Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Instalacja i konfiguracja EOS 2010
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marektr
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2009
Posty: 25

PostWysłany: Tue Mar 27, 2012 12:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie jestem mocny w Linuksie ale o ile mi wiadomo to internet powinien być na eth0, a LAN na eth1 - nie odwrotnie. Chyba, że to pomyłka w pisowni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Rydzu
Użytkownik Forum


Dołączył: 01 Apr 2007
Posty: 21
Skąd: Czersk

PostWysłany: Tue Mar 27, 2012 12:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W EOS 2010 serwer kolejność interfejsów eth0 i eth1 nie ma znaczenia (tak przynajmniej piszą w instrukcji).
Nie mogę tylko namierzyć zakładki firewall
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Mar 27, 2012 4:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Uruchomienie DHCP nie powiodło się, dodałem do dhcpd.conf linijkę
subnet 10.0.1.0 netmask 255.255.255.0 {}
serwer DHCP dał się uruchomić

Źle. Wystarczyło zajrzeć do logów z jakiego powodu nie uruchamia się serwer dhcp.
Serwer DHCP jest dla sieci LAN.
Podejrzewam, ze chodziło właśnie o to, ze zamieniłeś interfejsy sieciowe. Na stronie EOSa jest - oprócz podręcznika użytkownika - jeszcze suplement dotyczący zmian w wersji 2010. Najpierw przeczytaj 10 razy, a potem raz zrób, zamiast odwrotnie.
Cytat:
Niestety stacja (WinXP) nie uzyskuje adresu z dhcp

Jasne, bo w tej chwili dhcp działa na interfejsie WAN. To nie jest Windows. DHCP przypisujemy do konkretnego interfejsu i jest to domyślne.
Cytat:
Skąd niby stacja ma wiedzieć pod jakim adresem IP kryje się host SCHOOL.

Nie o to chodzi. Nie masz ustawionego firewalla. Domyślny uważa, ze stacja jest na WAN i ją blokuje.
Cytat:
Problem drugi, nie mogę zdalnie połączyć się przez ssh. Cały czas woła, że Acces denided.

Czytać i jeszcze raz czytać. To zostało opisane. Wszystkie potrzebne ikony znajdują się na pulpicie.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
marektr
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Aug 2009
Posty: 25

PostWysłany: Tue Mar 27, 2012 10:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przyznaję rację Maćkowi. Czytaj uważnie i ze zrozumieniem instrukcję, chociaż czasami nie jest to takie oczywiste dla laika (LAMERA) w kwestii linuksa.
Jak przebrniesz przez instrukcje i parokrotna instalację to zrozumiesz wiele rzeczy, a przede wszystkim jak ten system został skonstruowany. Wiele rzeczy jest tam domyślnie skonfigurowanych, jak więc coś schrzanisz przy instalacji i konfiguracji to zapewniam, że nie będzie działać. W tle działa wiele skryptów konfigurujących i jeśli coś zrobisz nie tak jak mówi instrukcja to masz pozamiatane. Wiem co mówię, bo też byłem w gorącej wodzie kompany, jeszcze mało wiem na ten temat ale system ogarnąłem i wszystko zaczęło działać. jak trzeba. Prawie wszystko ale to kwestia czasu na testy. ja jestem wdzięczny wszystkim, którzy w tym poście się wypowiadają bo mają sporo do powiedzenia, a najwięcej twórca systemu czyli Maciej.
Życzę powodzenia z konfiguracją systemu.
Jak napisałem wyżej pomyliłeś interfejsy (Maciej potwierdził), ja w instrukcji nie znalazłem określenia, że nie ma znaczenia określenie interfejsów, w tym wypadku ma. Zrób wszystko jak mówi instrukcja, a potem możesz zacząć wprowadzać swoje ustawienia posługując się plikami konfiguracyjnymi. Dla mniejszego stresu zapytaj najpierw Maćka czy to zadziała.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Mar 27, 2012 11:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jak napisałem wyżej pomyliłeś interfejsy (Maciej potwierdził), ja w instrukcji nie znalazłem określenia, że nie ma znaczenia określenie interfejsów, w tym wypadku ma.

W pierwszej wersji interfejsy były sprawą kluczową. W wersji 2010 można to zmienić, ale trzeba też zmienić wpis w /etc/sysconfig/dhcpd - o czym już na forum pisałem.
Najgorsze jest takie miotanie się na oślep, bo nigdy nic dobrego nie da.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group