Forum KOPI Strona Główna KOPI
Forum Klubu Opiekunów Pracowni Internetowych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

dwa systemy (XP do domeny, linux lokalnie)

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rafalx
Użytkownik Forum


Dołączył: 06 Oct 2007
Posty: 46

PostWysłany: Thu Dec 01, 2011 7:28 pm    Temat postu: dwa systemy (XP do domeny, linux lokalnie) Odpowiedz z cytatem

Witam.
W związku z koniecznością reinstalacji stacji uczniowskich pomyślałem, że warto byłoby pomyśleć o zainstalowaniu linuxa.
Mój pomysł jest taki: na stacji instaluje XP z płyty zostawiając trochę miejsca na dysku (z płyty, bo nie poradziłem sobie z problemem który opisem tutaj: http://forum.kopi.edu.pl/viewtopic.php?t=1604 ).
XP klonuje na innych stacjach, dodaje do domeny itp.
Następnie instaluje kubuntu jako drugi system na jednej stacji, tworzę jednego lokalnego użytkownika, odpowiednio konfiguruję. Później klonuje system na innych stacjach roboczych.
Efekt na początek ma być taki: pracownia działa na XP (logowanie do domeny). Ale na stacjach można włączyć również linuksa, zalogować się lokalnie i pracować.
Czy to będzie działać? Ewentualnie co zrobić inaczej aby osiągnąć zamierzony efekt.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Alibaba
Użytkownik Forum


Dołączył: 02 Oct 2004
Posty: 186
Skąd: Sierpc

PostWysłany: Thu Dec 01, 2011 9:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Będzie działaćSmile Jedynie mały błąd w założeniu twoim jest. Musisz więcej dysku programem zewnętrzem zrobić by zainstalować Linuxa.
Zostawiasz (dla susła mam 15GB) dla Linux na 2 partycji podstawowej.A ten wydzieli partycje rozszerzone dla swoich pilów i plików domowych. Windows musi być na 1 partycji.
Jak zainstalujesz zmień w Botloaderze by uruchamiał się Windows. Linux będzie wybierany z klawiatury na 1 planszy startowej. Niestety przyzwyczajenia do myszy mogą utrudnić uruchomienie pingwinka.
Powodzenia w eksperymentach
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Numer GG
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Thu Dec 01, 2011 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Alibaba napisał:
Jedynie mały błąd w założeniu twoim jest. Musisz więcej dysku programem zewnętrzem zrobić by zainstalować Linuxa.
Po co zewnętrzny program? Instalując XP z płytki tworzy dla niego partycję resztę dysku zostawiając wolną. Na XP 20 GB to nawet za dużo, bo przecież pliki użytkowników zapisywane są na serwerze, a dyski stacji roboczych to od 40 GB dla edycji z 2004 r. do... nie pamiętam ilu w edycji 2007/2008. W 2005 było to 80 GB.
Tak jak piszesz byłoby w przypadku instalacji z RIS (WDS) gdzie standardowo na partycję systemową zajmowany jest cały dysk.
Jedyny mankament widzę w tym, że uczniowie pod linuxem będą mieli prawdopodobnie możliwość grzebania na partycji z XP. Ale, może to wymaga uprawnień roota - nie wiem, więc piszę prawdopodobnie.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
thomas.night
Użytkownik Forum


Dołączył: 14 Oct 2011
Posty: 107
Pomógł: 2
Skąd: Polska

PostWysłany: Thu Dec 01, 2011 11:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja swoje... VirtualBox! (look tutaj: http://forum.kopi.edu.pl/viewtopic.php?t=1725 ) Very Happy
Przygotowujesz jeden, wzorcowy wirtualny HDD i kopiujesz na każdą stację. Prościej chyba się nie da Smile. Jak wydajne są 'kompy-końcówki'?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Dec 02, 2011 12:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A ja swoje... VirtualBox!

Pod warunkiem, że komputer ma przynajmniej 1 GB pamięci i procesor na poziomie E2160 CoreDuo.
Tylko w praktyce rozmawiamy tu o pracowniach z lat 2005 - 2007, a tam komputery miały zintegrowaną kartę graficzną, 512 MB i procesor na poziomie Sempron, Celeron. Bądźmy realistami. Dwa oddzielne systemy mogą współistnieć, ale o wirtualnej maszynie w takich warunkach możemy zapomnieć.
PS. Nie będzie można grzebać na partycji NTFS bez uprawnień roota.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rafalx
Użytkownik Forum


Dołączył: 06 Oct 2007
Posty: 46

PostWysłany: Fri Dec 02, 2011 10:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

VirtualBox na razie odpada.
Oczywiście zostawiłem sobie dużo wolnego miejsca na dysku instalując XP.

Mam jeszcze dwa pytania:
1. Czy po klonowaniu XP i klonowaniu linuxa (osobno) nie wystąpią problemy z wyborem systemu operacyjnego przy uruchamianiu? Czy też może najpierw na jednej stacji zainstalować XP i linuxa i zrobić obraz całego dysku a nie poszczególnych partycji osobno?
2. Pamiętam z kursu, że przy klonowaniu Windows trzeba pamiętać o zmianie SID (oczywiście poza nazwą komputera). Czy coś takiego trzeba robić z linuksem?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Roman Mor
Moderator


Dołączył: 12 Mar 2008
Posty: 722
Pomógł: 35
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Fri Dec 02, 2011 11:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Utwórz jeden wzorcowy dysk z dwoma systemami, a potem klonuj dysk na dysk. Nie baw się w osobne klonowanie partycji. Na pozostałych stacjach będziesz musiał, rzecz jasna, zmienić nazwę komputera i dodać go do domeny. A linuxem nie jestem pewien.
_________________
Pozdrawiam, RM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Fri Dec 02, 2011 3:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W przypadku Linuksa również trzeba zmienić nazwę komputera w wypadku gdy:
- chcemy go podłączyć do domeny Windows, nazwy muszą być niepowtórzone.
- w jakikolwiek sposób chcemy korzystać z tzw. otoczenia sieciowego Windows.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rafalx
Użytkownik Forum


Dołączył: 06 Oct 2007
Posty: 46

PostWysłany: Tue Dec 13, 2011 12:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam ponownie.
Stworzyłem obraz z XP i Edubuntu z całym oprogramowaniem, sterownikami itd.
Ale pojawił się problem podczas tworzenia obrazu dysku. Komunikat ghosta jest taki, że "volume was most propably not unmounted cleany" i że proponuje "running fsck on this volume".
Próbowałem i\kilka razy włączać i wyłączać linuxa ale bez skutku. Gdy uruchomiłem "fsck" pojawił się komunikat, że może dojść do awarii całego systemu dlatego zrezygnowałem.
Spróbowałem dla testów zrobić obraz samej partycji linuxowej ale komunikat jest identyczny.
Gdy zignorowałem powyższy komunikat i zrobiłem obraz dysku nie daje się go odczytać na innych stacjach.
Co mogę zrobić?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Dec 13, 2011 2:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ghost nie jest najlepszym sposobem na robienie obrazów linuksowych dysków.
Jeśli podczas startu system nie chce startować tylko woła o fsck to zwykle są bardzo dokładne informacje, co należy zrobić (po angielsku).
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny


Ostatnio zmieniony przez Maciek dnia Tue Dec 13, 2011 4:24 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rafalx
Użytkownik Forum


Dołączył: 06 Oct 2007
Posty: 46

PostWysłany: Tue Dec 13, 2011 2:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maciek napisał:
Ghost nie jest najlepszym sposobem na robieiie obrazów linuksowych dysków.
A co byłoby lepsze.Korzystam z płyty hiren's, próbowałem acronis ale był podobny komunikat o problemach z jedną partycją. A przypominam, że zamysł jest taki aby skopiować cały dysk.

Maciek napisał:
Jeśli podczas startu system nie chce startować tylko woła o fsck to zwykle są bardzo dokładne informacje, co należy zrobić (po angielsku).
Przy uruchamianiu linuxa nie ma żadnych komunikatów. Komunikat o którym pisałem pojawiał się w programie ghost
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Maciek
Administrator


Dołączył: 01 Nov 2004
Posty: 2225
Pomógł: 23
Skąd: z Księżyca

PostWysłany: Tue Dec 13, 2011 4:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To znaczy, że program Ghost nie radzi sobie z partycją. Dysk/partycja jest ok. Najlepszym zatem sposobem jest użycie linuksowych narzędzi, np. Clonezilli.
_________________
Belfer.one.PL

Autorski Przewodnik Kulturalny
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum KOPI Strona Główna -> Linux Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group