby można było korzystać z internetu najlepiej dodać tych użytkowników do grupy Internet User.
Dla pewności, czy ma to związek z ISA najlepiej zastosuj regułkę Leszka jest opisana w art.
http://www.kopi.eduforum.pl/arty/sbs2000/art9/art9.htm

To da Ci odpowiedź co robić dalej, gdyż ta reguła powinna puszczać wszystko.

Ponadto radzę zastosować się do instrukcji D. Fabickiego z art.
http://sbs.oeiizk.edu.pl/Dokumenty/SPD2_10_04_z1.pdf

Z moich doświadczeń z ISA niestety wynika wiele rozbieżności. Prowadzą mnie do wniosku, że panowanie nad ISA wymaga czasu, cierpliwości i wiedzy. Najgorsze jest to, że reguły wzajemnie się wykluczają, co wielokrotnie powodowało, że raz działały innym nie.
Niestety moje doświadczenia z linuksowymi odpowiednikami jak np. Squidem są podobne. Kolejność, sposób i rodzaj zapisu reguły odgrywają zasadniczą rolę.
Co najciekawsze są do siebie idealnie podobne.
Stąd warto trochę czasu poświęcić na odpowiednie ćwiczenia.
Szkoda tylko, że tak mało polskich opisów jest na ten temat.


Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Mar 28, 2006 1:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z mojej niewielkiej wiedzy na temat ISA wynika, że jest to zarówno serwer proxy (do całkowicie wszystkiego) jak i manager reguł dostępu - a jak coś jest do wszystkiego to zwykle jest"do niczego" Smile
Natomiast nie zgodzę się co do squida. to jest wyłącznie serwer proxy. Reguły dostępu to zupełnie inna sprawa. Co do kolejności, to oczywiste, że wszystkie reguły są przez system (program) czytane w jakiejś kolejności - tyle, że jak mam je wpisane tekstowo to mam szansę na znalezienie błędu. Konia z rzędem temu, kto wie w jakiej kolejności czyta różne reguły ISA.
Sam problem nie musi tu zresztą wynikać z reguł dostępu - być może jest to windowsowa wersja problemu z MTU. Jakie jest połączenie internetowe? Czy jest to może neostrada?
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Dracon
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Mar 2005
Posty: 25
Skąd: £ódź

PostWysłany: Wed Mar 29, 2006 12:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli chodzi o pocztę na Interii to problem był wielokrotnie omawiany. Nic tu nie ma do tego ISA tylko klasyfikator treści w IE. Trzeba się zalogować na danej stacji jako administrator i w ustawieniach IE (zawartość) wyłączyć klasyfikator treści (hasło takie jak domyślne administratora).

Pozdrawiam
Sebastian
_________________
SBS 2000/2003 (jesień 2002/jesień 2005 EFS 2004)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group