Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nowa pracownia komputerowa- prośba o pomoc

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Manis
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Nov 2010
Posty: 24
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Tue Feb 05, 2013 10:48 am    Temat postu: Nowa pracownia komputerowa- prośba o pomoc Odpowiedz z cytatem

Witam!
Bardzo proszę o pomoc w wyborze sprzętu do nowej pracowni komputerowej.
Dyrekcja poprosiła mnie o wstępne określenie sprzętu, programów itp itd.
Mam kilka pytań:
1. Jakie określić minimalne wymagania na stanowisko komputerowe?
2. Jaki serwer polecacie?
3. Który system operacyjny wybrać? Myślę o Win7, bo do win8 jakoś nie mam przekonania. Nie miałem jeszcze z nim doczynienia.
4. Jaki system postawić na serwerze? Linux odpada.

Wszystko oczywiście nowe.
Z góry dziękuję za pomoc.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Feb 05, 2013 10:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytania bez znaczenia. Każdy obecnie produkowany komputer w standardowej konfiguracji będzie się nadawać.
Serwer? Skoro na starcie odpada Linux to po co pytanie? Zostaje ci tylko Windows Server z odpowiednią liczbą licencji dostępowych. System musisz brać jak najnowszy, bo chodzi o długi czas wsparcia producenta - Windows 8 jest oczywistym wyborem.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Manis
Użytkownik Forum


Dołączył: 03 Nov 2010
Posty: 24
Skąd: Olsztyn

PostWysłany: Tue Feb 05, 2013 4:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Linux odpada, bo nauczyciel się na tym nie zna. Ja tam pracuję tylko na zlecenie.
A serwer jaka firma? Jakie parametry? Coś polecacie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napinator
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2008
Posty: 421
Pomógł: 17
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Tue Feb 05, 2013 10:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bierz Windows 8 dla szkół, licencja pozwoli Ci na instalację wstecz (np Win 7, bo instalacji XP to już chyba odpada)

Co do serwera, Zainwestuj w firmę Dell z procem minimum 4 rdzeniowym wspierającym wirtualizację. Wiadomo im więcej pamięci tym lepiej, nie mniej jak 8 gb, dyski SAS, nie mniej jak 15tys. obrotów no i najlepiej by w serwerze były minimum 2

Oprogramowanie, Serwer 2008 R2 standard (licencja pozwala na wirtualizację 1 serwera, na serwerze fizycznym instalacja tylko jednej roli Hyper-V -koszt jakieś 500 pln+licencje CAL dla każdego Usera lub Komputera, 1 cal = 50 pln), Serwer 2008 R2 Enterprise (licencja pozwala na wirtualizację 4 serwerów, na serwerze fizycznym instalacja tylko jednej roli Hyper-V +licencje CAL dla każdego Usera lub Komputera, 1 cal = 50 pln) Najlepsze rozwiązanie - inwestycja w Serwer 2008 R2 Datacenter (wirtualizacja nieograniczonej liczby maszyn, wirtualizujesz ile fabryka dała + nie musisz kupować licencji CAL, wtedy bez dodatkowych kosztów wpinasz ile chcesz kompów do domeny :)

Co do komputerów, najlepiej z procami Intela no i nie mniej niż 4 gb ramu, warto by było rozejrzeć się za dyskami SSD

Z drugiej strony jak Ci tu pomóc, jak nic nie powiedziałeś o funduszach, byle jaki serwer to już za 200 pln kupisz :)
_________________
PAMIĘTAJ ABY KLIKNĄĆ "POMÓGŁ" - ZBIERAM PUNKTY ;) DZIĘKI!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Tue Feb 05, 2013 10:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy ograniczonych funduszach dobrą ofertę stanowią markowe komputery poleasingowe, zwłaszcza DELL. Za 30-50 % nowego noname'a dostaje się wydajną, cichą i energooszczędną stacje roboczą (z W 7).
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napinator
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2008
Posty: 421
Pomógł: 17
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Wed Feb 06, 2013 8:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dokładnie, za 500-600 pln można otrzymać zacny, poleasingowy sprzęt marki Dell z licencją na Win7
_________________
PAMIĘTAJ ABY KLIKNĄĆ "POMÓGŁ" - ZBIERAM PUNKTY ;) DZIĘKI!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
KarolDC
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Oct 2004
Posty: 90
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Thu Feb 07, 2013 8:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A może zainteresuje was technologia Ncomputing. Koszty są minimalne pod względem sprzętu i utrzymania. System operacyjny zarządzający Microsoft Multipoint Server 2010.

Klika stron o Ncomputing:

http://www.ncomputing.com.pl/edukacja.html
http://www.oepd.com.pl/NComputing_terminale.html
http://www.bit.waw.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=1&Itemid=59
http://sklep.apromnet.pl/35-pracownie-terminalowe
http://www.ab.pl/oferta/ncomputing-network-terminal-x-series-x550-gotowy-zestaw-p202112.html

Od nowego roku szkolnego planuję pracownię opartą na Ncomputing serii L.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Napinator
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2008
Posty: 421
Pomógł: 17
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Fri Feb 08, 2013 8:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koszty minimalne powiadasz :)
_________________
PAMIĘTAJ ABY KLIKNĄĆ "POMÓGŁ" - ZBIERAM PUNKTY ;) DZIĘKI!!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
zondal
Użytkownik Forum


Dołączył: 30 Mar 2005
Posty: 124
Skąd: Warlubie

PostWysłany: Wed Feb 13, 2013 6:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem w fazie realizacji wymiany pracowni. Już dawno temu zrezygnowałem z serwera. Mam po prostu bardziej wydajne stanowisko nauczycielskie. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Dlatego nowa pracownia również będzie własnie w takiej konfiguracji. Zamówiłem Delle Vostro V470 na stanowiska uczniowskie (i5, 8GB, 500GB) i OptiPlex 7010MT na pseudo serwer (i7, 16GB, 1TB). Vostro jest na dzień dobry z Ubuntu, Opti Win8 Pro. Nie znam linuxa lecz chcę go zobaczyć. Na oprogramowanie mam zarezerwowane środki w przyszłym roku i będzie to Win8. Temat zarządzania użytkownikami w 100% załatwia NetSupport School (ok. 100 zł na stanowisko). Monitorki kupiłem w ubiegłym roku - Iiyama 24" FullHD.
Całość zamknie się w 60k PLN (0% VAT oczywiście!)

Pozdrawiam!
_________________
http://gwb.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wed Feb 13, 2013 10:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja wymieniłem pracownię (15 stanowisk z W 7 Pro) za 11k PLN Smile Serwer SBS z 2005 r., z oprogramowaniem z 2008 (w perspektywie zmiana na kolekcję z 2010) pozostał (DELL PowerEdge 1800). Nie widzę zalet w rezygnacji z serwera.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group