Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

mikrotik w szkole

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
czeol
Gość





PostWysłany: Sun Sep 09, 2012 9:28 am    Temat postu: mikrotik w szkole Odpowiedz z cytatem

Witam
Kombinuje jak by tu obsieciować Smile szkołę.
Czy ktoś używa mikrotika? Jeśli tak to od jakiego sprzętu (router dostepowy do 2000 zł) zacząć, aby potem nie trzeba było wymieniać na lepszy?
Myślę ze maksymalnie ze 100 klientów na kablu i z 200 na wifi.
Jak rozwiązane jest na mikrotiku filtrowanie Giertycha?

A może polecacie inne rozwiązania, u mnie np. NND i CDN świetnie sprawdza się jako routery kablowe.
Powrót do góry
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Sun Sep 09, 2012 5:53 pm    Temat postu: Re: mikrotik w szkole Odpowiedz z cytatem

czeol napisał:

Myślę ze maksymalnie ze 100 klientów na kablu i z 200 na wifi.
Jak rozwiązane jest na mikrotiku filtrowanie Giertycha?

Prawda jest taka, że radio to jest paskudztwo, zwykle na jednym AP siedzieć może nie więcej jak 20 klientów, teoretycznie więcej, ale praktyka nie potwierdza. Tak czy inaczej dla sieci radiowej potrzebujesz co najmniej 5 dobrych AP i tu się nie ma co bawić w jakiś szmelc. Możesz kupić mikrotiki (routerboard) z odpowiednimi kartami wifi, ale tanio to nie będzie.
Jeśli masz na myśli mikrotik na natywnym dla niego sprzęcie to nie ma żadnego filtrowania.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
czeol
Gość





PostWysłany: Sun Sep 09, 2012 7:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten router to na początek a potem planuję dokupić antenki (zdaje się zintegrowane z RB).
W cenie do 2k zł to właściwie każdy sprzęt MT (1 szt) dostanę.
Potem sukcesywnie dokupię ze 12 AP i będzie (mam nadzieję) hulać.
Filtrowanie?
Podobno do niektórych modeli można podpiąć na USB dyski i tam dałbym cache webproxy, w ostateczności
postawie proxy na PC.

Koszt sieci w granicach 60 tys jak na sprzęcie Cisco wydaje mi się naciągany, a słyszałem, że mikrotik jest też niezły. W tym aspekcie cena mikrotika jest niska i do przyjęcia.
Sam utrudniam życie dzieciakom za pomocą MT, bo zrobiłem im HotSpota z limitem czasu i skrypty regulują też ich porę zasypiania (bo co robić, kiedy net zwalnia do 10 kb/s?).
Wydaje mi się, że jeśli MT jest dobry to jakieś szkoły już go mają.
Chyba muszę się skonsultować u Albercika lub Tasiorka Smile
Powrót do góry
ligan
Użytkownik Forum


Dołączył: 11 Jun 2006
Posty: 63
Skąd: Gryfino

PostWysłany: Fri Sep 14, 2012 6:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Okazuje się (po konsultacjach), że jednak CDN jest lepszy niż mikrotik, warto się więc pomęczyć z konfiguracją. Faktycznie u mnie śmiga z 5 lat i tylko raz problem z rosnącymi logami squida miałem.
Teraz muszę ustalić platformę (nową) sprzętową pod CDN, a może coś polecicie?
_________________
Zespół Szkół
Gryfino
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Problemy ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group