Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[ROZWIĄZANY] Nowa maszyna,problemy sprzętowe rozwiązania.

 
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tomasz
Użytkownik Forum


Dołączył: 25 Sep 2012
Posty: 7
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Tue Sep 25, 2012 6:33 pm    Temat postu: [ROZWIĄZANY] Nowa maszyna,problemy sprzętowe rozwiązania. Odpowiedz z cytatem

Witam
Jestem nowym użytkownikiem forum to się przedstawię.
Na imię mam Tomek i postanowiłem reanimować sale komputerową z SBS2003R2.

Stary serwer umarł śmiercią naturalną i zastąpiła go nowa maszyna
Pierwsze problemy: Tylko jeden slot PCI na kartę sieciową. Dobre cokolwiek.
Dla zainteresowanych mogę tylko powiedzieć że nawet brak PCI nie oznacza całkowitego wykluczenia serwera bowiem dostępne są adaptery PCIe na PCI. Cena jakieś 130 zł. na allegro 230zł. Smile

Kolejny problem to serwer ISA, Niestety nasz serwer SBS2003 źle interpretuje nowe procesory 4 rdzeniowe z obsługą Hyper Threading i system widzi bodajże 8 rdzeni na które nie ma licencji tak więc przy wyborze maszyny trzeba szukać takiej która potrafi wyłączać poszczególne rdzenie lub funkcję Hyper Threading. Oczywiście później można ten błąd naprawić instalując łatki i ISA ruszy.

Mam jednak pytanie dotyczące (starej z 2006r.) stacji roboczej z systemem XP
Instalując na niej Viste wszystko jest ok jednak komputer ma naklejki na XP Prof i rozumiem że tylko z takiego systemu na stacji mogę korzystać?

Kolejne pytanie
Kiedy instaluję XP z instalacji po serwerze czas instalacji trwa ok 3 godzin.
Przez 2 godziny mam niebieski ekran gdzie ładuje sterowniki dysków, CD-ROM itd.... Dlaczego to tyle trwa??
Vista instalowała mi się błyskawicznie.
Do tego instalacja zazwyczaj kończy się niepowodzeniem gdyż po 2 godz. przy pierwszym restarcie nie potrafi system wystartować z HDD.

Rozwiązaniem tego problemu może być instalacja z CD-ROMu co też uczyniłem jednak system żąda klucza produktu. Tu zaczynają się schody, bo nie wchodzi ten z naklejki ani np. ten do serwera.

Liczę na waszą mądrość i podpowiedź co mam z tym fantem zrobić. Siedzę już tydzień przy tym serwerze i stacji ucząc się z dokumentacji dla nauczycieli. Generalnie nie mam problemów ze standardową obsługą i konfiguracją poza w/w sprawami.

Pozdrawiam
Tomasz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Napinator
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2008
Posty: 421
Pomógł: 17
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Thu Oct 04, 2012 9:27 pm    Temat postu: Re: SBS2003R2-Nowa maszyna,problemy sprzętowe rozwiązania. Odpowiedz z cytatem

Tomasz napisał:

Mam jednak pytanie dotyczące (starej z 2006r.) stacji roboczej z systemem XP
Instalując na niej Viste wszystko jest ok jednak komputer ma naklejki na XP Prof i rozumiem że tylko z takiego systemu na stacji mogę korzystać?



Jak masz licencję na XP, to Visty nie możesz zainstalować, natomiast jeśli masz licencję na Vistę, możesz zainstalować oba systemy (Vista lub XP, oczywiście jeśli jest to licencja typu MOLP)

Jak masz nowiutki serwer proponuję postawić na nim Hyper-V i wirtualizować maszyny (sbs2003) Jak chcesz mogę Ci podesłać HELP do takiego rozwiązania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Tomasz
Użytkownik Forum


Dołączył: 25 Sep 2012
Posty: 7
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Fri Oct 05, 2012 9:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję rozwiałeś moje wątpliwości z licencjonowaniem, łudziłem się o jakimś porozumieniu Ministerialnym z Microsoft na upgrade licencji Smile
Dziękuję za info o Hype-V jednak osobiście nie administruję tym serwerem tylko pomagam rozwiązywać problemy. Administratorzy tego serwera wykorzystują 2% jego możliwości tak więc staram się aby ten serwer był jak najbardziej przyjazny do pracy Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Fri Oct 05, 2012 2:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomasz napisał:
Dziękuję rozwiałeś moje wątpliwości z licencjonowaniem, łudziłem się o jakimś porozumieniu Ministerialnym z Microsoft na upgrade licencji Smile
O Vista nawet nie myśl przy sprzęcie z 2006 r. Instalacja XP z RIS (WDS) powinna trwać ok. 1 godz.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Tomasz
Użytkownik Forum


Dołączył: 25 Sep 2012
Posty: 7
Skąd: Szczecin

PostWysłany: Fri Oct 05, 2012 6:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem jaka była początkowa konfiguracja komputerów ale teraz mają po 1 GB RAM i na próbę posadziłem vistę i nie wyglądało to źle. Ale jak licencji nie ma to oczywiście temat zamknięty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Numer GG
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Fri Oct 05, 2012 8:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam 1 GB RAM w pracowni: sprzęt Jesień2005/Wiosna2006, kolekcja 2007/2008 (czerwona). XP działa przyzwoicie. Vista to ogólnie porażka. Widać to dopiero w praktyce, a nie na pierwszy rzut oka. Mamy w szkole kilka notebooków z 1 GB RAM i Vistą. Aby w miarę komfortowo pracować, trzeba je uruchamiać kilkanaście minut przed zajęciami.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 R2 edycja jesień 2007 - wiosna 2008 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group