Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

EOS i SBS w jednej pracowni
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Mon Nov 28, 2011 6:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Dzięki Maćku za szybkie odpowiedzi. Serwer działa ze stacjami na linuksie- jak na mój gust trochę za wolno. Ale to pewnie zbyt mała ilość pamięci i procesor Pentium 4. Dzisiaj uruchomiłem cała pracownię z 10 stacjami, dodałem statyczne IP do DHCP i do ITALC no i działa...
Ale dalej mam problem ze stacjami XP- po odpięciu od domeny SBS-a i próbie podpięcia pod SCHOOL- nie wykrywa domeny. Czy podpięcie pod domenę SCHOOL robi się jakoś inaczej niż pod SBS-a??? A może składnia nazwy domenowej jest niepoprawna- ma być "SCHOOL" czy też "eos.school"??? Czy litery mają znaczenie? Narazie nie mogę stawiać stacji XP od nowa i próbuję podpiąć te po SBS-sie- ale nijak nie idzie... Czy ktoś tego próbował? Czy uda się je podpiąć- bo to ostatnia przeszkoda. Proszę o wskazówki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Nov 28, 2011 7:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze - czy komputery z XP mogą korzystać z internetu, czy dostają IP od EOSa?
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Mon Nov 28, 2011 10:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zeeuss napisał:
Ale dalej mam problem ze stacjami XP- po odpięciu od domeny SBS-a i próbie podpięcia pod SCHOOL- nie wykrywa domeny. Czy podpięcie pod domenę SCHOOL robi się jakoś inaczej niż pod SBS-a??? A może składnia nazwy domenowej jest niepoprawna- ma być "SCHOOL" czy też "eos.school"??? Czy litery mają znaczenie? Narazie nie mogę stawiać stacji XP od nowa i próbuję podpiąć te po SBS-sie- ale nijak nie idzie... Czy ktoś tego próbował?
Ja próbowałem i juz o tym pisałem. Nie podepniesz stacji spod SBS do EOS. Musiałbyś zmienić ustawienia w zabezpieczeniach lokalnych.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Fri Dec 02, 2011 9:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Przepraszam, że tak późno ale nie mogłem tego wcześniej sprawdzić. Tak stacje z XP dostają IP z zakresu 192.168.100.... a nawet takie samo IP jak stacje z linuksem- bo ustawiłem w DHCP stałe IP (wg opisu w podręczniku). Ale podczas dodawania do domeny wyskakuje komunikat "...wystąpił błąd bo nie znaleziono konta dla tego komputera". Czy to oznacza, że mam te konta utworzyć w Sambie wcześniej??? Nic na ten temat nie znalazłem w podręczniku. I jeszcze jednego nie rozumiem- wg. podręcznika "Następnie ponownie logujemy się lokalnie z uprawnieniami administratora. Teraz dodajemy administratora sieciowego, jako administratora tego komputera"- nie bardzo wiem jak to zrobić bo komputer nie jest jeszcze w domenie school. Proszę o wyjaśnienie. Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Dec 02, 2011 10:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tego wynika, że potwierdzasz spostrzeżenie Romana. Aby dodać Windows do domeny musisz mieć nowy system zainstalowany z płyty.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Mon Dec 05, 2011 11:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. A jednak udało się zalogować do domeny school stacjom z XP. Zrobiłem to tak: uruchomiłem komputer z XP, zalogowałem się lokalnie jako administrator komputera. Teraz odłączyłem, a właściwie zastąpiłem domenę SBSMENIS domeną SCHOOL i tutaj podałem hasło administratora Samby i o dziwo komputer dał się dołączyć do domeny. Po zalogowaniu na konto studenta (utworzone wcześniej na serwerze) sprawdziłem dostęp do internetu, działanie programów i zapisywanie plików i tu mam problem. Uruchomiła się konsola cmd dodawania konta do domeny- pytanie o użytkownika (kogo mam podać- administratora samby, czy użytkownika na którym jestem zalogowany) i oczywiście hasło (ale to zależne jest od użytkownika)??? Proszę tu o mała podpowiedź. Dam znać jak udało się z innymi stacjami- oczywiście stacje "wyjęte" z domeny sbsmenis...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Mon Dec 05, 2011 1:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czyli może to nie być tak różowo jak się wydaje. Jak pisałem wcześniej mi sie udało dodać do domeny school stacje pracujące wcześniej w domenie sbs po zmianie w ustawieniach zabezpieczeń lokalnych. Uruchomiłem na komputerze instalowanym z płytki i wcześniej nie pracującym w domenie oraz na komputerze spod sbs:
Panel sterowania->Narzędzia administracyjne->Ustawienia zabezpieczeń lokalnych->Zasady konta->Opcje zabezpieczeń
i porównałem je ze sobą. Na stacji spod sbs zmieniłem ustawienia by były identyczne jak w tej instalowanej z płytki. Po restarcie stację spod sbs bez problemu dodałem do domeny school.
Jeśli Twój sposób okaże się pozornym rozwiązaniem, to proponuję zrobić to co napisałem. Chyba masz pod ręką komputer nie pracujący w domenie i instalowany z płytki. Miałem nawet wydruki tych ustawień ale nie mogę ich znaleźć.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Mon Dec 05, 2011 1:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sprawdź, co jest na serwerze w pliku logon.bat Być może niestety zostawiłem tam coś, co wcale nie jest potrzebne. Przykro mi.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Tue Dec 06, 2011 12:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Maćku do ciebie.W pliku logon.bat nic szczególnego nie zauważyłem. Po za tym, że po słowach echo Kończę skrypt były 4 kropki i przecinek czyli ...., i nie wiem czy tak miało być czy to jest ten błąd o którym wspominasz- może załącz zawartość prawidłową logon.bat to sprawdzę. Druga sprawa to pytanie- jak dostać się do PHPMyAdmin- login i hasło? I gdzie jest zainstalowane moodle w EOS2010 bo brak wejścia przez przeglądarkę?
Co do podłączania do domeny to na razie idzie bez problemów, tzn. stacje dają się podpiąć (te spod SBS-a) i mogę się na nich logować, dokumenty dają się zapisać na dysku sieciowym. Ale tu też dziwna sprawa bo po pierwszym logowaniu nie tworzy się profil użytkownika, dopiero przy drugim ten profil jest widoczny- czyżby tworzył się przy wylogowywaniu z konta? Sprawa o tyle istotna, że nie mogę na tej samej lekcji podglądnąć sieciowo co zrobił uczeń... I jeszcze jedno mnie nurtuje:
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Tue Dec 06, 2011 12:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Maćku do ciebie.W pliku logon.bat nic szczególnego nie zauważyłem. Po za tym, że po słowach echo Kończę skrypt były 4 kropki i przecinek czyli ...., i nie wiem czy tak miało być czy to jest ten błąd o którym wspominasz- może załącz zawartość prawidłową logon.bat to sprawdzę. Druga sprawa to pytanie- jak dostać się do PHPMyAdmin- login i hasło? I gdzie jest zainstalowane moodle w EOS2010 bo brak wejścia przez przeglądarkę?
Co do podłączania do domeny to na razie idzie bez problemów, tzn. stacje dają się podpiąć (te spod SBS-a) i mogę się na nich logować, dokumenty dają się zapisać na dysku sieciowym. Ale tu też dziwna sprawa bo po pierwszym logowaniu nie tworzy się profil użytkownika, dopiero przy drugim ten profil jest widoczny- czyżby tworzył się przy wylogowywaniu z konta? Sprawa o tyle istotna, że nie mogę na tej samej lekcji podglądnąć sieciowo co zrobił uczeń... I jeszcze jedno mnie nurtuje: "wg. podręcznika "Następnie ponownie logujemy się lokalnie z uprawnieniami administratora. Teraz dodajemy administratora sieciowego, jako administratora tego komputera"- nie bardzo wiem jak to zrobić bo komputer jest już w domenie, ale jak zaloguję się lokalnie to tej domeny nie widzę i nie mogę jej wyszukać"??? I czy ten użytkownik jest potrzebny school/administrator na stacji??? Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Tue Dec 06, 2011 2:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zeeuss napisał:
I jeszcze jedno mnie nurtuje: "wg. podręcznika "Następnie ponownie logujemy się lokalnie z uprawnieniami administratora. Teraz dodajemy administratora sieciowego, jako administratora tego komputera"- nie bardzo wiem jak to zrobić bo komputer jest już w domenie, ale jak zaloguję się lokalnie to tej domeny nie widzę i nie mogę jej wyszukać"???
Zarządzanie komputerem->Użytkownicy i grupy lokalne->Grupy->Administratorzy kliknać dwukrotnie, Dodaj i pod przyciskiem Lokalizacje powinieneś zobaczyć domenę school
zeeuss napisał:
I czy ten użytkownik jest potrzebny school/administrator na stacji???
Tak. Inaczej jako administrator domeny nie będziesz miał uprawnień administratora do stacji.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Wed Jan 04, 2012 8:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam w nowym roku. Cytat:"Z tego wynika, że potwierdzasz spostrzeżenie Romana. Aby dodać Windows do domeny musisz mieć nowy system zainstalowany z płyty." Tak nie da się prosto przeszczepić XP z SBS-a do EOS-a. Mimo że maszyny dodałem do domeny, jest konto maszyny to są problemy z logowaniem. Loguje się użytkownik bardzo długo, jak się mu uda zalogować to tworzy w Sambie katalog użytkownika ale pusty w środku. Na razie odpuszczam bo pracownia musi działać, a nie mam czasu i ochoty (na razie) stawiać systemu od nowa z płyt- mam już obok zainstalowane linuxy (EOS stacje). Te zaś działają z EOS-em rewelacyjnie. czyli połowiczny sukces- pracownia na Stacjach z EOS i serwer EOS pracują rewelacyjnie. EOS i stacje XP spod SBS-a niestety już nie. Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Jan 05, 2012 1:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może się przyda - znalazłem wydruk ustawień w Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zasady zabezpieczeń lokalnych -> Zasady lokalne -> Opcje zabezpieczeń przy których stacja spod SBS daje się dołączyć do domeny pod EOS.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Jan 10, 2012 11:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No coż. To się może przydać, o ile nie będzie kolejnych niespodzianek.
Wydaje mi się, że można zainstalować jednego Windowsa, zrobić obraz i powielić go na inne maszyny. Potem zmienić nazwę stacji i dodawać do domeny.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
zeeuss
Użytkownik Forum


Dołączył: 12 Mar 2009
Posty: 107
Skąd: Złota

PostWysłany: Wed Jan 11, 2012 8:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Do Romana- moje ustawienia lokalne nie różnią się od twoich, a dokładnie jeden wpis jest inny. Więc wnioskuję, że przyczyna jest gdzie indziej, tym bardziej, że Ja dodałem komputery do domeny a problem jest z logowaniem na konto.
Do Maćka- tak obraz stacji wzorcowej można zrobić (mam takie na SBS-sie), ale mam trzy pracownie, każda na innej maszynie to zadanie jest teraz nie realne bo nie mam kiedy tego zrobić. Może w ferie zimowe znajdę więcej czasu. Dziękuję za wszelkie uwagi i pomoc. Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Strona 4 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group