Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Filtrowanie treści stron w sieciach szkolnych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Programy przydatne opiekunowi pracowni
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Nov 08, 2006 2:26 pm    Temat postu: Filtrowanie treści stron w sieciach szkolnych Odpowiedz z cytatem

Filtrowanie treści stron w sieciach szkolnych
W ostatnim czasie w polskim świecie polityków zrobił się z tego bardzo popularny temat. Nie wiem na ile wypływa on z autentycznej troski o bezpieczne chowanie naszej młodzieży. Jedno jest pewne błędów i wypaczeń może pojawić się sporo. Zwłaszcza, że propozycje gotowych już programów, które przyjdzie nam zastosować budzą moje i wielu znawców tematu wątpliwości. Dlatego chciałbym prosić Was o opinie i przedstawienie sposobów, metod i programów, jakie stosujecie w filtrowaniu przeglądanych przez uczniów stron. Może uda się zebrać gotowy materiał właściwej oceny tego zagadnienia. Liczę również, że na tej podstawie utworzymy w KOPI ankietę, która da odpowiedź, jakie materiały i propozycje warto zastosować w szkolnej sieci internetowej


Moje opinie w następnym wejściu
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Nov 08, 2006 8:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla mnie sprawa jest oczywista - Squid i filtrowanie (realzowane bezpośrednio w squidzie lub dodatkami w rodzaju squidguard).
Cała ta dyskusja polityczna, to robienie sobie publicity opiniami "ten internet to wynalazek szatana" i trzeba zminimalizować szkody. Na dodatek obecnie nam panujący minister chyba w ogóle nie lubi komputerów, bo zdaje się, że przetargi kolejne sa daleko w polu, a kasa unijna przeleci edukacji między palcami.
Nie znam żadengo programu, który w windowsowej wersji byłby choć trochę sensowny. Cenzor, którego dostają szkoły to pierwsza rzecz, którą nauczyciele odinstalowują, bo blokuje np. dostęp do poczty przez www. Wpływu nauczyciel na to nie ma, bo korzysta to z jakiejś zewnętrznej bazy. Wiem, że próby dodawania swoich własnych reguł są przez program olewane.
Z kolei słynny już Beniamin to zupełna paranoja. Blokuje wszystko co ma w nazwie sex, ale jednocześnie puszcza strony faszystowskie.
Ale post Mirka przypomniał mi, że mamy przed sobą zadanie, które sami sobie wyznaczyliśmy jakiś czas temu. Lista adresów do blokowania, którą powinniśmy opracować.
Propozycję mam barzo konkretną (sam stosuję obecnie dystrybucję IPCop ze squidem i modułem urlfilter). Pdstawowa wersj bazuje na uaktualnieniach pobieranych z internetu, ale ma dwa elementy własne - czarną listę i białą listę. Do tej drugiej dodaje się strony, które przez przypadek są blokowane, a powinny być dostępne. Otóż stwórzmy rekomendowaną przez KOPI czarną listę.
Aby nie robić reklamy tym stronom, nie możemy ich podawać na forum w formie linków. Proponuję każdemu wysyłanie do Mirka lub do mnie prywatnych wiadomości z adresami stron które powinny być blokowane wg następującego schematu:
adres przyczyna*
przyczyny mogą byc następujące (zgodnie ze standardami) - porno, przemoc, faszyzm(rasizm, nacjonalizm), nielegalne oprogramowanie, wirusy.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mirek
Administrator


Dołączył: 04 Sep 2004
Posty: 974
Pomógł: 4
Skąd: Kęsowa

PostWysłany: Wed Nov 08, 2006 8:58 pm    Temat postu: filtrowanie Odpowiedz z cytatem

W mojej szkole próbowałem wielu programów służących do filtrowania stron. Większość odrzucałem juz na etapie pierwszych prób (również Beniamina). Mam sieć szkolną opartą o dwie linie neo.

Na jednej jest SBS 2003, gdzie pracuje praktycznie sam.
Tutaj sama ISA instalowana razem z SBS 2003 prawidłowo skonfigurowana stanowi już jakieś całkiem istotne zabezpieczenie. Do tego używam programu Wizualny Nadzór mając oko na wszystkie ruchy uczniów. Choć szczerze przyznam nie ma to większego wpływu na ruch w Internecie. Godzin TI jest tak mało, że praktycznie uczniowie nie mają czasu na błądzenie bez celu po Internecie.

Druga linia idzie już po całej szkole obsługując drugą pracownie (wykorzystywana przez przedmiotowców), bibliotekę multimedialną, sztab pracowników administracji i nauczycieli. Tutaj zastosowałem router Linuksowy NND, który za pomocą squida filtruje treści przechodzących stron. Rozwiązanie ciekawe, które opiera się dodatkowo o pliki tekstowe zawierające zakazane adresy, słowa itp. NND, jak do tej pory sprawuje się dobrze (2 lata).


Czy te rozwiązania są bezpieczne?
Pewnie zawsze można zrobić to lepiej-inaczej-bezpieczniej, ale jak słyszę, że jedyne antidotum to program "określonej firmy", to raczej budzi to moje zaniepokojenie. No, bo cóż to może znaczyć...

Maćka propozycja jest rzeczywiście niezwykle ciekawa i warto ten temat rozszerzyć. Działajmy koledzy...

Pozdrawiam MB


Ostatnio zmieniony przez Mirek dnia Thu Nov 09, 2006 2:24 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Thu Nov 09, 2006 8:25 am    Temat postu: Sens Odpowiedz z cytatem

Sens stosowania oprogramowania filtrującego ma sens jak go stosujemy wszędzie, tzn w szkole w domu , w kawiarenkach itp. My się narobimy jak ( nie będę pisał co) a życie i tak zrobi swoje. Trzeba to zrobić w świadomości ludzi, którzy korzystają z internetu a nie bawić się programami. Jeśli chodzi o mnie to nie używam żadnych programów do filtrowania treści jedynie natutralna selekcja i mam od 5 lat spokój. Co roku I klasy przechodzą pewien rodzaj sprawdzenia i to wystarcza. Korzystam w WN i Remote Administrator, którymi podglądam co przeglądają uczniowie i jak tylko ktoś przypadkowo trafi na dziwną stronę wyłaczam lub blokuję mu komputer. Po pierwszym razie już więcej nie próbują i mając świadomość że ich obserwuję więcej nie zaglądają na takie strony. W domu i tak zrobią i zobaczą co się im żywnie podoba.
A co z tego że zainstaluję jakiś progam jak są tylko z nimi ciągle problemy. Szkoda mi czasu na ciągłe ich konfigurowanie bo przecież strony o tematyce zastrzeżonej pwostają jak grzyby po deszczu.
Co do pracowni o których pisze Maciek to chyba już więcej ich nie zobaczymy. Przynajmniej z tych które nam obiecano. To są informacje z dość pewnych źródeł Sad i tutaj bym podyskutowałco zrobić z ludźmi, którzy marnują nasze pieniądze. 65 mln zł to już trochę polskie szkoły by podratowało. W jaki sposób wpłynąć na ich decyzje i zachowania ale to już nie temat do tego postu, ale chętnie o tym podyskutuję z ludźmi, któzy widzą jakieś rozwiązania.
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Nov 09, 2006 4:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Trzeba to zrobić w świadomości ludzi, którzy korzystają z internetu a nie bawić się programami.

Powiedzmy tak, że nawet w kawiarence net nie powinien być filtrowany. Jeśli musze skorzystać płacąc np. 5 zł za godzinę, to z jakiej racji mam korzystać z ułomnej usługi. Może oglądanie gołych panienek to sens mojego życia? Very Happy
Jednak w szkole mamy obowiązek nie tylku uczulać uczniów na zagrożenia, ale również chronić ich. Jednak programy, które np zablokują nam wyszukanie stron z wynikiem szukania słowa "piersi" ale jednocześnie puszczą nam neofaszystowskie brednie jakichś tam wszech-cośtam... to oczywista pomyłka.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Thu Nov 09, 2006 8:06 pm    Temat postu: Powinność Odpowiedz z cytatem

Maćku co powinno być to my wiemy, ale kto nas słucha. MEN i tak zrobi swoje dorabiająć jakąś firmę bo oni i tak zawsze mają rację. Czy kiedykolwiek zapytano nauczycieli o zdanie. Z drugiej strony to nauczyciele też nie chętnie chcą brać w tym udział, bo po co się angażować i tak to nie ma sensu i koło się zamyka a winnych nie ma. Najgorsze jest to że przecież my jako zorganizowana grupa chcemy pomóc a z tej pomocy MEN i decydenci nie chcą korzystać. Co będzie im tak jakieś KOPI doradzać.
Rozmawialiśmy o tym na ostatnim spotkaniu w Sztumie i co z tego wyszło.
Moim zdaniem to ewentualnie to o czym pisałeś wyżej w jednym z postów może mieć rację, ale trzeba by to dopracować. Tylko czy ma to sens? Czy ktoś to wdroży oprócz nas?
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Nov 16, 2006 11:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moze kogoś zainteresuje:
http://7thguard.net/news.php?id=5343
- informacje o szkoleniu w Warszawie.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Leszek Misiuk
Moderator


Dołączył: 16 Sep 2004
Posty: 268
Skąd: Sztum

PostWysłany: Fri Nov 17, 2006 10:26 am    Temat postu: Miejscowośc Odpowiedz z cytatem

Macku po pierwsze to nie ma czegoś takiego w szkołach
Cytat:
Prawo jest jasne: odpowiedzialność za filtrowanie nieodpowiednich treści w pracowniach szkolnych, bibliotecznych, znajdujących się w urzędach i domach kultury, ponoszą właściciele i administratorzy udostępnianych komputerów.
tzn administratorów
a po drugie to czemu to wszystko organizowane jest w Warszawie. Czy innych miast w Polsce nie ma?
Wim że nie Ty jesteś organizatorem ale może zwrócić uwagę organizatorom w jakiś sposób aby robili to też np w Gdańsku
_________________
Opiekun szkolnej pracowni internetowej
KOPI
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Nov 17, 2006 11:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Leszku,
też jestem zdania, że dobrze byłoby, aby takie spotkania były organizowane w różnych miejscach, bo ta Warszawa dla niektórych dość daleko jest. Niestety nie mam na to wpływu.
Co do twojego cytatu, to bodajże w Sztumie kiedyś wyjaśniałem. Prawnie wygląda to tak, że w razie popełnienia przestępstwa odpowiada kierujący placówką, który składa zadanie zarządzania pracownią na nauczyciela informatyki. Zaczarowanie rzeczywistości polegające na nieprzyjmowaniu nazwy administrator nic nie da. Prokuratora nie będzie to ineteresowało. Rzecz jasna dotyczy to pewnych specyficznych sytuacji, natomiast ni ema dwóch zdań co do tego, że szkoła odpowiada za to z czym w obrębie jej murów uczeń się zetknie. Ostatnie wydarzenia szczególnie dobitnie to potwierdzają. Zatem nie powinien zetknąć się z treściami rasistowskimi, faszystowskimi, czy pornograficznymi. Odpowiada za to dyrektor, który scedował działania na nauczyciela informatyka, który opiekuje się pracownią lub biblioteką. I ten nauczyciel za to odpowiada. Oczywiście w razie zaistnienia jakiejś "sprawy" będą badane okoliczności. Nauczyciel powinien działać zgodnie z własną wiedzą i obowiązkiem. I tu pozwolę sobie operować na przykładzie. Jeśli nauczyciel korzysta z jakiegos cenzora czy beniamina, bo to umie, to zapewne nie bedzie miał problemów. Jednak, gdy usunie cenzora, bo to badziewie nie pozwala mu realizowac lekcji, blokując np. dostęp do stron z pocztą, a nie zainstaluje żadnego innego oprogramowania, wtedy można uznać, że dopuścił się zaniechania.
Oczywiście najlepiej byłoby, żeby szkoła zatrudniała kogoś kompetentnego jako administratora, jednak nie zawsze tak jest. W mojej szkole, gdzie obecnie adminsitruję siecią, zadanie zachowania norm bezpieczeństwa i filtrowania spoczywa na mnie i płacą mi za to żeby to działało, a nie za "odsiedzenie" jakichś godzin. Nauczyciele swobodnie pracują i nie spoczywa na nich odpowiedzialność za te sprawy.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Platyna
Gość





PostWysłany: Tue Dec 19, 2006 5:26 am    Temat postu: Re: Filtrowanie treści stron w sieciach szkolnych Odpowiedz z cytatem

Mirek napisał:
Filtrowanie treści stron w sieciach szkolnych
W ostatnim czasie w polskim świecie polityków zrobił się z tego bardzo popularny temat. Nie wiem na ile wypływa on z autentycznej troski o bezpieczne chowanie naszej młodzieży. Jedno jest pewne błędów i wypaczeń może pojawić się sporo. Zwłaszcza, że propozycje gotowych już programów, które przyjdzie nam zastosować budzą moje i wielu znawców tematu wątpliwości. Dlatego chciałbym prosić Was o opinie i przedstawienie sposobów, metod i programów, jakie stosujecie w filtrowaniu przeglądanych przez uczniów stron. Może uda się zebrać gotowy materiał właściwej oceny tego zagadnienia. Liczę również, że na tej podstawie utworzymy w KOPI ankietę, która da odpowiedź, jakie materiały i propozycje warto zastosować w szkolnej sieci internetowej


Bez sensu jest to filtrowanie. Dzieciak lat 12 oglądał napewno wiecej pornoli niż Ty. I tak wróci do domu i będzie te pornole ściągał na neostradzie od mamusi. Nie mówiąc juz o Youtube...ostatnio pod tytułem filmu historycznego znalazłam filmik, w którym kobieta robi dobrze koniowi, sądzisz, że dzieciaki tego nie oglądają? Oglądają i rechoczą aż się ziemia trzęzie. Tak więc jeśli nie ma odgórnego polecenia, to ja proponuję to zignorować, można zrobić bramkę na squidzie z antywirusem, aby bacho...erm...młodzież, nie ściągała wirusów itp. syfu.

Pozdrawiam.
Powrót do góry
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Dec 19, 2006 11:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Tak więc jeśli nie ma odgórnego polecenia, to ja proponuję to zignorować, można zrobić bramkę na squidzie z antywirusem, aby bacho...erm...młodzież, nie ściągała wirusów itp. syfu.

Właśnie, że jest. A oferuje się benjamina - który świetnie blokuje nawet anatomiczne nazwy ciała, a za to bez przeszkód puszcza strony faszystowskie (byc może nie powinno nas to dziwić :>).
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
JakubC
Moderator


Dołączył: 05 Jul 2005
Posty: 282
Skąd: Poznań

PostWysłany: Wed Dec 20, 2006 10:27 pm    Temat postu: Re: Filtrowanie treści stron w sieciach szkolnych Odpowiedz z cytatem

Platyna napisał:

Bez sensu jest to filtrowanie. Dzieciak lat 12 oglądał napewno wiecej pornoli niż Ty. I tak wróci do domu i będzie te pornole ściągał na neostradzie od mamusi. Nie mówiąc juz o Youtube...ostatnio pod tytułem filmu historycznego znalazłam filmik, w którym kobieta robi dobrze koniowi, sądzisz, że dzieciaki tego nie oglądają? Oglądają i rechoczą aż się ziemia trzęzie. Tak więc jeśli nie ma odgórnego polecenia, to ja proponuję to zignorować, można zrobić bramkę na squidzie z antywirusem, aby bacho...erm...młodzież, nie ściągała wirusów itp. syfu.

Pozdrawiam.

Masz całkowitą rację, jednak tu chodzi o coś więcej. Powstały ustawy(dziękujemy Panu Ministrowi...), które nakazują używanie takiej filtracji na komputerach szkolnych. Cóż, takie życie. Beniamin to kompletna porażka, blokuje nawet możliwość korzystania ze skanera(kombajn hp) przez siec.

Pozdrawiam
_________________
Jakub Cichocki | cogitech group
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
megida
Użytkownik Forum


Dołączył: 10 Oct 2012
Posty: 8
Skąd: Radom

PostWysłany: Sat Feb 23, 2013 1:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja, kobieta (jedyna w tym gronie?), patrzę na to inaczej. Moja pracownia otwarta jest dla uczniów i na przerwach i po lekcjach. Nie wyobrażam sobie, aby uczniowie siedzieli i sobie oglądali co chcą. Jeśli rodzice pozwalają im w domu, ich wola. U mnie króluje trójca: squid, dansgardial i clamav
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Feb 24, 2013 1:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się w pełni, ale odkopałaś temat sprzed sześciu lat.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Programy przydatne opiekunowi pracowni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group