Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Reinstalacja serwera - Wyłączenie macierzy RAID

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Poldek2
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 18
Skąd: woj.łódzkie

PostWysłany: Mon Apr 02, 2012 6:51 pm    Temat postu: Reinstalacja serwera - Wyłączenie macierzy RAID Odpowiedz z cytatem

Proszę o wyjaśnienie
czy przed reinstalacją serwera należy wyłączyć macierzy RAID? a jeżeli tak to dlaczego?
Jak to wykonać:
Czy wystarczy fizycznie odłączyć kabelek drugiego dysku, a po instalacji podłączyć go? czy dokonuje się tego w inny sposób - jak?

Z góry dzięki za wyjaśnienie Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Napinator
Użytkownik Forum


Dołączył: 28 Jun 2008
Posty: 421
Pomógł: 17
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Mon Apr 02, 2012 6:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A po co chcesz wyłączyć RAID (rozumiem sprzętowy), chcesz sobie problemów przysporzyć ?
Osobiście nie widzę potrzeby jego wyłączania.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Numer GG
Poldek2
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 18
Skąd: woj.łódzkie

PostWysłany: Mon Apr 02, 2012 7:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W poniższym poście o tym czytam:
Instalacja SBS2003R2 z płyt Lato 2007 na nowej maszynie: http://forum.kopi.edu.pl/viewtopic.php?t=1547&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=raid

Dlaczego sugerują wyłączenie drugiego dysku?

Zaczęło mnie to zastanawiać bo:
Testuję reinstalację SBS lato 2007 R2 - kolekcja złota - pierwszą instalację jaką zrobiłem poszła bez problemu - nic w dyskach nie grzebałem.
Teraz mam potrzebę wykonać ponowną instalację i pojawia się komunikat dla drugiego dysku: jeden z dysków wymaga sprawdzenia spójności danych - następuje sprawdzanie - trwa to bardzo długo. Sprawdzenie doszło do końca, potem instalacja przebiegła do końca, jednak instalacja była wadliwa - brakowało zadań do wykonania.
Ponowna instalacja - i niestety ponowne sprawdzanie dysku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Mon Apr 02, 2012 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przy instalacji serwera z DVD Kolekcji należy wyłączyć RAID w BIOS-ie i odłączyć fizycznie drugi dysk. Został on przewidziany do wykorzystania przez opiekuna wg jego uznania, np. na kopię systemu itp.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Poldek2
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 18
Skąd: woj.łódzkie

PostWysłany: Mon Apr 02, 2012 9:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlaczego należy odłączyć ten dysk - jakie jest uzasadnienie?

(mało znam się na macierzy raid - szukam źródła dokształcenia)
"Został on przewidziany do wykorzystania przez opiekuna wg jego uznania, np. na kopię systemu itp."
Czyli teoretycznie nie musi być?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Mon Apr 02, 2012 10:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Poldek2 napisał:
Dlaczego należy odłączyć ten dysk - jakie jest uzasadnienie?
Tak po prostu zaprojektowano instalator w DVD kolekcji.
Poldek2 napisał:
"Został on przewidziany do wykorzystania przez opiekuna wg jego uznania, np. na kopię systemu itp."
Czyli teoretycznie nie musi być?
Do instalcji NIE MOŻE byc podłączony. Potem możesz z nim robic co zechcesz. Również dublowanie programowe.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Poldek2
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 18
Skąd: woj.łódzkie

PostWysłany: Tue Apr 03, 2012 6:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moje pytanie dlaczego - wynika z ciekawości i chęci poszerzenia wiedzy Razz

Jak wcześniej napisałem, podczas pierwszej samodzielnej reinstalacji nic nie zmieniałem w dyskach (nawet nie zaglądałem do środka) i instalacja poszła pomyślnie.

Natomiast po różnych modyfikacjach na serwerze oraz zmianie kolekcji DVD - podczas kolejnej instalacji cały czas (przy ponownych uruchomieniach systemu) następuje sprawdzanie spójności danych właśnie na tym drugim dysku - czy to zachowanie może być wynikiem tego, że poprzednio nie odłączyłem dysku????

Szukam w internecie jakiś szerszych wiadomości (od podstaw) o obsłudze macierzy Raid - jak obchodzić się z tymi dyskami? ale nie mogę nic znaleźć? Potrzebuję jakiejś fachowej lektury Rolling Eyes
W zarządzeniu dyskami widzę jeden dysk - Dysk 0 - podzielony na partycje: C: R: O:
Gdybym chciał sformatować ten drugi dysk - czy to jest możliwe?

Mam jeszcze jedno pytanie - jak był wykorzystywany ten dysk w pierwotnej instalacji - po postawieniu pracowni przez instalatorów? Czy spełniał funkcje macierzy Raid?

Z góry dzięki za info i sorry za moją niewiedzę w tym temacie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Apr 03, 2012 11:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W edycjach do roku 2007 na pewno nie był tworzony RAID. Jeden dysk po prostu sobie był, nawet nie został przez instalatorów sformatowany.
Drugi dysk można wykorzystać różnie. RAID nie ma sensu. To by musiało być sprzętowo zrobione, żeby porżadnie działało. A w tych pecetowych płytach tego nie ma. Można sobie zrobić mirror, np ghostem. Można wykorzystać miejsce dołączając woluminy logiczne.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wed Apr 04, 2012 10:49 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
W edycjach do roku 2007 na pewno nie był tworzony RAID. Jeden dysk po prostu sobie był, nawet nie został przez instalatorów sformatowany.
Potwierdzam, tak było w każdej edycji (miałem do czynienia również z tą z wiosny 2008 - drugi dysk był odłączony).
Maciek napisał:
Drugi dysk można wykorzystać różnie. RAID nie ma sensu. To by musiało być sprzętowo zrobione, żeby porżadnie działało. A w tych pecetowych płytach tego nie ma.
Może być w serwerach dostarczanych do pracowni ponadgimnazjalnych - tam serwer był rzeczywiście sprzętowo serwerem. Ale nie sprawdzałem.
Jedno jest pewne - przy instalacji z DVD może być podłączony jeden dysk i nie może byc włączony RAID sprzętowy.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Apr 04, 2012 11:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadza się. "Sprzętowy" niby-raid na pecetowych płytach wymaga sterownika do Windows. Instalacja SBS z DVD nie ma takiej możliwości. Z tego co wiem, nie ma także możliwości zrobienia RAIDu później.
Osobiście robię na drugim dysku kopie 1:1 i w razie potrzeby w minutę mam działający system.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Poldek2
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 18
Skąd: woj.łódzkie

PostWysłany: Wed Apr 04, 2012 5:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki za wyjaśnienia
Mam jeszcze w takim razie pytania

Dysk jest podłączony do płyty,

Teraz za każdym razem po włączeniu kompa pojawia się sprawdzanie systemu plików na d: chkdsk dokonuje sprawdzenia - czyli są jakieś błędy na dysku i chciałbym je usunąć - może format d:

W biosie mam:
Channel 2 Master WDC WD1600AAJS-22PSA
Channel 3 Master WDC WD1600AAJS-22PSA

oraz: On-chip Sata Mode - auto
zaznaczenie przy Pata Ide Set to Ch 0 Master/slave

Podczas uruchomiania kompa również wyświetlana jest powyższa informacja:
Channel 2 Master WDC WD1600AAJS-22PSA S.M.A.R.T Capability
Channel 3 Master WDC WD1600AAJS-22PSA S.M.A.R.T Capability

(To są ustawienia od nowości)

Ale:
W zarządzeniu dyskami nie widać tego dysku d:- jest tylko dysk 0: z podziałem na partycje C: R: O:
W menadżer urządzeń - jest tylko jeden dysk Sad

W jaki sposób dostać się do dysku d: jak robiliście kopie na dysku d: ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wed Apr 04, 2012 9:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kopie dysku robi się uruchamiając komputer z płytki CD (a nawet dyskietki). Należy zastosować program do klonowania dysków (partycji) np. Norton Ghost. W przypadku identycznych dysków należy zachowac daleko idącą ostrożność i czujność by nie sklonować pustego dysku na właściwy.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Poldek2
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Mar 2012
Posty: 18
Skąd: woj.łódzkie

PostWysłany: Sat Apr 07, 2012 12:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

OK, wielkie dzięki za odpowiedzi.
Podsumowuję:
Pracownia z czerwca 2007: posiada podłączone dwa dyski ale tak w rzeczywistości wykorzystywany jest tylko jeden dysk.
Dysk podzielony jest na partycje: C: O: R:

W biosie wykrywane są dwa dyski takie same SATA: WD....
Podczas startu kompa również pojawia się info o dwóch dyskach. Nawet następuje sprawdzanie dysku d:
Ale: w menadżerze urządzeń jest widoczny tylko jeden dysk,
w zarządzaniu dyskami również widoczny jest tylko jeden dysk.
Odpaliłem Ranish Partition - również wykrywa tylko jeden dysk.

Jak mogę dostać się do drugiego dysku, chciałbym go sformatować.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
thomas.night
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Oct 2011
Posty: 107
Pomógł: 2
Skąd: Polska

PostWysłany: Sun Apr 08, 2012 11:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Z góry dzięki za info i sorry za moją niewiedzę w tym temacie

... dołożę swoje 3 gr Wink, a więc:

RAID - polega na współpracy dwóch lub więcej dysków twardych w taki sposób, aby zapewnić dodatkowe możliwości, nieosiągalne przy użyciu jednego dysku jak i kilku dysków podłączonych jako oddzielne. //rzekła wikipedia

a teraz do rzeczy:
Macierze raid mogą być realizowane za pomocą kontrolerów sprzętowych lub programowo pod windows na dwa sposoby:
1. karta kontrolera + 'magiczny sterownik' - tzw. fakeraid (raid udawany)
2. konwersja partycji i tworzenie woluminu dublowanego http://technet.microsoft.com/pl-pl/library/cc776202%28v=ws.10%29.aspx
Opis tworzenia (ang): http://www.netadmintools.com/art439.html

Problemem jaki zwyczajowo napotykają ludzie przy instalacji Windowsów na macierzach to brak wykrycia dysków (wogóle), co jest komunikowane stosownym błędem lub niebieskim ekranem o treści STOP: 0x0000007B. W przypadku czystej instalki windows 2000/xp/2003, sterowniki możemy dodać do instalatora systemu za pomocą programu nLite ( http://www.nliteos.com/ ) lub podać na dyskietce wciskając wcześniej F6 (tylko kto jeszcze flopów używa?!).
Win7 i Win w2k8 są pod tym względem bardziej 'cywilizowane', można użyć pendrive'a.

Czy można dołożyć dysk i stworzyć RAID1 po instalacji windows?
Nie w każdej konfiguracji jest to możliwe tak odrazu. Najprościej jest w przypadku kontrolerów programowych opartych na układzie nForce, mamy tam narzędzie prowadzące użytkownika krok po kroku w procesie tworzenia / konwersji RAID. Osobiście migrowałem z RAID0 na RAID1 na w/w sprzęcie - dało radę bez problemu.
W układach AMD, należy użyć programu AMD's RAIDXpert (całość staje się konfigurowalna przez przeglądarkę internetową, nawet zdalnie - tak więc narzędzie wygląda dość potężnie).

... ale ja nie mam narzędzi, a chcę dokonać migracji na macierz już zainstalowanego systemu.
Też jest to możliwe, w dodatku można to wykonać na dowolnym typie kontrolera (zarówno rozwiązania sprzętowe jak i programowe)
Tym razem potrzeba nam więcej samozaparcia.

Potrzebujemy trzech rzeczy:

- płyty windows + zintegrowany sterownik RAIDa (j/w nLite)
- płyty ze środowiskiem BartPE + zintegrowany sterownik RAID (spsoób integracji w manualu BartPE - wrzucamy ów driver do odpowiedniego folderu) + dołożony Macrium Reflect http://www.macrium.com/webhelp/Starting_with_the_rescue_CD.asp (jest to darmowe oprogramowanie do tworzenia obrazów dysków twardych).
- dysk podpinany na USB, celem zarchiwizowania danych

Migrujemy:
1. Oprogramowujemy nowy kontroler pod istniejącym systemem.
2. Zamykamy system, następnie uruchamiamy z przygotowanej płyty zawierającą BartPE.
3. Uruchamiamy Macrium Reflect, tworzymy kopię aktualnego dysku na dysk USB.
4. Podpinamy nowy kontroler i tworzymy konfigurację dwu-dyskową (należy utworzyć macierz w BIOSie kontrolera).
Kontroler wymaże zawartość obu dysków (jesteśmy na to przygotowany, mamy przecież kopie).
5. Startujemy z BartPE, przywracamy kopię za pomocą Macrium Reflect.
6. Nasz system jeszcze nie nadaje się do uruchomienia, należy przebudować MBR macierzy, w tym celu uruchamiamy komputer z wcześniej przygotowanej płyty z windowsem
(i wkompilowanym sterownikiem RAID). Przechodzimy do konsoli odzyskiwania.
Wydajemy polecenia: fixmbr oraz fixboot .
7. Uruchamiamy teraz system z dysku, ale w trybie awaryjnym. (nie robiąc nic więcej). Wszystko powinno działać jak należy, uruchamiamy system z dysku w normalnym trybie.

Do odzyskiwania zamiast Macrium Reflect zwyczajowo używałem Acronis Backup and Restore, aczkolwiek jeżeli nie posiadacie stosownej licencji należy wspomagać się narzędziem które jest dostępne za free.

Dlaczego tym razem nie linux? (np. Clonezilla)
Linux nie obsługuje poprawnie fake-raid'ów.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
PiotrT
Moderator


Dołączył: 25 Jun 2007
Posty: 352
Pomógł: 2
Skąd: nie umiem czytać

PostWysłany: Wed Apr 11, 2012 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

SBS umożliwia programowy RAID

Po instalacji serwera drugi dysk można ustwić w RAID1

Zarządzanie serwerem -> zarządzanie zaawansowane -> Zarządzanie komputerem (lokalne) -> Magazyn -> Zarządzanie dyskami

W dolnej części okna zaznacz prawym przyciskiem myszy pierwszy dysk i z menu wybierz Konwertuj na dysk dynamiczny. postępuj zgodnie z wyświetlanymi informacjami.
Po konwersji pierwszego dysku wybierz dysk drugi i konwertuj go na dysk dynamiczny.

Po wykonaniu konwersji dysków na dynamiczne zaznacz prawym przyciskiem myszy dysk c i z menu wybierz dublowanie dysku. czynnośc tę wykonaj dla dysku r oraz o.
Po tej operacji dane będą zapisywane jednocześnie na dwóch dyskach.
W trakcie uruchamiania serwera będzie możliwość wyboru uruchomienia z dysku pierwszego lub drugiego.

UWAGA!
Nie ma możliwości konwersji dysku dynamicznego ponownie na dysk prosty bez utraty zapisanych danych.
Dane zapisane na dysku dynamicznym nie są widziany po podłaczeniu np. poprzez przejściówkę do innego komputera .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> SBS 2003 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group