Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

PROGRAMY MULTIMEDIALNE

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Programy przydatne opiekunowi pracowni
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
belfer
Użytkownik Forum


Dołączył: 21 Dec 2005
Posty: 13

PostWysłany: Mon Mar 20, 2006 8:10 pm    Temat postu: PROGRAMY MULTIMEDIALNE Odpowiedz z cytatem

WITAM !
Mam problem. Czy są jakieś programy do obróbki dźwięku . Konkretnie do oddzielenia dźwięku od plików medialnych ( wideo + dźwięk ) . I jak mają się tutaj sprawy pod względem prawnym . Dostałem takie pytanie od jednej z nauczycielek . Wpadła na pomysł wykorzystania popularnych filmów na DVD ( głównie ) celem oddzielenia dźwięku i obróbki go z zastosowanem na różnego rodzaju akademiach , spektaklach w szkole .
pozdrawiam Antoni
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Dracon
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Mar 2005
Posty: 25
Skąd: £ódź

PostWysłany: Mon Mar 20, 2006 10:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Audacity (obróbka dżwięku), Virtual DUB (obróbka obrazu) - programy darmowe, natomiast wykorzystanie materiałów z płyt DVD niekoniecznie legalnie, zależnie od kontekstu. Zazwyczaj publiczne odtwarzanie materiałów chronionych prawem autorskim wymaga zgody autora i/lub stosownej opłaty, podobnie publikowanie materiałów w Internecie (prezentacje, WWW).
Kiedyś Darak Fabicki pisał o tym na grupie dyskusyjnej (jak znajdę to zacytuję).
Jesli poszukujemy programów to może zacząć od www.dobreprogramy.pl. Trzeba wczytać się w licencje danego programu czy umożliwia bezpłane zastosowanie w szkole (a nie tylko darmo w domu).


Pozdrawiam
Sebastian
_________________
SBS 2000/2003 (jesień 2002/jesień 2005 EFS 2004)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Mar 21, 2006 3:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety w Polsce brak jest odpowiednich uregulowań prawnych. Jedynie można się powoływać na ustawę o prawach autorskich i prawach pokrewnych, a tam niestety nie znajdziemy uregulowań dotyczących np. szkół. Można jedynie próbować odnieść niektóre przepisy dotyczące tzw. dozwolonego użytku zamiast do pojedynczej osoby to do placówki oświatowej. Ale będzie to mocno naciągane.
Z całą pewnością wykorzystywanie ścieżek dźwiękowych z dvd nie będzie legalne, bowiem i dla prywatnej osoby będzie to przekroczenie użytku dozwolonego prawem. W zasadzie nawet wyświetlanie filmu w klasie wymagałoby kopii z licencją na wypożyczanie (dużo droższa). Natomiast można pod dozwolony użytek podciągnąć wykorzystanie np. na akademii muzyki z płyty audio zakupionej przez szkołę.
Na razie nie sadzę jednak, aby ktokolowiek to zaczął sprawdzać, ale w jakiejś nieokreślonej przyszłości - kto wie...
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
belfer
Użytkownik Forum


Dołączył: 21 Dec 2005
Posty: 13

PostWysłany: Thu Mar 23, 2006 6:24 pm    Temat postu: CDN AUDIO Odpowiedz z cytatem

Sebastian dzięki za podpowiedź.Próbowałem audacity dziala ok ma duzo mozliwosci .
Daje pliki w róznych formatach ( mp3 wav itp) .
Ale dla plików nie za duzych jest ok . Probowałem z kolezanką ze szkoły płytę cd z flmem zgrać samą fonie - beznadzieja. Trwało to ponad 2 godziny i nawet nie bylo 10 % - przerwałem bo bym pewnie cała noc obrabiał .
Mam pytanko czy możę sa inne podobne programy do dużych plków - najlepiej do DVD
pozdrawiam Antoni
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
15-latek
Użytkownik Forum


Dołączył: 05 Apr 2005
Posty: 106

PostWysłany: Fri Mar 24, 2006 3:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A może zamiast zmieniać program zmienić komputer. Do takich operacji zwykle potrzeba dość konkretnego sprzętu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Mar 24, 2006 3:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgranie filmu do dwóch osobnych plików: avi i mp3 może trwac około 2 godzin na komputerze z prockiem 2,4 GHz i 256 MB RAM (linux), zależy to oczywiście od długości filmu. Na słabszym sprzęcie dłużej. Kiedyś dawno temu robiłem to na celeronie 333 i 128 MB RAM i trwało to dobę.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
AndrzejM
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Oct 2004
Posty: 81
Skąd: kujawsko-pomorskie

PostWysłany: Fri Mar 24, 2006 10:19 pm    Temat postu: dźwęk z DVD .... Odpowiedz z cytatem

#1 Video Converter 4.1.4
dodano: 17.03.2006r. / czytaj więcej

"Jest to proste narzedzie do konwertowania plików pomiedzy nastepującymi formatami: AVI, MPEG1, VCD, SVCD, DVD, ASF, MPEG2, WMV. Zaletą programu jest szybkie konwertowanie plików. "

http://www.pobieralnia.pl/kategoria-62-multimedia-konwentery-plikow-audio-i-video.html
Antoni zobacz tu sporo dobrych i w większosći szybszych od audacity programow do obróbki dźwięku . Jeden z nich testowałem . Wcale nie wymaga szybkich kompów . Ja mam w szkole "moj " tylko 800 mhz 256 ram xp win - chodzilo okolo 2- 3 godzny w zaleznosic od filmu . NA 2,4 mhz na pewno pojdzie szybciej MAćku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Programy przydatne opiekunowi pracowni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group