Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Eos serwer + stacja dwusystemowa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafalx
Użytkownik Forum


Dołączył: 06 Oct 2007
Posty: 46

PostWysłany: Wed Mar 21, 2012 11:49 am    Temat postu: Eos serwer + stacja dwusystemowa Odpowiedz z cytatem

Witam.
Poważnie zastanawiam się nad zamianą sbs na eos. Mam w związku z tym pytania:
1. Czy XP pracujące obecnie w domenie sbs będzie pracować w nowej domenie utworzonej przez eos, czy też konieczna jest reinstalacja?
2. Czy do domeny eos można podłączyć stacje z Ubuntu (dokłądnie Edubuntu)?
3. Czy jednak lepiej będzie jak drugim systemem na stacjach będzie eos?
Pytam dlatego, że ostatnio poświęciłem duuuużo czasu na odświeżenie pracowni i utworzenie stacji dwusystemowych (XP + ubuntu). XP podłączone są do domeny sbs a ubuntu działają jako niezależne stacje.
Dziękuję za podpowiedzi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Wed Mar 21, 2012 12:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ad 1.
Konieczna jest reinstalacja.
ad 2.
Jeśli skonfigurujesz Ubuntu jako logujące się do serwera Windows, analogicznie do XP, to tak.
ad 3.
W przypadku Linuksa na stacji proponuję zastosować taki system, jaki wolisz. Stacja EOS na dzień dzisiejszy jest już nieco "obsolote". Z tym, że EOS ma zaimplementowane dość szczególne logowanie do serwera - wykorzystuje loginy użytkowników samby, do uwierzytelniania jest NIS, a montowanie osobistych katalogów załatwia NFS. Taki numer będzie trudny bardzo do powtórzenia na innej dystrybucji.
Ale osobiście popierałbym Linux jako niezależne stacje i dodawałbym jedynie klienta samby, aby uczeń miał dojście do swoich dokumentów z Windows.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rafalx
Użytkownik Forum


Dołączył: 06 Oct 2007
Posty: 46

PostWysłany: Wed Mar 21, 2012 10:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ad. 2
Mogę prosić o dojaśnienie?
ad.3
Linux jako niezależna stacja chyba nie zdaje egzaminu. Po dwóch miesiącach pracy na każdej stacji jest zupełnie co innego, inne skróty, inne ustawienia przycisków itp. A uczniowie na zajęciach często zmieniają stanowiska i robi się mały bałagan. A zakładam, że przy logowaniu zawsze mieliby to samo, czyli wędrujący profil. Dobrze myślę?

Mam jeszcze jedno pytanie dot. stacji Eos. Jak wygląda logiczny układ katalogów osobistych na XP i Eos tzn. czy np. dokumenty zapisane na Pulpicie XP są widoczne również na Pulpicie Eos czy też w osobnym katalogu (np. o nazwie Pulpit XP)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Mar 22, 2012 12:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ad 2.
Stacje Ubuntu muszą się logować do samby tak jak XP. Dla Stacji Windows czy też linuksowych będzie EOS serwerem Windows.
ad 3.
Czy uczniowie na Linuksie logują się na jedno konto? Czy jest to konto założone podczas instalacji? To by tłumaczyło nadmiar uprawnień, jakie mają.
W Linuksie też można ograniczyć userom ich prawa.
A przywrócenie domyślnych ustawień najlepiej zrobić usuwając katalog domowy. Podczas następnego logowania wszystko będzie jak przy pierwszym logowaniu.
Co do katalogów Windows/EOS. Udostępnianie wszystkiego z Linuksa pod Windows i odwrotnie to zły pomysł. A szczególnie pulpity. Nie należy niczego zapisywać na pulpicie - do tego są katalogi z dokumentami i tak, one są wzajemnie widoczne.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rafalx
Użytkownik Forum


Dołączył: 06 Oct 2007
Posty: 46

PostWysłany: Thu Mar 22, 2012 8:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za podpowiedzi.
Spróbuję zacząć od serwera eos i stacji dwusystemowej xp/eos.
Mam pracownie lato 2007. Nie chcę od razu kasować sbs (nie uzgodniłem z dyrekcją, poza tym będę musiał skopiować dużo danych). Czy konfiguracja komputera-serwera pozwala na podpięcie nowego dysku (do instalacji eos) ewentualnie zainstalowanie (testowo) drugiego systemu obok sbs?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Thu Mar 22, 2012 9:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Każdy Linux pozwala na koegzystencję z Windows, ale trzeba uważać, żeby nie skasować sobie dysku z Windows. Możesz dysk z SBS po prostu tymczasowo odłączyć.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group