Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

EOS i clamav

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Mar 02, 2011 8:58 pm    Temat postu: EOS i clamav Odpowiedz z cytatem

W przypadku wystąpienia problemów z wyświetlaniem stron sugeruję zerknąć na:
http://forum.freesco.pl/viewtopic.php?p=128530#128530
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
geronimo
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 May 2014
Posty: 20
Skąd: PołudnieRP

PostWysłany: Fri May 30, 2014 11:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.

Czy można skądś pobrać paczkę clamav-0.97.4-1eos.i686.rpm
Link podany na forum.freesco.pl niestety już nie działa.
Chyba, że może ktoś ma jeszcze nowszego, to bardzo proszę o link.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri May 30, 2014 8:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Upgrade to gdzieś tam po drodze był nawet 0.97.8 chyba, ale faktycznie dość dawno. Czas zrobić nową paczkę.
Oto i ona.
Trzeba zastopować dansguardian, exim i clamd.
Najpierw pobieramy paczkę:
wget http://stereo.one.pl/clamav-0.98.3-1eos.i686.rpm
Sprawdzamy, używając managera pakietów Synaptic, czy mamy w systemie bibliotekę libxml2_2. Jeżeli nie, to instalujemy.
Ale uwaga, sprawdzić należy czy jedyne repozytorium aktywne to: http://rpm.eos.freesco.pl/pclosfiles/.
Następnie przez mc odnajdujemy ściągniętą paczkę, otwieramy ją (enter na podświetlonym pliku), czekamy chwilę, strzałka w dół i wybieramy UPGRADE (enter).
Po wszystkim musimy skopiować z /etc do /etc/clamav pliki clamd.conf i freshclam.conf (lub zrobić tam symlinki) [tak jakoś głupio mi wyszło, a nie chce mi się już poprawiać]
Następnie o ile używamy exima to w exim.conf trzeba zamienić wpis clamd.sock na clamd.socket i uruchomić exima dopiero wtedy.
W mniej aktualnych systemach instalacja się może nie udać. Będzie wówczas kilka komunikatów o błędach związanych z bibliotekami.
Jeśli ktoś używa tylko dansguardiana może ewentualnie rozważyć rezygnację ze skanowania antywirusem, bo stary clamav "sucks". Można też uaktualnić EOSa.
Trzeba zainstalować libssh2 i libssh2_1 a także uaktualnić biblioteki libstdc++ (Wszystko w Synapticu). Trzeba też usunąć pakiet libclamav-devel powodujący konflikty.

UWAGA! Zalecam zarchiwizować sobie pliki konfiguracyjne przed przystąpieniem do działań. Przede wszystkim należy sobie zarchiwizować plik startowy /etc/init.d/clamd, ponieważ gdy będziemy aktualizować biblioteki, to stary clamav zostanie usunięty, a z nim plik startowy.
O ile używamy samby i opcji samba-vscan, to po usunięciu starego clamava nie będzie i tego pakietu. Zniknie ta funkcja.
Trzeba ściągnąć paczkę (adres repo podałem na początku, pakiet jest w RPMS.main) i zainstalować poleceniem:
rpm -U --nodeps samba-vscan-clamav-3.0.33-1pclos2007.i586.rpm
No i to chyba wszystko.
Powodzenia.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
geronimo
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 May 2014
Posty: 20
Skąd: PołudnieRP

PostWysłany: Sun Jun 01, 2014 9:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hm

Kod:

[root@eos EOS]# /usr/share/mc/extfs/rpm run /media/EOS/clamav-0.98.3-1eos.i686.rpm UPGRADEUpgrading ""'/media/EOS/clamav-0.98.3-1eos.i686.rpm'""
błąd: Niespełnione zależności:
        libbfd-2.19.51.0.2.20090204.so jest wymagany przez clamav-0.98.3-1eos.i686
        libcloog.so.0 jest wymagany przez clamav-0.98.3-1eos.i686
        libgmpxx.so.4 jest wymagany przez clamav-0.98.3-1eos.i686
        libppl_c.so.2 jest wymagany przez clamav-0.98.3-1eos.i686
        libppl.so.7 jest wymagany przez clamav-0.98.3-1eos.i686
        libssh2.so.1 jest wymagany przez clamav-0.98.3-1eos.i686
        libstdc++.so.6(GLIBCXX_3.4.9) jest wymagany przez clamav-0.98.3-1eos.i686

mam taką świeżą instalację i próbowałem coś dołożyć, ale i tak zabrakło mi libbfd, libcloog i libstdc++.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Jun 02, 2014 7:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:

Sprawdzamy, używając managera pakietów Synaptic, czy mamy w systemie bibliotekę libxml2_2. Jeżeli nie, to instalujemy./.../
Trzeba zainstalować libssh2 i libssh2_1 a także uaktualnić biblioteki libstdc++ (Wszystko w Synapticu). Trzeba też usunąć pakiet libclamav-devel powodujący konflikty.

A po cholerę ja pisałem, co trzeba ZAINSTALOWAĆ?
Tak z nudów?

Aha, i jeszcze coś. Przed instalacją dobrze jest usunąć starą bibliotekę libclamav-devel.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
geronimo
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 May 2014
Posty: 20
Skąd: PołudnieRP

PostWysłany: Wed Jun 04, 2014 9:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ok, fakt. Dziękuję za reprymendę, ale przede wszystkim dzięki za paczkę.

Mój system to świeżo zainstalowany EOS 2010 w którym z repozytorium http://rpm.eos.freesco.pl/pclosfiles/ uaktualniłem wcześniej: Apach, PHP, SSL, Sambę.
Później zgodnie z postem Maćka zainstalowałem brakujące biblioteki i usunąłem libclamav-devel. Przy próbie instalacji clamav-0.98.3-1eos pojawił się jeszcze błąd o konflikcie z libclamav6. Usunąłem tę bibliotekę i wtedy clamav się zainstalował. Podczas uruchamiania usługi clamav spod ikonki Usługi na pulpicie, w wyskakującym okienku pojawił się jeszcze komunikat o braku dostępu do var/run/clamav. Takiego katalogu nie było, więc go jako root utworzyłem i wtedy było ok.

Pojawił się jednak problem z uruchomieniem programu spod ikonki „Klienci Windows” z pulpitu. Przy uruchamianiu wyskakuje okienko: Bład – Kdesktop o treści „Plik lub katalog smb://janek@192.168.100.1/admin nie istnieje” OK - okno się zamyka i nie można uruchomić tej usługi. Samo jednak uruchomienie smb z usług nie wykazuje błędu.
Dodam, że wcześniej (oczywiście na innym serwerze) robiłem różne "eksperymenty" ze świeżym EOSem i uaktualnieniem typu 'zaznacz wszystko do aktualizacji' i ta usługa także się wysypywała. Treść okna to: Nie można uruchomić procesu Nie można utworzyć io-slave: Program klauncher zwrócił komunikat: Błąd podczas wczytywania 'kio-smb'.
Piszę chyba o sprawach o których pisze Maciek na górze tego tematu (czego wcześniej nie zauważyłem), więc będę próbował to naprawić, ale problem zdecydowanie wykracza poza moją skromną wiedzę nt linuxa, więc jest okazja do pogłębienia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Jun 04, 2014 4:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

geronimo napisał:


Pojawił się jednak problem z uruchomieniem programu spod ikonki „Klienci Windows” z pulpitu. Przy uruchamianiu wyskakuje okienko: Bład – Kdesktop o treści „Plik lub katalog smb://janek@192.168.100.1/admin nie istnieje” OK - okno się zamyka i nie można uruchomić tej usługi. Samo jednak uruchomienie smb z usług nie wykazuje błędu.

To jest przykładowy skrót na pulpicie, pokazujący, jak można sobie zrobić skróty do ISTNIEJĄCYCH zasobów Samby. Ten jest przykładowy, bo musiałby istnieć użytkownik Samby o nazwie janek, mieć na dysku katalog...
Kliknięcie tej ikonki nie uruchamia samby, a jedynie konquerora w określonym katalogu, warto kliknąć prawym klawiszem i przeanalizować właściwości skrótu.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
geronimo
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 May 2014
Posty: 20
Skąd: PołudnieRP

PostWysłany: Wed Jun 04, 2014 7:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No nie, no aż tak źle ze mną nie jest. Konto 'janek' oczywiście miałem utworzone i zainstalowane w realu.

Myślałem, że mając świeżą instalację EOSa, to vscan jest wyłączony, a tu się okazuje, że vscan jest zestawem obowiązkowym i trzeba koniecznie zainstalować http://rpm.eos.freesco.pl/pclosfiles/pclinuxos/2007/RPMS.main/samba-vscan-clamav-3.0.33-1pclos2007.i586.rpm aby katalogi się wyświetlały.
Nie chce mi się już sprawdzać, ale w którymś repozytorium jest chyba aktualizacja tej wersji instalacyjnej clamava do jakieś wersji pośredniej i chyba tak samo wycina funkcję vscan.
Noooo, tośmy zrobili. Clamav nowy (stosunkowo) i wszysko działa jak przedtem (chyba). Dzięki Maćku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Jun 04, 2014 10:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W EOSie vscan jest ustawiony domyślnie w pliku konfiguracyjnym Samby. Ma to swój sens. Stacje z XP mają być tak ustawione, żeby wszystko zapisywało się na serwerze, a ten nie pozwoli na zapisanie wirusa. To jest związane z tym, że bywały problemy na stacjach, a szkoły nie miały często pieniędzy na programy antywirusowe. Skanowanie Samby można wyłączyć usuwając określone wpisy w smb.conf.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
geronimo
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 May 2014
Posty: 20
Skąd: PołudnieRP

PostWysłany: Mon Sep 08, 2014 10:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uruchamiając Synaptica wyskakuje mi informacja o uszkodzonym pakiecie samba-vscan-clamav. Reinstalacja wymusza zainstalowanie m.in. pakietu libclamav6, tego, który usunąłem, bo był w konflikcie z nowym clamavem. Czy reinstalacja pakietu i zainstalowanie libclamav6 może być jakoś groźne, a tak już sobie wszystko poustawiałem, że boję się eksperymentów?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Sep 09, 2014 10:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niestety ten komunikat to efekt uboczny. Nie instaluj.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
geronimo
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 May 2014
Posty: 20
Skąd: PołudnieRP

PostWysłany: Tue Sep 09, 2014 7:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki.
Nie zauważyłem też, żeby coś źle działało więc się nie paliłem do zmian.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group